Мультивітаміни — це комбінація різних вітамінів та мінералів, які зазвичай містяться в продуктах харчування та інших природних джерелах. Вони використовуються для забезпечення організму вітамінами, які не приймаються через їжу у достатній кількості. Також вони використовуються для лікування дефіциту вітамінів (гіповітамінозу), викликаного хворобою, поганим харчуванням, розладами травлення та багатьма іншими станами.
В основному всім дітям віком від 6 місяців до 5 років рекомендується щодня отримувати достатню кількість поживних речовин, особливо вітаміни А, С та D. Як правило, діти, як і дорослі, отримують необхідну кількість вітамінів та мінералів із продуктів. Однак багато вітамінних комплексів для дітей необхідні для їх нормального розвитку та здорового функціонування організму. У певні роки життя дитини, за будь-яких конкретних обставин, може знадобитися додатковий прийом дитячих
полівітамінів.
Також оскільки багато дітей перебірливі в їжі, на кожному етапі їхнього життя може виникати дефіцит тих чи інших вітамінів, який має негативні наслідки для організму дитини. Наприклад, такі як:
- ослаблений імунітет та часті застудні захворювання;
- порушення мозкової активності;
- поганий розвиток опроно-рухового апарату та уповільнення зростання;
- млявість та пасивність;
- метаболічні порушення;
- поведінкові проблеми.
Період дитинства віком від 4 до 13 років характеризується фізичним зростанням, що триває, і швидким когнітивним, емоційним і соціальним розвитком. Багато дітей, особливо дівчатка, піддаються пубертатному сплеску зростання віком від 4 до 13 років. Цей період дитинства передує підлітковому віку — перехідному етапу розвитку між дитинством та дорослим життям. Через підвищений ріст і метаболізм, потреби дітей у харчуванні вище пропорційно масі тіла порівняно з дорослими. Хороше харчування протягом усього дитинства важливе не тільки для підтримки нормального росту та когнітивного розвитку, але й для встановлення здорових моделей харчування, які пов'язані зі зниженням ризику хронічних станів та захворювань у дорослому віці, включаючи ожиріння, діабет 2 типу, серцево-судинні захворювання, метаболічний синдром та остеопороз.
Усі наявні вітаміни та мінерали важливі для повноцінного здоров'я дітей. Однак є певні вітамінні сполуки та мінерали, які так необхідні для дітей на кожному етапі їх розвитку до повного дозрівання. До них відносять:
- Вітамін А. Він сприяє нормальному зростанню та розвитку. Також він відновлює тканини та зміцнює кістки. Цей вітамін дуже корисний для зору, щоб бачити сфокусовано та насичено.
- Вітамін С. Відіграє ключову роль у зміцненні імунітету. Також він допомагає покращити засвоєння заліза (корисного мінералу) в організмі.
- Вітамін D. Він відіграє важливу роль у здоров'ї, як вродженої, так і адаптивної імунної системи. Також він важливий для розвитку міцних кісток та зубів. У кістковому побудуванні вітамін D діє як незамінний помічник кальцію для засвоєння. Достатня кількість цього вітаміну у раціоні дітей знижує ризик переломів кісток.
- Вітаміни групи В. Вони допомагають метаболізму, виробництву енергії та здоровій кровоносній та нервовій системам. Крім цього вони сприяють здоров'ю м'язів, сполучної тканини та шкіри.
- Залізо. Він важливий для виробництва крові, оскільки близько 70% заліза в організмі міститься в клітинах, які називаються гемоглобіном і міоглобіном, які відіграють ключову роль у транспортуванні та зберіганні крові по всьому тілу. Гемоглобін, інша назва багатих киснем червоних клітин, має важливе завдання перенесення кисню з легенів до інших важливих органів, особливо в мозок.
- Кальцій. Він є основним мінералом, що міститься в кістках, і він є найбільш важливим для здоров'я кісток. Побудова міцних кісток у дитинстві може бути найкращим способом підтримки здоров'я опорно-рухового апарату у пізньому віці.
- Холін. Він є важливою поживною речовиною, яка потрібна організму для правильного функціонування, з широким спектром впливу на те, як працює печінка, м'язи, мозок і нервова система.
Якщо діти не отримують достатньої кількості поживних речовин із раціону, їм обов'язково необхідні додаткові добавки вітамінів. Однак варто проконсультуватися з лікарем, які саме вітаміни потрібні вашим дітям.
В яких випадках дитині потрібно приймати додатково мультивітаміни?
Недостатнє споживання поживних речовин може погіршити зростання та розвиток у дітей. Вітаміни і мінерали життєво важливі на кожному етапі життя, і особливо у ранні роки розвитку. Діти повинні отримати всі необхідні їм поживні речовини із здорової, добре збалансованої дієти. Але харчові добавки можуть допомогти дітям отримати корисні та цінні мікро- та макроелементи, які в іншому випадку могли б бути відсутніми в їх раціоні.
Мультивітаміни життєво важливі для дітей у правильних кількостях, щоб підтримати їх зростання, розвиток та загальний добробут. Кожна поживна речовина відіграє унікальну та специфічну роль в організмі. Наприклад, кальцій та вітамін D допомагають будувати міцні кістки. Якщо дитина уникає молочних продуктів, добавка кальцію, збагачена вітаміном D, допоможе йому отримати достатню кількість цих важливих поживних речовин для зміцнення кісток у ранньому віці.
Також варто звернути увагу, що є мультивітаміни для дітей, які розраховані на певні вікові категорії і, як правило, лише з 4 років.Мультивітаміни можуть знадобитися та бути корисними таким дітям:
- діти, які не їдять регулярні, добре збалансовані страви, виготовлені зі свіжих, цілісних продуктів;
- вибагливі їдоки, які просто не їдять достатньо;
- діти з хронічними захворюваннями, такими як астма чи проблеми із травленням, особливо якщо вони приймають ліки для лікування основних проблем зі здоров'ям;
- діти, які їдять багато фаст-фуду, напівфабрикатів та оброблених харчових продуктів;
- діти на вегетаріанській або веганській дієті (їм може знадобитися добавка заліза), безмолочній дієті (необхідна додаткова добавка кальцію) або іншій обмеженій дієті;
- діти, які вживають багато газованих напоїв, тому що вони можуть вимивати вітаміни та мінерали з їхнього організму.
Правила прийому мультивітамінів та їх вибір
Полівітаміни для дітей представлені на фармацевтичному ринку у вигляді різноманітних лікарських форм. Це дозволяє вибрати саме ту форму, яка буде найбільш зручною та приємною для застосування дітям:
рідкі (найчастіше у вигляді сиропів, а також розчини та краплі для прийому внутрішньо);
- льодяники та таблетки для розсмоктування;
- жувальні пастилки;
- пероральні гелі;
- таблетки, драже та желатинові капсули для перорального застосування;
- шипучі таблетки для приготування орального розчину;
- спреї для перорального застосування.
Одними з найкращих мультивітамінів для дітей є:
Полівітаміни підбираються індивідуально лікарем для кожної дитини залежно від віку, а також за умов наявності симптомів дефіциту тих чи інших вітамінів і мінералів. Ще вони можуть призначатися в період сезонних та загострень хронічних захворювань. Кожні мультивітаміни для дітей мають різний набір вітамінів та мінералів у різному дозуванні та можуть бути спрямовані на зміцнення та підтримку різних органів та систем.
При прийомі мультивітамінів для дітей завжди необхідно дотримуватись точності дозування і не перевищувати максимально допустиму дозу. Це важливо, оскільки гіпервітаміноз може негативно позначитися на загальному здоров'ї дітей, як і недолік вітамінів та мінералів. Особливо жиророзчинні вітаміни (A, D, E і K) можуть бути токсичними, оскільки мають властивість накопичуватись у тканинах організму.
Також є певні рекомендації для батьків, як правильно давати вітаміни дітям:
- Вітаміни потрібно зберігати в недоступному для дітей місці, щоб вони не відносились до них як до цукерок.
- Якщо дитина занадто вибаглива в їжі, можна давати їй жувальний вітамін після їди. Завдяки цьому можна заповнити дефіцит різних поживних речовин. Жиророзчинні вітаміни можна засвоювати лише з їжею.
- Якщо дитина приймає якісь ліки, обов'язково потрібно консультуватися з лікарем про будь-які лікарські взаємодії з певними вітамінами і мінералами. Тоді добавка не буде збільшувати або знижувати дозу ліків.
- Спробуйте жувальний вітамін, якщо дитина відмовляється приймати таблетки чи рідкі добавки.
- Мультивітаміни можна давати дітям лише з 4 років, якщо лікар не призначає їх для дітей у більш ранньому віці.
Джерела
Should I give multivitamins to my preschooler? / Mayo Clinic (англ.)
Vitamins for children / NHS (англ.)
Does Your Toddler Need a Multivitamin? / What to Expect (англ.)
Do I need to give my toddler a vitamin supplement? / BabyCenter (англ.)
At What Age Can Kids Start Taking Vitamin Supplements? / Sfgate (англ.)
Should I Start Giving My Child Vitamins? / ОН (англ.)
Do Kids Need Vitamin Supplements? / HopkinsMedicine.org (англ.)
6 Vitamins and Minerals Your Kids Need / WebMD (англ.)
Відмова від відповідальності
Мережа аптек подорожник надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. Мережа аптек подорожник не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами мережі аптек подорожник інформації, розміщеної на сайті.