Для підтримки молодості ключовим моментом є дотримання здорової дієти з високим вмістом поживних речовин. Вітаміни та мінерали з раціону потрапляють у загальний кровотік, де розносяться в решту тканин та органів, і в результаті біохімічних реакцій, всі ці процеси підтримують хорошу функціональність різних систем організму, в тому числі це благополучно впливає на нашу зовнішність, на шкіру, волосся та нігті.
Індустрія краси стрімко набирає обертів і дедалі більше розробляє різні косметичні засоби для зовнішнього застосування, і навіть косметологічні процедури. Однак не варто забувати, що прийом біологічно активних добавок може мати величезне значення, тому що здоров'я та краса починаються зсередини.
Людський організм складається із різних типів тканин. Деякі складаються з клітин, які довго не живуть, тому їх постійно доводиться замінювати, наприклад, клітини шкіри. З роками ці клітини замінюються більш повільними темпами, тому що менша їх кількість може ділитися. Якщо клітини не оновлюються або вмирають, уражені органи більше не можуть функціонувати добре, як раніше. Багато органів також втрачають масу (стають менше або «стоншуються») з роками. На жаль, природний процес старіння неминучий, проте його можна значно уповільнити і довше зберегти молодість.
Багато факторів впливають на нашу молодість, наприклад стрес, незбалансоване харчування, генетична спадковість, екологія навколишнього середовища, безсоння, пасивний спосіб життя, шкідливі звички. Але незважаючи на це, якщо організм насичується достатньою кількістю корисних макро- і мікронутрієнтів, це дозволяє уникнути багатьох проблем зі здоров'ям, а також, що немало важливо, зберегти молодість якомога довше.
Які вітаміни особливо важливі для шкіри?
Деякі вітаміни беруть участь у клітинній регенерації, виробленні колагену, захисті від сонячних плям та інших чинниках, які необхідні для підтримки здорової шкіри. У поєднанні з поживною дієтою та здоровим способом життя прийом певних вітамінних добавок може допомогти зберегти шкіру здоровою та сяючою.
До найбільш корисних вітамінів та добавок для більш тривалого збереження молодості шкіри відносять наступні:
Колаген
Як найпоширеніший білок в організмі, колаген відіграє центральну роль у здоров'ї шкіри. З віком у людини запаси колагену починають зменшуватися, що призводить до таких симптомів, як зморшки та в'ялість шкіри.
Колаген є однією з найкращих добавок для захисту шкіри від старіння, допомагаючи зберегти її пружною та гладкою. Також є
відомості, які доводять, що додавання пептидів колагену допомагає підвищити еластичність та зволоження шкіри всього за 8 тижнів. Крім цього є
дані, що колаген також здатний зменшити глибину мімічних зморшок у жінок в постменопаузі.
Вітамін D
Він відіграє невід'ємну роль у багатьох аспектах здоров'я, і здоров'я шкіри не є винятком. Є
дослідження, які показують, що вітамін D може забезпечити переваги при лікуванні певних шкірних захворювань, таких як псоріаз, завдяки його участі у зростанні та дозріванні клітин шкіри. Даний вітамін один з найкращих вітамінів для сяючої шкіри, імунної функції, здоров'я кісток та багато іншого, особливо в осінньо-зимовий період.
Риб'ячий жир
Він є чудовим джерелом омега-3 жирних кислот, які є типом корисних для серця жирів із потужними протизапальними властивостями. Риб'ячий жир сприяє покращенню стану шкіри, а також може допомогти зменшити запалення та захистити шкіру від пошкоджень.
Є деякі
відомості, які показують, що омега-3 жирні кислоти можуть допомогти захистити шкіру від ультрафіолетових ушкоджень, підтримуючи її здоров'я та потенційно захищаючи від раку шкіри. Ще одне
дослідження свідчить про те, що прийом риб'ячого жиру був пов'язаний з покращенням тяжкості запальних прищів, таких як акне.
Вітамін Е
Оскільки цей жиророзчинний вітамін є дуже потужним антиоксидантом, він вважається одним із найкорисніших вітамінів для здорової та красивої шкіри. Вітамін Е для шкіри широко використовується в дерматології понад 50 років. Він використовується практично у всіх косметологічних засобах для догляду за шкірою. Як антиоксидант вітамін Е захищає від пошкодження шкіри вільними радикалами, а також має фотопротекторні властивості для захисту шкіри від негативного впливу сонця.
Вітамін А
Він є однією з перших ліній захисту від проблем зі шкірою, таких як акне та старіння. Як верхній, так і нижній шари шкіри потребують вітаміну А. Він запобігає пошкодженню сонцем, перериваючи процес, який руйнує колаген. Крім цього, вітамін А, відомий як ретинол, є єдиною молекулою, яка може перепрограмувати клітини. Він може впливати на клітини, щоб вони поводилися певним чином, перевертаючись швидше і, отже, покращуючи оновлення, загальну еластичність і баланс шкіри. Стимулюючи фібробласти, вітамін А також підвищує вироблення колагену та еластину. Даний вітамін сприяє здоров'ю шкіри, зменшує видимі ознаки старіння, такі як відкриті пори, тонкі лінії та пігментні плями. Завдяки своїй функції самооновлення, він використовується для лікування акне та себорейної чи жирної шкіри.
Вітамін С
Він добре відомий своїми антиоксидантними властивостями та здатністю боротися з вільними радикалами для запобігання пошкодженню клітин та окислювального стресу в організмі. Також він як один із найкращих вітамінів для шкіри, може допомогти захистити від пошкодження сонцем та стимулювати синтез колагену, щоб допомогти у відновленні зморшок та зберегти шкіру гладкою та еластичною.
Цинк
Зовнішній шар шкіри містить у 5 разів більше цього мінералу, ніж шар під ним. Цинк допомагає шкірі швидше загоїтися після травми. Також він необхідний для підтримки стабільності клітинних стінок і у тому, щоб клітини ділилися і спеціалізувалися за мірою їх зростання. Цинк може захистити шкіру від УФ-ушкоджень через те, як він поводиться по відношенню до інших металів в організмі, таких як залізо та мідь. Він також діє як антиоксидант.
Вітамін В3 (ніацин)
Він має омолоджуючі та протизапальні властивості і може допомогти заспокоїти шкіру. Він оновлює шкіру, поставляючи енергію клітинам, і добре працює для лікування слідів постакне. Ніацинамід працює з натуральними речовинами у шкірі, допомагаючи звести до мінімуму розширені пори, нерівний тон шкіри та тьмяність. Це пов'язано з тим, що він має нормалізуючу здатність на слизовій оболонці пор, що запобігає їх закупорці сміттям. Він також допомагає оновити та відновити поверхню шкіри проти трансепідермальної втрати вологи, покращуючи вироблення кераміду. Ніацинамід є сильним антиоксидантом. У поєднанні з вітаміном С та глутатіоном він може допомогти вирівняти тон шкіри та зменшити темні плями для більш яскравої шкіри.
Вітамін В5 (пантотенова кислота)
Цей вітамін запобігає втраті води і допомагає утримувати вологу, що усуває сухість, лущення та свербіж шкіри. Крім того, він захищає шкіру від почервоніння, спричиненого впливом ультрафіолету. Він також підвищує вироблення глутатіону, який є чудовим антиоксидантом.
Коензим Q10
Ця жиророзчинна сполука міститься у всіх клітинах організму. Коензим Q10 відомий як "кофермент", тому що він необхідний для функціонування інших ферментів. Його часто додають до харчових добавок для шкіри. Коензим Q10 нейтралізує вільні радикали. Він також захищає від перекисного окислення ліпідів, процес, за допомогою якого шкідливі речовини ушкоджують клітинні мембрани шкіри. Також він захищає колагенові білки від пошкодження УФ-променями.
До хороших добавок для здорової та красивої шкіри відносяться:
Корисні вітаміни для волосся
Насправді немає якоїсь спеціальної добавки, яка могла б сприяти прискореному зростанню волосся. Однак багато вітамінів і мінералів можуть сприятливо впливати на зовнішній вигляд і стан волосся.
Вітаміни необхідні для здорового росту волосся і можуть допомогти у запобіганні випадінню та витонченню волосся. До корисних вітамінних сполук та інших поживних речовин для здоров'я волосся відносять такі:
Біотин (вітамін В7)
Це водорозчинний вітамін, що допомагає з виробництвом кератину (поживний білок), який є основним компонентом волосся. Біотин виконує функції у створенні червоних кров'яних клітин, які переносять кисень та поживні речовини у шкіру голови та волосяні фолікули.
Залізо
Нестача цієї речовини в організмі призводить до значного випадіння волосся. Цей мікроелемент покращує кровообіг і допомагає більш ефективно переносити кисень до клітин, що може допомогти у рості волосся.
Вітамін D
Вітамін D метаболізується у шкірі кератиноцитами, клітинами шкіри, які виробляють кератин. Коли організму не вистачає вітаміну D, кератиноцити у волосяних фолікулах мають проблеми з функцією росту волосся, що призводить до їх випадіння.
Вітамін А
Він необхідний для зростання всіх клітин в організмі, що, у свою чергу, допомагає рости волоссю. Сальні залози також отримують користь від вітаміну А, використовуючи його для виробництва шкірного сала (себуму), яке зволожує шкіру голови та зберігає волосся здоровим. Однак при надлишку вітаміну А в організмі може статися зворотний ефект від його користі, внаслідок чого волосся може почати сильно випадати.
Вітамін С
Цей вітамін життєво важливий для створення колагену. Це білок, який використовується для виробництва кератину, з якого в основному складається волосся. Крім цього він дозволяє зміцнити волосся і забезпечити їм здорове зростання.
Омега-3 жирні кислоти
Вони живлять волосся і підтримують його зростання, а також зменшують запалення, іноді пов'язане з випадінням волосся. Також омега-3 жирні кислоти зміцнюють волосся, зменшують втрату їх вологи і надають їм здорового блиску.
Цинк
Він відіграє вирішальну роль у відновленні росту волосся і розподілі волосяних фолікулів. Цинк регулює зростання волосся шляхом інгібування входу волосяних фолікулів у фазу катагену (також звану регресією волосяних фолікулів), а також призводить до покращення стадії анагену, циклу росту волосся.
Найкращими добавками для здоров'я волосся є наступні:
Вітаміни для підтримки здоров'я нігтів
Більшість вітамінів та добавок дозволяють забезпечити правильне функціонування та догляд за нігтями. До найбільш корисних вітамінів та мінералів для здорових нігтів відносяться:
Вітамін В12
Дефіцит ціанокобаламіну може викликати незвичайне потемніння нігтів або навіть синюшний відтінок, якщо він триває надто довго. Також він допомагає з правильним засвоєнням заліза та гарантує, що червоні кров'яні клітини виробляються правильно, щоб забезпечити здоровий приплив крові до нігтьових лож.
Омега-3 жирні кислоти
Вони зволожують нігті та надають їм блискучого вигляду. Ці жирні кислоти також можуть допомогти зменшити запалення в нігтьовому ложі, яке живить та сприяє здоров'ю клітин. Нестача омега-3 жирних кислот може призвести до сухості та ламкості нігтів.
Залізо
Залізо домінує в центрі червоних кров'яних клітин, які транспортують кисень до органів та кожної клітини тіла, включаючи нігті. Оскільки здорові нігті вимагають кисню, дефіцит заліза може спричинити вертикальні гребені в нігтях, а також увігнуті чи «ложкові» нігті.
Вітамін Е
Як антиоксидант, цей вітамін може допомогти підтримувати здоровий, свіжий колір нігтів. Також він сприяє зміцненню нігтів, глибокому зволоженню та загоєнню як пластини, так і навколишньої шкіри (тобто кутикули).
Вітамін С
Цей вітамін необхідний для виробництва колагену, який є будівельним блоком для нігтів. Колаген надає нігтям міцності, красивої, рівної форми і стійкості до ламкості.
Цинк
Цинк допомагає зі здоровим зростанням та реплікацією (розподілом) клітин, внаслідок цього даний поживний компонент прискорює ріст нігтів. Дефіцит цинку також був пов'язаний із проблемами з нігтьовим ложем та білими плямами на нігтях.
Одні з найкращих харчових добавок для міцних та здорових нігтів:
- НатуБіотин;
- Доппельгерц Актив для волосся, шкіри, нігтів;
- Аевіт;
- NOW Foods, омега 3-6-9.
Зміни у волоссі, шкірі та нігтях часто дають деякі з перших підказок про те, що може не вистачати певного вітаміну або мінералу в організмі. Хоча симптоми дефіциту можуть широко змінюватись в залежності від того, яких мікроелементів може бути мало, деякі з найбільш поширених
симптомів дефіциту поживних речовин можуть включати:
- бліда шкіра;
- випадіння волосся більше, ніж зазвичай;
- суха шкіра;
- вугрові висипання;
- повільне загоєння ран;
- нігтьові гребені (хвилі на нігтьовій пластині);
- часто поява синців;
- січене або грубе волосся;
- пожовтіння шкіри (жовтяниця);
- лупа.
Перераховані вище симптоми можуть свідчити про те, що можливо слід додати до свого раціону прийом вітамінних речовин, які можуть заповнити прогалини в харчуванні.
Одними з найкращих вітамінів для краси є такі:
Багато харчових добавок можуть бути представлені як в комплексному, так і в однокомпонентному вигляді. Підібрати вітаміни для краси необхідно залежно від потреби тих чи інших речовин яких потребує організм. Перед вибором вітамінів для здоров'я зовнішнього вигляду необхідно проконсультуватися з лікарем, щоб встановити дефіцит речовин і підібрати правильну добавку.
Джерела
Nutrients for Healthy Skin / WebMD (англ.)
BEAUTY VITAMINS – 14 Beauty Supplements That May Help You Look Younger / Ecosh (англ.)
Vitamins for Skin: 10 Best Supplements & Vitamins for Skin Health / Dr. Axe (англ.)
A comparative study of the effects of retinol and retinoic acid on histological, molecular, and clinical properties of human skin / WOL (англ.)
The 5 Best Vitamins for Hair Loss Prevention, Based on Research / WebMD (англ.)
The Best Vitamins and Supplements for Hair Growth / Cleveland Clinic (англ.)
6 Vitamins for Fingernails You Should Be Getting Daily / Strut Health (англ.)
Відмова від відповідальності
Мережа аптек подорожник надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. Мережа аптек подорожник не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами мережі аптек подорожник інформації, розміщеної на сайті.