Діабет — це хвороба, яка може вплинути на якість життя. Хоча вилікувати діабет може бути неможливо, є багато речей, які можна зробити, щоб знизити ризик діабету. До них відносяться відмова від куріння, підтримання здорової ваги та збалансоване харчування. Літні люди з діабетом мають особливі дієтичні потреби. На жаль, необхідність доповнення певних вітамінів і мінералів часто не береться до уваги. Дотримання дієти при діабеті може призвести до відсутності необхідних вітамінів та мінералів. Однак це не завжди так, і найчастіше доповнювати свій раціон певними вітамінними добавками при діабеті є необхідним.
Що таке діабет?
Діабет є серйозним захворюванням, коли рівень глюкози в крові занадто високий. Це може статися, коли організм не виробляє достатньо інсуліну або інсулін, який він виробляє, не ефективний. Або коли організм взагалі не може виробляти інсулін.
Інсулін — це білковий гормон, який виробляє підшлункова залоза. Причиною виникнення хвороби є збій у роботі цієї залози. Відомі два основні типи діабету:
- Цукровий діабет 1 типу викликаний нестачею інсуліну в організмі. Коли підшлункова залоза не виробляє достатньо інсуліну.
- Нецукровий діабет 2 типу виникає у разі, коли клітини несприйнятливі до гормону та не виконують транспортування глюкози. Така реакція організму називається інсулінорезистентністю.
Навіщо діабетикам вітаміни?
При лікуванні діабету однією з основних складових є прийом протидіабетичних засобів. Однак, не варто забувати, що здорове харчування, фізична активність та підтримання здорової ваги також є важливою частиною лікування діабету.
Діабет — це стан, який негативно впливає на здоровий рівень цукру в крові. Люди з діабетом або мають надто високий рівень цукру в крові, або не можуть ефективно його обробляти. У будь-якому випадку, для людей із діабетом важливо підтримувати здорову дієту.
Є деякі дієтичні потреби, про які люди з діабетом мають знати. По-перше, важливо контролювати рівень цукру в крові. Це можна зробити, вживаючи регулярні страви та уникаючи солодких продуктів та напоїв. По-друге, діабетикам потрібно багато клітковини. Це допомагає регулювати рівень цукру в крові та запобігає запорам. Клітковину можна знайти в цільнозерновому хлібі та крупах, фруктах та овочах, квасолі та сочевиці.
Нарешті, люди з діабетом повинні обмежити споживання насичених жирів та холестерину. Ці речовини можуть закупорювати артерії та призводити до серцевих захворювань. Насичені жири можна знайти у продуктах тваринного походження, таких як м'ясо та молочні продукти, у той час як холестерин міститься у яйцях та морепродуктах. Дотримуючись цих дієтичних рекомендацій, люди з діабетом можуть допомогти тримати свій стан під контролем.
Коли щоденний раціон незбалансований, споживання необхідних поживних речовин часто є незначним і оптимальним. Це особливо вірно, коли існує метаболічний розлад або коли необхідно дотримуватись обмеженої дієти. У таких випадках рекомендується додатковий прийом поживних речовин.
Діабет, як і будь-яка хвороба, викликає збій у роботі всього організму, оскільки впливає на судини, органи та нервову систему. При діабеті порушуються внутрішні метаболічні процеси в організмі, що ускладнює засвоєння поживних речовин з їжі. Тому потрібні певні вітаміни при цукровому діабеті.
Які вітаміни потрібно приймати при цукровому діабеті?
Варто пам'ятати, що самолікування та безконтрольний прийом будь-яких препаратів може бути небезпечним для організму. Важливою є сумісність будь-яких харчових добавок з основними ліками для лікування діабету. Існує ймовірність, що деякі добавки можуть посилювати ефекти ліків від діабету, викликаючи при цьому гіпоглікемію (низький рівень цукру в крові), інші можуть мати протилежний ефект, що призводить до гіперглікемії (високий рівень глюкози у крові).
Вітаміни є надзвичайно важливими факторами у підтримці здоров'я організму. Зазвичай це органічні сполуки, які приймають участь у регуляції механізму дії ферментів в організмі. Тим не менш, підтримання поживної дієти, повної вітамінів, дійсно є проблемою для людей з діабетом. Якщо діабетична дієта все ще погано реагує, ви повинні звернутися по дієтотерапію або негайно доповнити наступні інгредієнти.
До
кращих вітамінів та мінералів для хворих на цукровий діабет відносяться такі:
- Вітамін А. Незамінна поживна речовина в раціоні діабетика. Вітамін А в діабетичній дієті відомий своєю роллю у покращенні функції очей. Крім того, вітамін А також сприяє зростанню клітин та тканин по всьому тілу, захищаючи шкіру та інші тканини від інфекції. Вітамін А, що міститься у рослинах (у вигляді попередника, бета-каротину), також функціонує як антиоксидант. Бета-каротин з їжі також може бути перетворений на вітамін А організмом. У той час як високі дози вітаміну А можуть бути токсичними, бета-каротин можна переносити в більш високих дозах. Достатня кількість цього вітаміну в раціоні діабетика сприяє зниженню ризику ускладнень цієї хвороби.
- Вітаміни групи В. Ці вітаміни, включаючи біотин, холін, фолієву кислоту, ніацин, пантотенову кислоту, B1, B2, B6 та B12, беруть участь у вуглеводному, жировому та білковому обміні та виробництві енергії. Людина повинна приймати лише певний вітамін групи В, коли це наказано лікарем. Люди, які взагалі не їдять продукти тваринного походження (вегани) і не приймають вітамінні добавки, наражаються на ризик дефіциту B12, що призводить до анемії. Люди, які не мають внутрішнього фактора в слизовій оболонці шлунка, який допомагає організму поглинати B12, також схильні до ризику дефіциту B12. Прийом вітамінів групи В при цукровому діабеті значно знижують ризик виникнення ускладнень і позитивно впливають на весь організм, оскільки безпосередньо впливають на здатність клітин транспортувати поживні елементи.
- Вітамін С. Він відомий своєю роллю у підтримці імунної функції, тому він є одним із найважливіших вітамінів для пацієнтів з діабетом. У той же час вітамін С також допомагає у виробництві колагену, який зберігає капіляри та стінки кровоносних судин міцними. В результаті вітамін С може запобігти синцям, зберегти шкіру та тканини ясен здоровими та допомогти організму засвоювати рослинні джерела заліза. Крім цього є дослідження, яке показало, що вітамін С при цукровому діабеті призводить до значного зниження рівня цукру в крові після їди на 36%.
- Вітамін D. Він допомагає організму засвоювати як кальцій, так і фосфор. Крім поглинання вітаміну D з продуктів харчування та напоїв у діабетичній дієті, організм може виробляти активні форми цього вітаміну в організмі за впливу сонячних променів. Вітамін D здебільшого впливає на роботу та загальний стан печінки та нирок. Також згідно з деяким дослідженням, дефіцит вітаміну D часто пов'язаний з надмірною вагою.
- Вітамін Е. Основна функція вітаміну Е полягає в тому, щоб бути антиоксидантом, який захищає клітини від пошкоджень. Вітамін Е є групою з восьми сполук з різними ефектами. Кожна з цих сполук має кілька форм, відомих як стереоізомери. Вітамін Е є унікальним мікроелементом, який майже неможливо заповнити при щоденній потребі за рахунок нормального споживання їжі (якщо тільки ця їжа не збагачена вітаміном Е). Тому додавання вітаміну Е є важливою складовою в раціоні діабетиків.
- Магній. Він допомагає організму перетравлювати та засвоювати поживні речовини з продуктів, які людина їсть щодня. Він допомагає у будові кісток, контролює частоту серцевих скорочень та підтримує здорову імунну систему. Люди з діабетом зазвичай мають недостатній рівень цього важливого вітаміну. Також дослідження, проведене у 2015 році, показало, що споживання магнію часто знижує ймовірність розвитку діабету 2 типу. Низький рівень магнію був пов'язан із резистентністю до інсуліну. Ось чому наявність достатньої кількості магнію необхідна для ефективного управління діабетом та підтримки рівня глюкози у крові.
- Хром. Організм потребує регулярного надходження малих доз цього мінералу, оскільки його низький рівень є фактором ризику порушення виробництва вуглеводів та збільшення потреби в інсуліні. Вважається, що хром покращує ефекти інсуліну та підтримує активність клітин підшлункової залози. Також нечисленні дослідження свідчать, що хром може знизити рівень цукру в крові у людей з діабетом 1 типу.
- Альфа-ліпоєва кислота. Вона є потужним антиоксидантом, який відіграє життєво важливу роль у керуванні діабетом. При пероральному прийомі вона покращує чутливість до інсуліну, збільшує поглинання глюкози м'язовими клітинами та знижує окисний стрес. Це також допоможе захистити нерви від пошкоджень, викликаних високим рівнем цукру в крові. Це особливо важливо для людей з цукровим діабетом, оскільки ушкодження нервів є поширеним ускладненням захворювання. Крім того, альфа-ліпоєва кислота покращує глікемічний контроль у людей з діабетом 2 типу.
Як вибрати вітаміни для діабетика?
Враховуючи все сказане вище, напрошується висновок, що варто приділяти більше уваги своєму організму. Це виявляється у більш активному способі життя, нормалізації харчування та вживанні вітамінів.
Вітаміни при діабеті 1 типу і 2 типу потрібні однакові, оскільки самі по собі вони не є шляхом до лікування, а спрямовані на підтримку організму та допомоги йому у вирішенні інших повсякденних завдань.
Одними з найбільш ефективних вітамінів для діабетиків є:
Усі вітаміни для діабетиків надають позитивний комплексний вплив на метаболічні процеси в організмі. Вони можуть допомогти в регулюванні рівня цукру в крові, а також сприятливо впливати на вуглеводний, ліпідний та білковий обміни в організмі. Вітаміни для діабетиків є допоміжною терапією для людей із цим захворюванням, а також допомагають у профілактиці виникнення ускладнень цукрового діабету.
Джерела
Як жити з діабетом? або Цукровий діабет не вирок! / DUC (укр.)
Vitamins & Diabetes / ADA (англ.)
Diabetes / WHO (англ.)
A new study from Deakin University / Deakin University (англ.)
The 101 on Blood Sugar Supplements & the Best Vitamins for Diabetes / MHN (англ.)
Vitamins and Diabetes: What’s Recommended? / DS (англ.)
Відмова від відповідальності
Мережа аптек подорожник надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. Мережа аптек подорожник не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами мережі аптек подорожник інформації, розміщеної на сайті.