Організм у процесі життєдіяльності витрачає різні речовини та значну кількість енергії. З довкілля повинні надходити речовини, необхідні для його енергетичних потреб.
У травній системі відбувається механічна обробка їжі (подрібнення, перемішування, переміщення), секреція травних соків, які приймають участь у її хімічній обробці, і навіть ряд біохімічних процесів, у яких відбувається розщеплення великих сполук на більш дрібні, придатні для подальшого засвоєння. У цьому механізмі беруть участь травні ферменти.
Як працюють ферменти для травлення
Шлунково-кишковий тракт складається з наступних відділів:
- ротової порожнини;
- глотки;
- стравоходу;
- шлунка;
- тонкої та товстої кишки.
У кожному з цих відділів відбувається перетворення вихідних харчових структур на компоненти придатні до всмоктування за участю фізико-хімічних, ферментативних процесів. Наприклад, під дію соляної кислоти у шлунку або поверхнево-активних речовин, зокрема жовчних кислот у кишечнику, а також ферментів відбувається розщеплення великих молекул їжі.
Травні ферменти поділяють на дві групи:
- Секретуються в клітинах слинних залоз, шлунка, підшлункової залози;
- Виробляються клітинами кишківника.
Кінцевими продуктами розщеплення (гідролізу) є менші за розміром молекули:
- при розщепленні білків — амінокислоти;
- жирів — жирні кислоти та гліцерин;
- вуглеводів — головним чином глюкоза.
Залежно від походження ферментів, травлення ділиться на три типи:
- власне. Забезпечується ферментами, які синтезуються в організмі;
- симбіотичне. Ферменти, що беруть участь у травленні, виробляються не самим організмом, а мікроорганізмами, що знаходяться в ньому — кишкова флора.
- аутолітичне. Перетравлення їжі відбувається ферментами, що входять до складу харчових продуктів.
Основну роль засвоєнні поживних речовин у людини грає власне травлення. Воно зводиться до трьох основних типів:
- позаклітинне (порожнинне);
- внутрішньоклітинний;
- мембранне.
Порожнинне травлення реалізується в порожнині травного тракту під дією ферментів травних соків, наприклад, шлунка, а також за рахунок ферментів, що надходять у складі секретів, наприклад, підшлункова залоза.
Мембранне травлення відбувається у тонкому кишечнику з допомогою ферментів, виділених клітинами кишечника — энтероцитами.
Внутрішньоклітинне розщеплення речовин відбувається усередині клітини за рахунок ферментів структур клітин — лізосом. Вони беруть безпосередню участь у розщепленні білків, вуглеводів, жирів.
Кожен відділ травного тракту відіграє свою роль, що визначається ферментним складом травних соків, що діють у цьому відділі.
Травлення починається у ротовій порожнині. Рефлекторне виділення слини слинними залозами забезпечують початкове розщеплення вуглеводів, формування харчової грудки. Надалі йде сигнал до шлунка, підшлункової залози, печінки виділення ними травних соків, містять ферменти.
Ферменти слини:
- альфа-амілаза — розщеплює вуглеводи;
- ДНК-ази та РНК-ази беруть участь у гідролізі амінокислот.
До складу соку підшлункової залози входять:
- протеолітичні ферменти: трипсиноген, хімотрипсиноген. Вони розщеплюють білки на амінокислоти;
- ліполітичні ферменти — ліпаза. Розщеплює жири;
- амілолітичні ферменти — амілаза. Бере участь у розщепленні вуглеводів.
Ферменти кишкового соку також беруть участь у розщепленні вуглеводів, жирів, білків.
- мальтаза розщеплює мальтозу до глюкози;
- лактаза гідролізує лактозу (молочний цукор) до галактози та глюкози;
- сахараза розщеплює сахарозу до фруктози та глюкози;
- кишкова ліпаза розщеплює нейтральні жири до гліцерину та жирних кислот;
- амінопептидаза, карбоксипептидаза, ендопептидаза розщеплює поліпептиди до амінокислот.
Коли потрібно приймати ферменти для покращення травлення
Коли підшлункова залоза, внаслідок низки причин, не може виділяти достатньо ферментів, це ускладнює здатність організму розщеплювати вуглеводи, білки, жири на дрібніші молекули з подальшим їх всмоктуванням в тонкому кишечнику.
Виникає стан, що називається екзокринна недостатність підшлункової залози. З'являються такі симптоми як:
- пронос;
- метеоризм;
- здуття живота;
- тяжкість у шлунку;
- погіршення апетиту;
- зниження маси тіла.
Дані симптоми виникають при таких захворюваннях як:
- хронічний панкреатит;
- муковісцидоз;
- рак підшлункової залози;
- обструкція панкреатичної або загальної жовчної протоки, наприклад, пухлиною;
- целіакія;
- захворювання кишечника, наприклад, хвороба Крона.
Ферментні препарати показані не тільки при даних патологіях, але для усунення наслідків нераціонального харчування, переїдання, надмірного вживання жирної, смаженої їжі, а також перед проведенням таких діагностичних досліджень як рентгенографія, ультразвукова діагностика.
Як правильно вибрати ферменти для травлення
Незважаючи на те, що ферментні препарати відносно безпечні для здоров'я, вибирати їх необхідно лише після попередньої консультації з лікарем з огляду на результати обстеження вашого організму. Дуже важливо дотримуватися дозування, частоти прийому та призначеної тривалості курсу.
Більшість ферментних препаратів тваринного походження містять у своєму складі панкреатин — витяжку з підшлункової залози свиней. До препаратів цієї групи належать:
Креазим, Креон, Мезім, Панзінорм, Ерміталь, Ензістал.
До складу панкреатину входять ліпази, амілази, протеази, які забезпечують перетравлення жирів, вуглеводів та білків. Вони компенсують нестачу власних ферментів в організмі таким чином покращують травлення.
Препарати, що випускаються у формі мінімікросфери, стійкі до дії шлункового соку, більш ефективні. Така форма була розроблена для полегшення проходження ферментів через кислотне середовище шлунка та дванадцятипалої кишки, оскільки ефективність екзогенних ферментів знижується через низький pH.
Також на фармацевтичному ринку представлені ферментні препарати рослинного походження, проте ефективність їх значно нижча порівняно з препаратами, що містять панкреатин.
Правила застосування ферментів
Препарати слід приймати під час або після їди. Ферментні препарати у формі капсул, що містять мікросферичні гранули, слід ковтати повністю, не розжовуючи та запиваючи достатньою кількістю рідини (приблизно 100 мл).
Якщо капсулу не можна проковтнути цілою, наприклад дітям або людям похилого віку, її можна розкрити і додати до рідкої їжі, що не вимагає розжовування, або рідини, що мають рН менше 5,0 (наприклад терте яблуко, йогурт). Таку суміш слід приймати негайно та не зберігати.
Під час лікування препаратами цієї групи дуже важливим є вживання достатньої кількості рідини, особливо в період її підвищеної втрати. Дефіцит рідини може посилити запори.
Протипоказання для застосування ферментів для травлення
Основними протипоказаннями до застосування препаратів цієї групи належать:
- гостре запалення підшлункової залози;
- гіперчутливість до панкреатину.
Перш ніж приймати препарати в період вагітності та годування груддю проконсультуйтеся з лікарем, тому в цей період можливий прийом лише у разі явної потреби.
Джерела
What Are Digestive Enzymes and How Do They Work? / Healthline
Digestive Enzyme Supplementation in Gastrointestinal Diseases / National Library of Medicine
Pancreatic Digestive Enzymes / Science Direct
Human pancreatic digestive enzymes / Pub Med
Will digestive enzymes help IBS? / Medical News Today
Amylase / Encyclopedia-of-gastroenterology
Відмова від відповідальності
Мережа аптек подорожник надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. Мережа аптек подорожник не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами мережі аптек подорожник інформації, розміщеної на сайті.