Вітаміни — низькомолекулярні органічні сполуки різної будови необхідні для підтримки життєво важливих функцій організму. Вони беруть участь у різних біохімічних реакціях нашого організму, а деякі входять до складу ферментів, які сприяють правильному травленню, розщепленню білків, жирів, вуглеводів. В організм людини та тварин вони потрапляють ззовні і лише мала частина їх синтезується в організмі. Розрізняють жиророзчинні вітаміни, розчиняються в жирі та мають тенденцію накопичуватися в організмі і водорозчинні вітаміни повинні розчинитись у воді, перш ніж вони зможуть засвоїтися організмом, тому не можуть накопичуватися. Вітамін А має різні властивості. Багато хто ще називає вітамін для зору, проте крім цього він виконує й інші важливі функції.
Що таке вітамін А?
Вітамін А є жиророзчинним вітаміном. Різні форми часто називають «ретиноїди». До них відносяться:
- ретинол;
- ретиналь;
- ретиноєва кислота;
- ефіри ретинолу.
Вітамін А у харчових продуктах міститься як у вигляді ефірів, так і у вигляді провітамінів: каротинів. Ретинолові ефіри містяться виключно у продуктах тваринного походження, таких як молочні продукти, печінка, риба, яйця, а каротиноїди містяться у продуктах рослинного походження: морква, шпинат, капуста, гарбуз та кабачки. Щоб використовувати обидві ці форми, організм повинен їх перетворити на активні сполуки.
Метаболізм вітаміну А
Вітамін А надходить з їжі або у вигляді попередньо сформованого вітаміну А (ретинолові ефіри), або у вигляді каротиноїдів (провітаміну А), наприклад, бета-каротину, який перетворюється на ретинол. Є й інші типи каротиноїдів, похідні каротину, що містяться в їжі, які не перетворюються на вітамін А, але мають корисні для здоров'я властивості. До них відносяться:
- лікопін;
- лютеїн
- зеаксантин.
Ефіри ретинолу потрапляючи в організм розщеплюються в тонкій кишці, а саме в ентероцитах клітинах, зі звільненням ретинолу. Надалі за допомогою особливих речовин (тригліцеридів, білків та холестерину) транспортується до печінки, де знову утворюється ефірна форма, яка накопичується клітинами печінки. У клітинах вітамін А зв'язується з ретинолзв'язуючим білком. Після поєднання з білком цей комплекс може потрапити в кровотік, виконуючи свої основні функції. Периферичні клітини поглинають ретиноїди переважно у вигляді транс-ретинолу, пов'язаного з білком у плазмі.
Каротини (найактивніший — бета-каротин) всмоктується з кишечника гірше, ніж ретинол. Бета-каротин це рослинний пігмент, який надає червоним, помаранчевим овочам їх яскравого кольору. Кишечник є основною тканиною в організмі, де харчові каротиноїди перетворюються на ретиноїди. Для оптимального всмоктування та полегшення надходження ретиноїдів до ентероцитів (клітини кишечника) з просвіту кишечника необхідно вживати жир. Тому в страви з моркви бажано додавати оливкову або вершкове масло для кращого засвоюваності ретиноїдів. У клітинах кишечника бета-каротин перетворюється на вітамін А за участю ферменту, активність якого стимулюється гормонами щитовидної залози. При зниженні функції щитовидної залози цей процес може бути порушений, що призводить до появи жовтяничного фарбування шкіри.
Більшість вітаміну А міститься у печінці у вигляді ретинолових ефірів. Печінка є основним сховищем вітаміну А (приблизно 70% всіх запасів в організмі). Процес підтримки концентрації ретиноїдів вимагає множинних обмінних процесів, включаючи зберігання та вивільнення вітаміну А із запасів у печінці, транспорт вітаміну А у різні типи клітин організму.
Які властивості має вітамін А
Вітамін А необхідний для вашого здоров'я, відіграє важливу роль у синтезі білків, ліпідів, мукополісахаридів, регулює баланс мінералів. Приймає
участь у різних функціях організму, основна його користь:
- має імуностимулюючу дію за рахунок активізації фагоцитозу — активне захоплення та поглинання мікроскопічних, патогенних мікроорганізмів. Впливає на поділ клітин Т-лімфоцитів, які також беруть участь у формуванні імунної відповіді організму. Вони розпізнають та знищують клітини, які несуть чужорідні антигени. Таким чином, вітамін А захищає від застуд, грипу, інфекцій дихальних шляхів;
- необхідний для синтезу кісткової та інших видів сполучної тканини. За його дефіциту порушується зростання кісток;
- благотворно впливає на зір, грає значну роль у формуванні темнової адаптації. Трансретиналь (форма вітаміну А) взаємодіє у клітинах сітківки з білком опсином, утворюючи фоточутливий зоровий пігмент родопсин, необхідний для сутінкового зору. Каротиноїди (похідні каротину) лютеїн, зеаксантин сприяють запобіганню катаракти;
- запобігає віковій дегенерації жовтої плями (частина сітківки, яка відповідає за формування центрального зору). З віком, особливо у людей похилого віку, це основна причина порушення зору;
- має антиоксидантну властивість (звільняє організм від руйнівної дії вільних радикалів). Такі молекули можуть запускати ланцюгову реакцію, що викликає загибель клітин організму. Найбільш потужною антиоксидантною дією володіє ресвератрол, що міститься в червоному вині, арахісі, какао, ягодах фіолетового і синіх кольорів. Каротиноїд лікопін, на який багаті помідори, відрізняється від усіх каротиноїдів вираженою тропністю до жирової тканини та ліпідів, йому притаманний антиоксидантний ефект;
- бета-каротин важливий для профілактики мастопатії, оскільки знижує чутливість клітин молочної залози до естрогенів. Достатня кількість каротиноїду — лікопіну в харчуванні, знижує ризик розвитку раку підшлункової залози;
- стимулює продукцію ферментів трипсину та ліпази у травній системі;
- необхідний для підтримки та відновлення тканин, з яких складаються шкіра та слизові оболонки. Призначається при захворюванні та ураженні шкіри: обмороження, опіки, рани, іхтіоз та гіперкератоз, псоріаз, деякі форми екзем, фурункульоз, звичайні та рожеві вугри, себорея. Використовується в косметологічних цілях, входить до складу лікувальної косметики, антивікових кремів, для покращення регенерації та оновлення епідермісу шкіри;
- важливий для фертильності та розвитку плода. Необхідний для репродуктивної системи, оскільки бере участь у розвитку сперматозоїдів та яйцеклітин.
Коли слід застосовувати вітамін А: ознаки нестачі вітаміну
Дефіцит вітаміну А призводить до низки серйозних ускладнень. При нестачі вітаміну А розвиваються порушення сутінкового зору та зміни епітелію кон'юнктиви, рогівки, слізних залоз. Спостерігаються структурні зміни слизової оболонки в дихальних шляхах (носоглотки, придаткових пазух, трахеї, бронхів), в сечостатевій системі (ниркових балій, сечоводів, сечового міхура, уретри, піхви, яєчників і маткових труб), в травній системі, слинних залоз, підшлункової залози).
Дефіцит вітаміну А призводить до порушення трофіки шкіри (гіперкератоз), погіршення росту та якості волосся та нігтів, а також функції сальних та потових залоз. Також спостерігається зниження маси тіл та уповільнення росту кісток, зниження синтезу статевих гормонів, порушення опірності організму інфекційним та іншим захворюванням.
Основні прояви дефіциту вітаміну А:
- сухість шкіри, особливо в області ліктів, колін, вугри, гнійничкові ураження шкіри;
- сухість слизової оболонки очей;
- тьмяність волосся, ламкість і поперечна смугастість нігтів;
- порушення темнової адаптації (куряча сліпота);
- часті застудні захворювання;
- проблеми із зачаттям дитини;
- у дітей, які не отримують достатньо вітаміну А, може виникнути затримка росту та розвитку.
- погано гояться рани після травм або операцій;
- запальні, ерозивно-виразкові ураження шлунково-кишкового тракту.
Поповнити дефіцит ви зможете за допомогою добавок або вітамінних комплексів у капсулах, наприклад, Аевіт, Аллігат або в таблетках: Вітрум плюс, Декамевіт, Дуовіт або у формі масляного розчину, наприклад, Ретинолу ацетат.
Відповідно до норм потреба дорослої людини у вітаміні А становить 3300МЕ на добу. Близько 25% добової потреби має забезпечуватись каротиноїдами, а 75% вітаміном А.
Дефіцит вітаміну А ви можете заповнювати не лише за допомогою вітамінних комплексів, але також отримуючи його із продуктів з високим вмістом вітаміну А
Харчові джерела вітаміну А:
- яловича, куряча, свиняча печінка;
- лосось, тунець;
- жовток яйця;
- вершкове масло;
- тверді сири.
Бета-каротин міститься у продуктах рослинного походження:
- червоно-оранжевих овочах та плодах: морква, абрикос, мандарин, нектарин, манго, диня, гарбуз, томати ґрунтові;
- зелені: петрушка, селера, шпинат, салат романо;
- шипшина;
- червоний солодкий перець і цибуля перо.
Основні ознаки надлишку вітаміну А
Оскільки вітамін А має властивість накопичуватися в організмі, а його надлишок виводиться насилу, при його надмірному вживанні існує ризик виникнення токсичності або гіпервітамінозу А. Які ж його основні прояви?
Клінічні прояви надлишку вітаміну А:
- свербіж та гіперемія шкіри, лущення шкіри на обличчі, долонях, випадання волосся;
- біль та набряк уздовж трубчастих кісток у дітей;
- біль голови, дратівливість, збудження, сплутаність свідомості, сонливість або безсоння;
- кровотеча ясен або виразки порожнини рота, нудота, блювання, збільшення печінки, селезінки;
- жовтяничність шкіри;
- поганий апетит;
- остеопороз—кістки стають крихкими та ламкими;
- розм'якшення кісток черепа.
Джерела:
Vitamin A / Britannica
Vitamin A - Uses, Side Effects, and More / WebMD
8 Signs and Symptoms of Vitamin A Deficiency / Healthline
20 Foods That Are High in Vitamin A / Healthline
Vitamin A / Harvard T.H.CHAN
Vitamin A Metabolism: An Update / Pub Med