Вітамін С, також відомий як L-аскорбінова кислота, є водорозчинним вітаміном, який природно присутній в деяких продуктах і доступний як харчова добавка. Люди, на відміну більшості тварин, не здатні синтезувати вітамін С ендогенно, тому він є важливим дієтичним компонентом.
Вітамін С відіграє роль у боротьбі з інфекціями та загоєнням ран і є потужним антиоксидантом, який може нейтралізувати шкідливі вільні радикали. Він необхідний для вироблення колагену, фіброзного білка у сполучній тканині, який вбудовується у різні системи організму: нервову, імунну, кісткову, хрящову, кров та інші. Аскорбінова кислота допомагає виробляти кілька гормонів та хімічних месенджерів, що використовуються в мозку та нервах.
У чому корисність вітаміну С для здоров'я?
Вітамін С є одним із багатьох антиоксидантів. Антиоксиданти — це поживні речовини, які блокують деякі пошкодження, спричинені вільними радикалами. Вони утворюються, коли організм розщеплює їжу чи коли він піддається впливу тютюнового диму чи радіації. Накопичення вільних радикалів з часом значною мірою відповідає за процес старіння. Також вони можуть відігравати роль у розвитку раку, серцевих захворюваннях та таких станах, як артрит.
Вітамін С необхідний для зростання та відновлення тканин у всіх частинах людського організму. Організм потребує цієї поживної речовини для нормальних фізіологічних функцій.
Вітамін С бере участь у багатьох життєво необхідних процесах в організмі:
- він допомагає в синтезі та метаболізмі тирозину, фолієвої кислоти та триптофану, гідроксилювання гліцину, проліну, лізину, карнітину і катехоламінів (тобто він бере участь у величезній кількості біохімічних реакцій в організмі);
- він полегшує перетворення холестерину на жовчні кислоти і, отже, знижує рівень холестерину в крові;
- він збільшує всмоктування заліза в кишечнику, за рахунок відновлення тривалентного заліза до двовалентного;
- як антиоксидант, він захищає організм від різних шкідливих впливів вільних радикалів, забруднюючих речовин та токсинів;
- він бере участь у синтезі колагену, який необхідний для здоров'я шкіри, хрящів та суглобів, а також для якнайшвидшого загоєння ран та утворення рубцевої тканини при травмах.
Основні переваги вітаміну С для здоров'я:
- Користь для серцево-судинної системи. Аскорбінова кислота допомагає розширити кровоносні судини, що може бути корисним при гіпертонії. Сприяє покращенню виробництва оксиду азоту (сполука, яка збільшує вміст кисню в крові та відповідає за тонус м'язових стінок судин). Також вітамін С допомагає зменшити нестабільність бляшок при атеросклерозі.
- Стимулює синтез колагену. Колаген є найпоширенішим білком в організмі і відіграє вирішальну роль у сполучних тканинах. За рахунок такої властивості вітамін С допомагає шкірі довше зберігатись молодою, прискорювати загоєння ран, а також зміцнювати хрящову тканину суглобів.
- Поліпшує засвоєння заліза. Ще одним плюсом вітаміну С є те, як він взаємодіє з іншими вітамінами та мінералами в організмі, такими як залізо. Ця речовина підтримує правильне зростання та розвиток, допомагає організму доставляти кисень по всьому тілу та допомагає виробляти певні гормони.
- Призводить до покращення функції мозку. Вітамін С відіграє роль у синтезі нейротрансмітерів та когнітивної функції. Нейротрансмітери важливі для передачі сигналів з мозку в інші частини тіла.
- Зміцнює імунну систему. Вітамін С підтримує імунну систему, захищаючи від окислювального стресу, допомагаючи вбивати мікроби та зменшуючи потенціал пошкодження тканин. Також він зменшує ризик виникнення грипозних станів.
- Може покращити методи терапії від раку. Дієта, наповнена багатими вітаміном С фруктами та овочами може сприяти зниженню ризику розвитку певних видів раку. Також вітамін С може зробити променеву та хіміотерапію більш ефективними при внутрішньовенному введенні у надвисоких дозах, згідно з деякими дослідженнями.
- Користь для очей. За рахунок своєї антиоксидантної дії вітамін С може знизити ризик розвитку катаракти, а також допоможе уповільнити прогресування вікової макулярної дегенерації (ВМД).
Показання для застосування вітаміну С
При гіповітамінозі вітаміну С необхідно приймати його додаткову добавку. Також його прийом може бути рекомендований за таких станів як:
- застудні захворювання та грип;
- після перенесених тяжких захворювань чи хірургічних втручань;
- хвороби сполучних тканин (наприклад, артрит);
- часті крововиливи (наприклад, при носовій кровотечі);
- метаболічні ушкодження печінки;
- променева хвороба;
- опіки, травматичні ушкодження шкіри, переломи, інфекції шкіри.
Дефіцит вітаміну С: ознаки
Дефіцит або нестача вітаміну С в організмі відбувається через відсутність достатньої кількості вітаміну С у раціоні. Згодом нестача даної поживної речовини означає, що новий колаген не може бути сформований. Це призводить до того, що різні тканини в організмі починають руйнуватися. Постійний (хронічний) дефіцит вітаміну С, зазвичай, протягом приблизно трьох місяців або більше, може призвести до захворювання, відомого як цинга.
Симптоми дефіциту вітаміну С включають:
- ослаблений імунітет та підвищена схильність до респіраторних інфекцій;
- загальна слабкість;
- уповільнена регенерація тканин (рани гояться довше ніж зазвичай);
- крихкість капілярів (при найменшій травмі часто виникають синці);
- сухість, грубість та відлущування шкірних покривів;
- уповільнений метаболізм (можливий набір зайвої ваги);
- сухість та ламкість волосся;
- біль у суглобах;
- рихлість ясен та можливе їх запалення (гінгівіт);
- петехії (невеликі червоні плями на шкірі);
- схильність до кровотеч.
Як правильно приймати вітамін С?
Добова доза вітаміну С для дорослих становить 65-90 мг. Для дітей — 45 мг. Додатковий прийом добавок вітаміну С не повинен перевищувати 2 г (2000 мг) на добу. Також варто врахувати, що для людей зі шкідливими звичками (паління, вживання алкоголю) денна доза має бути вищою на 30-50 мг.
Таблетований вітамін С приймають відповідно до дозування по 1 таблетці на добу в межах добової норми для кожної вікової категорії та статевої приналежності.
Надлишок вітаміну С може нести за собою негативні наслідки для здоров'я:
- шлунково-кишкові розлади (діарея, нудота, здуття, іноді блювання);
- ушкодження захисної емалі зубів;
- алергічні висипання по всьому тілу, найчастіше на обличчі;
- порушення роботи підшлункової залози (що може бути небезпечним для діабетиків);
- порушення утворення клітин крові;
- погіршення всмоктування вітамінів групи В, особливо ціанокобаламіну (В12);
- проблеми з нирками.
Організм не здатний виробляти вітамін С самостійно, а також його не зберігає. Тому важливо включати в свій щоденний раціон багато продуктів, що містять вітамін С або приймати добавки, але тільки скоригувавши необхідну вам дозу разом з лікарем. Особливо це може бути корисним для певних груп людей (наприклад, для курців).
Джерела
Vitamin C / Mayo Clinic (англ.)
The Benefits of Vitamin C / WebMD (англ.)
Vitamin C / NIH (англ.)
Vitamin C / Hsph Harvard (англ.)
Vitamin C: Why is it important? / Medical News Today (англ.)
7 Impressive Ways Vitamin C Benefits Your Body / Health Line (англ.)
Vitamin C / MedlinePlus (англ.)
Відмова від відповідальності
Мережа аптек подорожник надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. Мережа аптек подорожник не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами мережі аптек подорожник інформації, розміщеної на сайті.