Жиророзчинний вітамін До вперше виділили та синтезували в 1930 р. Данські дослідники назвали його вітаміном К як абревіатуру до «вітамін коагуляції».
Дефіцит вітаміну К важко розпізнати чи проаналізувати. Єдиним зовнішнім показником клінічної недостатності є легка поява синців на кистях та передпліччях, темних кіл під очима або нестабільних судин. Рясні менструальні кровотечі, кровоточивість ясен, гіпермобільність та остеопенія також пов'язані з дефіцитом вітаміну К.
Що таке вітамін К?
Вітамін К є одним із жиророзчинних вітамінів, таких, як вітаміни А, D і Е. Він зустрічається у природі у вигляді вітаміну К1 — філлохінону та вітаміну К2 — менахінону. Філохінон в основному міститься в зелених рослинах. Менахінон виробляє бактерії, такі як, наприклад, кишечна палочка, які зустрічаються в кишківнику.
Вітамін всмоктується в кишечник і транспортується кров'ю в печінці, де виконується задній простір.
Наше тіло може виробляти К2 з К1 тільки в оптимальних умовах, але варто їх приймати у вигляді добавок, якщо в раціоні мало зелених овочів і ферментованих продуктів.
Вітамін К: користь і застосування
Користь
Основним завданням вітаміну К в організмі людини є згортання крові. Без нього організм не може виробляти активних факторів згортання крові.
Крім цього він запобігає відкладенням кальцію, наприклад, в артеріях або хрящах. Регулює клітинний поділ, міграцію клітин, а також мінералізацію кісток.
Прийом вітаміну К може звернути назад дію препаратів, що розріджують кров.
Новонародженим дають вітамін для запобігання проблемам зі згортанням крові, тому що їм самим не вистачає вітаміну К.
Застосування
Вітамін К бере участь у формуванні:
- протромбіну – білка плазми крові, який виробляється у печінці та контролює згортання крові;
- остеокальцину - білок кісткового матриксу, що виробляється остеобластами та одонтобластами. Він регулює мінералізацію та виробництво кісткової та зубної тканини;
- білок Matrix Gla або MGP, котрий виробляється в м'яких тканинах, таких як: хрящі, кровоносні судини, нирки, селезінка та легені. MGP зв'язується з кальцієм у цих тканинах і пригнічує або затримує їх кальцифікацію;
- Gas6 — білок гена 6, який регулює клітинні процеси в судинах, тромбоцитах, нирках, печінці, нервових клітинах та очах, дозволяючи їм відновлюватися після пошкоджень.
Вплив на організм
Дефіцит вітаміну К
Недостатність вітаміну К у дорослих зустрічається рідко, тому що при змішаній дієті організм отримує достатньо вітаміну К.
При дефіциті вітаміну К існує схильність до кровотеч.
Але є дані про те, що хронічний дефіцит вітаміну К є основним фактором ризику зношування суглобів, остеоартриту, втрати кісткової маси та кальцифікації артеріальної стінки. У нашого тіла є пріоритети, і виживання це найголовніше, тому весь вітамін К в першу чергу використовується для згортання крові. Як тільки цей процес працює оптимально, вітамін К стає доступним для карбоксилювання(хімічний процес, в результаті котрого утворюються карбонові кислоти) інших білків.
Вітамін К (К1 і К2) каталізує карбоксилювання білків Gla. Коли вітаміну К дуже мало, активність цих білків знижується.
Також при дефіциті вітаміну К гірше згортається кров.
До груп ризику, входять: немовлята, люди з хронічними шлунково-кишковими розладами, а також люди, які тривалий час приймають антибіотики широкого спектру, препарати для розрідження крові або високі дози саліцилату. болезаспокійливий та жарознижувальний засіб.
Надлишок вітаміну К
Згідно з сучасним станом знань, здоровим дорослим людям не загрожує дієта з надмірною кількістю вітаміну К. З іншого боку, надлишок вітаміну К може бути небезпечний для новонароджених: він може спровокувати розпад еритроцитів. Ніяких побічних ефектів у дорослих не спостерігалося, навіть при вищих дозах.
Профілактика пов'язаних с недоліком станів
Немає встановленої кількості вітаміну К, яку ви повинні споживати щодня. Але в середньому дієтологи вважають 120 мкг достатнім для чоловіків та 90 мкг для жінок. Деякі продукти, у тому числі листові зелені овочі, надзвичайно багаті на вітамін К і дадуть вам все необхідне в одній порції.
Одна ін'єкція вітаміну К при народженні може запобігти проблемі новонароджених.
У 1961 і 1993 роках Американська академія педіатрії рекомендувала післяпологову профілактику вітаміну К з використанням 0,5-1,0 мг вітаміну К парентерально - шляхи введення лікарських засобів в організм, при яких вони пройдуть шлунково-кишковий тракт, в основному через ін'єкції або інгаляції. Або 1,0-2,0 мг перорально - прийом ліків через рот.
Як приймати вітамін К
Раніше вважалося, що організму щодня потрібно близько 1 мкг вітаміну К на кілограм маси тіла. Середня добова потреба становить 80 мкг.
Однак пізніші дослідження припускають, що цього недостатньо. Наведені вище розрахунки засновані на (застарілому) припущенні, що вітамін К важливий лише згортання крові. З урахуванням усіх завдань потреба оцінюється багатьма вченими значно вищою. Отже, оптимальна розрахункова потреба становить від 150 до 200 мкг щодня.
Німецьке товариство харчування дотримується старих даних та рекомендує приймати від 50 до 80 мкг на день.
Залежно від віку рекомендується приймати:
Вагітним
Вагітним жінкам: 60 мкг
При грудному годуванні: 60 мкг
Немовлям
До 4 місяців: 4 мкг
Від 4 до 12 місяців: 10 мкг
Дітям
До 15 лет: от 15 до 50 мкг
Дорослим
До 65 років: від 60 до 70 мкг
Старші 65 років: від 65 до 80 мкг
Джерела
- Schurgers LJ, et al. Effect of vitamin K intake on the stability of oral anticoagulant treatment: dose-response relationships in healthy subjects. Blood.
- Schurgers LJ, et al. Vitamin-K containing dietary supplements: comparison of synthetic vitamin K1 and natto-derived menaquinone-7. Blood 2007;
- Geleijnse JM, et al. Dietary intake of menaquinone is associated with a reduced risk of coronary heart disease: the Rotterdam Study, J. Nutr.
- Weber, P.: "Vitamin K and bone health", in: Nutrition, Oktober 2001, Band 17, Ausgabe 10, Seiten 880-887
- Deutsche Gesellschaft für Ernährung: www.dge.de
FAQ
Де міститься вітамін К?
Не весь вітамін К може засвоюватись із їжі. Швидкість всмоктування залежить від стану кишечника.
Також необхідно враховувати, що губиться до 50 відсотків вітаміну К при термічній обробці продуктів.
Вітамін К міститься в наступних продуктах харчування в мікрограмах на 100 г:
Фрукти та овочі
- Крес: 541
- Шпинат, сирий: 483
- Кале: 390
- Броколі: 224
- Брюссельська капуста: 177
- Зелена квасоля: 38
- Смородина: 20
- Чорниця: 17
Риба та м’ясо
- Тунець (в олії): 7
- Туреччина: 4,5
- Курка: 4,5
- Яловичина: 1,7
Молоко, молочні продукти та яйця
- олія: 7
- Яйце: 4,5
- Крем: 3,2
- Моцарела: 2,3
- сир фета: 1,8
- Молоко: 0,5
Як зрозуміти що вам не вистачає вітаміну К?
Поряд з іншими факторами вітамін К відповідає за швидку зупинку кровотечі після травми, тому його дефіцит виявляється у підвищеній кровоточивості при травмах, забитих місцях, носових кровотечах і кровотечах зі слизових оболонок, наприклад, з ясен при чищенні зубів.
Причина цього в тому, що система зсідання крові організму виходить з рівноваги при нестачі вітаміну К. Якщо концентрація вітаміну К знижена, збільшується схильність до кровотеч.
У важких випадках можлива кровотеча з органів, наприклад, через виразку. Іноді у людей із шлунковою кровотечею блювота з кров'ю. Це також може з'явитися у сечі або стільці.
У новонароджених та дітей грудного віку дефіцит вітаміну К може спричинити крововилив у мозок.
Внаслідок тривалого дефіциту вітаміну К знижується щільність кісткової тканини та збільшується ймовірність переломів кісток.
Невеликий дефіцит вітаміну К часто проявляється у вигляді проблем із концентрацією уваги, втомою, підвищеною сприйнятливістю до інфекцій, а також м'язовим та головним болям. Однак це досить неспецифічні симптоми, які зустрічаються і при інших захворюваннях та дефіцитних станах.
Відмова від відповідальності
Мережа аптек подорожник надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. Мережа аптек подорожник не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами мережі аптек подорожник інформації, розміщеної на сайті.