У певні періоди життя жінки є ризик незапланованої вагітності, наприклад, при захворюваннях, при яких вагітність є загрозою для життя матері та майбутньої дитини, у післяпологовий період, період годування груддю, на початку сексуального життя, коли вагітність ще не планується. Існує ряд методів, які допомагають запобігти вагітності. Один із них це гормональний метод контрацепції.
Що таке гормональні контрацептиви та навіщо їх приймають
Гормональні контрацептиви містять прогестин (препарат прогестерон) з або без естрогену. Прогестин та естроген виробляються в лабораторії, вони аналогічні гормонам, які природно виробляються всіма жінками. Ці два гормони разом або тільки прогестин, діють кількома способами для запобігання вагітності:
- пригнічують овуляцію (вихід яйцеклітини з яєчника);
- згущують цервікальний слиз навколо шийки матки для запобігання проникненню сперматозоїдів усередину матки;
- роблять слизову оболонку матки тоншою, таким чином перешкоджають імплантації (прикріпленню) заплідненої яйцеклітини;
- знижують рухливість сперматозоїдів в області фалопієвих труб.
Види гормональних контрацептивів
- таблетовані форми гормональних препаратів;
- вагінальні кільця;
- гормональні пластирі;
- внутрішньоматкова спіраль (ВМС), що містить гормон;
- ін'єкційні форми гормональних засобів;
- протизаплідний імплант.
Комбіновані оральні гормональні контрацептиви (КОК) містять у своєму складі різні дози двох штучних гормонів: естрогенів та прогестагену.
Вони відрізняються за складом:
- монофазні містять однакову кількість естрогену та прогестагену (Регулон, Ригевидон, Диане-35, Фемоден, Логест, Новинет);
- двофазні мають у своєму складі дві різні комбінації гормонів (Антеовин) ;
- багатофазні містять кілька різних варіацій гормональних речовин (Три-регол, Тризистон, Триквилар, Триновум, Клайра).
Залежно від дози естрогенних стероїдів розрізняють:
- високодозовані;
- низькодозовані;
- мікродозовані.
Комбіновані оральні контрацептиви — ефективні препарати не тільки для контрацепції, але й для лікування репродуктивних порушень, наприклад, порушення менструального циклу, дисменорея, передменструальний синдром.
Плюси та мінуси застосування комбінованих гормональних контрацептивів
Комбіновані таблетки можуть бути не найкращим варіантом у таких випадках:
- вік старше 40 років;
- індекс маси тіла понад 35 кг/м2;
- високий ризик тромбозу глибоких вен;
- серцево-судинні захворювання;
- тяжкі захворювання печінки;
- недавній курс хіміотерапії.
Таблетовані контрацептиви, які мають у складі лише гормони прогестагени (штучний аналог натурального гормону прогестерону) не містять естрогенів. Призначається переважно молодим жінкам, які мають регулярне статеве життя, яким протипоказані естрогени.
Приймаються 1 раз на день, бажано в той самий час доби. Тривалість прийому визначається індивідуально у кожному конкретному випадку
Прогестагенні ін'єкційні контрацептиви. До них відносять прогестагени тривалої дії—медроксіпрогестерон (Депо-перевірка).
При вчасному введенні кожна ін'єкція запобігає вагітності більш ніж на 99%. Цей метод зупиняє овуляцію і робить рідину в місці входу в матку густішою, перешкоджаючи проникненню сперматозоїдів. Рекомендована доза дорослим становить 150 мг один раз на 3 місяці шляхом глибокої внутрішньом'язової ін'єкції в сідничний або дельтоподібний м'яз. Першу ін'єкцію рекомендується проводити строго протягом перших 5 днів після початку чергової менструації або
у перші 5 днів після пологів, якщо пацієнтка не годує дитину грудьми або через 6 тижнів після пологів, якщо пацієнтка годує дитину груддю.
Внутрішньоматкові контрацептиви, що містять левоноргестрел (Мірена). Є невеликою рамкою, що гнеться, з пластику з певною кількістю гормону прогестагену (левоноргестрела), який звільняється щодня в порожнину матки.
Основна функція:
- впливає здатність сперматозоїдів проходити через порожнину матки;
- впливає на перистальтику маткових труб;
- викликає відповідну реакцію ендометрію на стороннє тіло, що перешкоджає імплантації. Не призначаються підліткам та жінкам, які ще не народжували.
Гормональні трансдермальні пластирі (Євра)—контрацептив, що запобігає заплідненню. Зовнішній захисний шар складається з поліестеру, що містить гормони. Механізм дії полягає у придушенні розвитку фолікулів та овуляції. Контрацептивний ефект посилюється за рахунок підвищення в'язкості цервікального слизу (у шийці матки), таким чином перешкоджаючи проникненню сперматозоїдів у порожнину матки.
Пластир Євра слід наклеювати на чисту, суху, інтактну і здорову шкіру сідниць, живота, зовнішньої поверхні верхньої частини плеча або верхньої частини тулуба, на ділянках, де вона не стикається з одягом, що щільно прилягає до тіла. Новий пластир накладається на шкіру щотижня протягом 3 тижнів, після чого робиться перерва на 1 тиждень для менструальної кровотечі.
Вагінальне кільце (НоваРінг).
Гнучке м'яке кільце виготовлене із пластику. Воно містить гормони етинілестрадіол і етоногестрел, що вивільняється з кільця, швидко всмоктується слизовою оболонкою піхви. Максимальна концентрація етаногестрелу в плазмі досягається протягом приблизно 1 тижня після введення кільця. Вагінальне кільце запобігає вагітності, не дозволяючи яєчникам щомісяця виділяти яйцеклітину. Ефективність щонайменше 99% при правильному використанні. Вони вводяться самостійно (щось подібне до введення тампона) і зазвичай залишаються у піхву протягом 3 тижнів. Після цього часу ви виймаєте кільце і чекаєте 7 днів, перш ніж вводити нове вагінальне кільце. Зазвичай починаються місячні після того, як кільце видалено.
Гормональні дози в пластирі та кільці низькі, тому що гормони більш біодоступні і дозволяють уникнути первинних уражень печінки за рахунок прямого всмоктування через шкіру або слизову оболонку піхви.
Протизаплідний імплант. Імпланон (4-сантиметровий стрижень, що імплантується), містить у своєму складі гормон етоногестрел, імплантується підшкірно в руку, ефективний протягом 3 років. Він повільно вивільняє невелику дозу гормону прогестагену, який пригнічує роботу яєчників, які виділяють яйцеклітину щомісяця.
Зверніть увагу! Ці методи не захищають вас або вашого сексуального партнера від ЗПСШ. Ви можете використовувати презервативи для захисту від ЗПСШ при використанні гормональних протизаплідних засобів.
Чим небезпечні гормональні контрацептиви
Існує низка небезпечних проявів при прийомі гормональних контрацептивів, до яких належать:
- порушення менструального циклу;
- тромбоз глибоких вен;
- тромбоемболія легеневої артерії;
- інфаркт;
- інсульт;
- пухлина печінки.
Необхідно враховувати низку факторів, що збільшують ризик утворення тромбу, до них належать:
- вік;
- куріння (при інтенсивному курінні ризик із віком зростає, особливо у жінок після 35 років);
- сімейний анамнез (наприклад, випадки венозної або артеріальної тромбоемболії у братів чи сестер або батьків у відносно ранньому віці);
- ожиріння (індекс маси тіла понад 30 кг/м2);
- порушення ліпідного обміну;
- артеріальна гіпертензія;
- мігрень;
- захворювання клапанів серця;
- фібриляція передсердь;
- тривала іммобілізація, радикальні хірургічні втручання, будь-які хірургічні операції на нижніх кінцівках, значні травми. У цих випадках рекомендується припинити використання КОК (при планових операціях не менше ніж за чотири тижні до їх проведення) і не відновлювати його раніше 2-х тижнів після повної ремобілізації.
При прийомі КОК слід звертати увагу на ознаки та симптоми утворення тромбів, які можуть включати сильний біль або набряк ніг, раптову незрозумілу задишку, прискорене дихання, біль у грудях, а також слабкість. Якщо у вас з'являться якісь із цих ознак та симптомів, вам слід негайно звернутися до лікаря.
Як підібрати гормональні контрацептиви?
Найкращий метод контролю за народжуваністю для вас той, який безпечний і зручний для використання. Він може змінитися протягом вашого життя і залежить від багатьох різних факторів:
- вік;
- наявність різних супутніх соматичних захворювань;
- наскільки ці методи контрацепції є ефективними для запобігання вагітності;
- ваші подальші репродуктивні цілі, коли ви хочете завагітніти. Якщо ви сподіваєтеся створити сім'ю найближчим часом, вам знадобиться метод, який ви зможете легко припинити, коли ви будете готові, наприклад, протизаплідні таблетки. З іншого боку, якщо ви не думаєте про народження дітей у найближчому майбутньому, довгострокові та оборотні варіанти, такі як внутрішньоматкова спіраль (ВМС), імплантована в матку, або гормональний імплант у руці, можуть бути ефективними протягом кількох років, перш ніж вам доведеться замінити їх.
- наявність побічних ефектів.
Знання ваших варіантів, безумовно, є частиною процесу ухвалення рішення, але оцінка свого здоров'я так само важлива при ухваленні рішення про те, який тип контролю за народжуваністю вам підходить.
Вам слід обговорити зі своїм лікарем, який тип контрацепції є для вас найбільш підходящим.
Як довго можна приймати гормональні контрацептиви без перерви
Тривалість прийому гормональних контрацептивів визначається індивідуально в кожному випадку. Паузи при прийомі контрацептивних препаратів не приносять користі, оскільки можуть призвести до виникнення незапланованої вагітності. Жінка може застосовувати КОК без будь-яких відновлювальних пауз протягом усього періоду фертильності протягом довгих років.
Кому протипоказані гормональні контрацептиви
Жінкам з наступними захворюваннями слід уникати використання протизаплідних засобів, що містять гормони:
- Венозні або артеріальні тромботичні/тромбоемболічні явища (наприклад, тромбоз глибоких вен, емболія легеневої артерії).
- Наявність нині чи анамнезі продромальних симптомів тромбозу (наприклад, транзиторний напад ішемії).
- Мігрень із фокальними неврологічними симптомами в анамнезі.
- Цукровий діабет із судинними ускладненнями.
- Наявність нині чи анамнезі важких захворювань печінки.
- Ниркова недостатність тяжкого ступеня або гостра ниркова недостатність.
- Наявність нині чи анамнезі пухлин печінки (доброякісних чи злоякісних).
- Відомі або підозрювані злоякісні пухлини, залежні від статевих гормонів (наприклад, статевих органів або молочних залоз).
- Вагінальна кровотеча нез'ясованої етіології.
- Чи відома підозрювана вагітність.
- Підвищена чутливість до діючих речовин або компонентів препарату.
Джерела
Contraception: Hormonal contraceptives / National Library of Medicine
Which method of contraception suits me? / NHS
The Effects of Hormonal Birth Control on Your Body / Healthline
Birth Control Pills / WebMD
Combined hormonal contraceptives / Europaen Medicines Agency
Contraception / CDC