Серцево-судинні захворювання є основною причиною смерті у більшості розвинених країн. Безліч людей мають, принаймні, один із трьох факторів ризику серцевих захворювань. Високий рівень холестерину, високий кров'яний тиск та куріння є провідними факторами ризику. Вони можуть призвести до серцевої недостатності, серцевого нападу, інсульту або смерті.
Вважається, що понад 57% дорослих віком від 20 років приймають харчові добавки для підтримки багатьох функцій організму та здоров'я в цілому. Вітамін D та омега-3 жирні кислоти є найбільш популярними використовуваними добавками. Більшість полівітамінів та добавок насправді можуть надавати сприятливі ефекти на різні органи та системи, у тому числі серцево-судинну систему.
Чи можуть вітаміни та добавки захистити від серцевих захворювань?
Вітаміни та добавки не можуть захистити від серцевих захворювань або запобігти серцевому нападу, інсульту або серцево-судинній смерті. Однак вони можуть допомогти знизити фактори ризику та мають кілька переваг для серця та судин, а також для загального стану здоров'я.
Система кровообігу організму відповідає за циркуляцію кисню та поживних речовин по всьому тілу. Якщо щось порушує кровообіг, результатом може бути поколювання, оніміння або біль у кінцівках, а також спазми. Зниження кровотоку зазвичай спричинене основними станами здоров'я. У багатьох випадках порушене здоров'я серця впливає на те, наскільки добре працює система кровообігу людини. Однак на фармацевтичному ринку існують деякі добавки, які можуть покращити здоров'я серця та судин.
Здорові вени є ключем до загального здоров'я серця. Вони переносять дезоксигеновану кров із органів тіла та м'язів назад у праве передсердя серця. Коли вени блокуються бляшками, жирами чи іншими речовинами, вони не можуть ефективно функціонувати. Цей стан відомий як захворювання периферичних артерій і може стати досить серйозним, щоб спричинити інсульт чи зупинку серця.
Які найкращі добавки для здоров'я серця?
Основним джерелом поживних речовин є здорова дієта. Тим, хто зазвичай харчується здоровою їжею, не потрібно щодня приймати вітаміни чи добавки.
Вважається, що деякі вітаміни можуть знизити ризик серцевих захворювань. При помірному прийомі вітаміни та добавки корисні для загального стану здоров'я, але мають використовуватися в поєднанні зі здоровими звичками харчування.
Серце є двигуном для транспортування важливих речовин по всьому тілу. Воно забезпечує кожну клітину людини киснем та поживними речовинами через мережу кровоносних судин. З цих причин дуже важливо підтримувати своє серце та артерії в хорошому робочому стані, щоб можна було уникнути проблем у пізньому віці. Також не менш важливим є правильно збалансований обмін речовин.
До корисних вітамінів і добавок для серця та судин відносять такі:
- Омега-3 жирні кислоти. Вони допомагають зберегти серце здоровим та знижують ризик виникнення інсульту. Також вони можуть покращити здоров'я серця, якщо у людини в анамнезі вже є серцево-судинні захворювання. Омега-3 жирні кислоти зменшують рівень тригліцеридів у крові, які є шкідливим типом жиру у крові. Вони знижують ризик розвитку нерегулярного серцебиття (аритмії). Вони уповільнюють накопичення бляшок, речовини, що містить жир, холестерин і кальцій, який твердне і закупорює артерії. Також вони можуть трохи знизити кров'яний тиск.
- Вітамін D. Деякі дослідження показують, що хронічна серцева недостатність часто пов'язана з дефіцитом вітаміну D, а дуже низькі рівні пов'язані з негативними наслідками для здоров'я. Також є дослідження, які вважають, що вітамін D може виявитися корисним для людей із застійною серцевою недостатністю, за рахунок того, що він покращує функціональність серця.
- Вітаміни групи В (особливо піридоксин (В6)). На додаток до їх ролі в метаболізмі та у підтримці здорової шкіри та волосся, вітаміни групи В пов'язані з нижчою частотою інсульту, стану, при якому потік крові блокує приплив крові до мозку або кровоносна судина лопається в мозку. Також вони можуть покращити кровообіг та кровопостачання важливих органів та систем.
- Коензим Q10. Деякі дослідження показують, що CoQ10 може допомогти знизити кров'яний тиск, у той час як інше недавнє дослідження показало, що люди з високим рівнем тригліцеридів, високим рівнем холестерину та історією серцевого нападу бачили покращення як рівня холестерину ЛПНЩ, так і ЛПВЩ та артеріального тиску після прийому 200 мг CoQ10 щоденно протягом 12 тижнів.
- Магній. Низький рівень магнію пов'язаний із високим кров'яним тиском, накопиченням бляшок та високим рівнем холестерину. Дефіцит магнію може зменшити рівень кортизолу, основного гормону стресу в організмі. Кортизол також відіграє важливу роль, допомагаючи контролювати рівень цукру в крові та зменшувати запалення. Є дослідження, яке показало, що допомагає знизити артеріальний тиск, зменшити ризик серцевого нападу та покращити резистентність до інсуліну.
- Вітамін Е. Він сприяє поліпшенню функції кровообігу та запобігає злипанню тромбоцитів. За рахунок цього він може знизити ризик виникнення тромбозу і подальших негативних наслідків для серця, що з нього випливають. Вітамін Е, по суті, є антиоксидантом, який може допомогти захистити клітини від пошкоджень, викликаних вільними радикалами в організмі. Крім послаблення та руйнування здорових клітин, вільні радикали також можуть сприяти серцевим захворюванням та іншим небезпечним для життя станам.
- Вітамін С. Цей вітамін має багато корисних властивостей для всього організму. Але не менш сприятливі ефекти він чинить на серцево-судинну систему. Він запобігає захворюванню коронарної артерії, за рахунок підвищення рівня природного глутатіону в організмі, потужного поглинача вільних радикалів, який захищає артерії. Він пригнічує окислення «поганого» холестерину (ЛПНЩ), що допомагає запобігти його накопиченню в артеріях. Вітамін С зміцнює стінки кровоносних судин, забезпечуючи синтез колагену у сполучній тканині артеріальних стінок. А також він покращує вазодилатацію, яка є здатністю артерій серця розширюватися, коли потрібно більше крові, що є ключовим фактором у запобіганні серцевим захворюванням.
- L-аргінін. Оскільки ця амінокислота діє як судинорозширювальний засіб, багато людей приймають пероральний L-аргінін для лікування серцевих захворювань та еректильної дисфункції. Деякі дослідження показали, що пероральний L-аргінін може знизити кров'яний тиск у здорових людей, людей з легким підвищенням артеріального тиску та діабетом, а також у людей з типом високого кров'яного тиску, що впливає на артерії у легенях та правій частині серця (легенева гіпертензія).
Які добавки можуть бути шкідливими для серця?
Багато харчових добавок можуть завдати більше шкоди здоров'ю або бути шкідливими при прийомі в поєднанні з іншими ліками або наявним захворюванням.
Розглядаючи можливість прийому харчових добавок, необхідно уникати наступного:
- комбінування добавок;
- використання добавок з іншими ліками;
- заміна добавок для дієтичних потреб;
- прийом надто великої кількості добавок.
Важливо завжди консультуватися з лікарем, перш ніж вводити харчову добавку у свій оздоровчий режим. Потрібно намагатися отримувати ці поживні речовини із продуктів харчування. Будь-які харчові добавки слід приймати у помірних кількостях на певний курс.
Добавки, які можуть негативно впливати на серце і судини включать наступні:
- Кальцій. Є докази, що добавки кальцію можуть збільшити ризик серцевих нападів. Занадто багато кальцію може спричинити накопичення бляшок в артеріях та пошкодити серце. Хоча кальцій справді корисний для здоров'я, особливо у пацієнтів з остеопорозом, пацієнтам із ризиком серцево-судинних захворювань рекомендується уникати цієї добавки.
- Холін. Велика кількість холіну може збільшити ризик серцевих захворювань. Занадто багато холіну може сприяти збільшенню ризику згортання крові, серцевого нападу, інсульту та смерті. Холін допомагає виробляти з'єднання, яке може безпосередньо сприяти звуженню стінок артерій через накопичення бляшок.
- Надлишок вітаміну Е. Якщо невелика кількість цього вітаміну є корисною для серця, то його надлишок може мати протилежний ефект. Вітамін Е може фактично збільшити ризик серцевої недостатності чи інсульту.
Як вибрати найкращі вітаміни та добавки для серця та судин?
Завжди поговоріть зі своїм лікарем, перш ніж вводити добавки у свій режим харчування. Будь-які добавки для здоров'я серця потрібно приймати лише за рекомендацією лікаря. Найкраще почати з аналізу крові, щоб визначити, чи є у вас дефіцит певних поживних речовин.
До найбільш популярних та корисних добавок для серця та судин відносяться такі як:
Хоча включення полівітамінів і добавок в раціон може допомогти компенсувати поживні речовини, що відсутні, ключем до здорового серця є здорова дієта та спосіб життя.
Джерела
7 supplements that are good for heart health—and 3 things to avoid / SingleCare (англ.)
MAKE SURE YOU HAVE THESE VITAMINS TO KEEP YOUR VEINS HEALTHY / USA Vein Clinics (англ.)
WHAT ARE THE BEST VITAMINS TO TAKE FOR YOUR HEART? / CVG (англ.)
8 heart health supplements to take – and one to avoid / PeaceHealth (англ.)
Supplements for Heart Health / WebMD (англ.)
Do Heart Health Vitamins Work? / Cleveland Clinic (англ.)
The Truth About Heart Vitamins and Supplements / HopkinsMedicine.org (англ.)
Vitamins and your heart / Hsph Harvard (англ.)
Відмова від відповідальності
Мережа аптек подорожник надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. Мережа аптек подорожник не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами мережі аптек подорожник інформації, розміщеної на сайті.