Здебільшого детоксикація означає очищення крові. Це робиться шляхом видалення домішок із крові у печінці, де токсини обробляються для виведення. Організм також виводить токсини через нирки, кишечник, легені, лімфатичну систему та шкіру під час детоксикації організму.
Однак, коли ці системи не функціонують в повному обсязі з різних причин, домішки не фільтруються належним чином, і організм піддається несприятливому впливу накопичених токсинів.
Як правило, організм самостійно справляється з очищенням від непотрібних та шкідливих токсичних метаболітів. Але є спеціальні засоби, такі як ентеросорбенти (детоксиканти), які допомагають та прискорюють процес детоксикації організму. Вони особливо корисні у разі отруєнь, інфекцій, опромінень і при різних захворюваннях.
Що таке сорбенти та детоксиканти?
Препарати, які пов'язують та виводять токсини з організму, а також ті, що підвищують сорбційну здатність фільтраційних органів та систем організму називаються сорбенти або детоксиканти. Вони пов'язують, поглинають та прискорюють виведення шкідливих, чужорідних речовин із організму. В якості такої терапії застосовується фармакологічна група препаратів, яка носить назву — Ентеросорбенти.
Детоксикація організму за допомогою ентеросорбентів, що приймаються всередину,
допомагає:
- покращити енергетичний запас;
- контролювати вагу;
- покращити кровообіг;
- очистити печінку;
- поповнити запас організму корисними речовинами;
- покращити травну функцію (наприклад, полегшити діарею);
- зменшити симптоми алергії;
- покращити перебіг багатьох хвороб.
Коли потрібно приймати сорбенти та детоксиканти
Ентеросорбція є дуже перспективним методом виведення токсинів різної природи як в екстрених ситуаціях, так і при плановій детоксикації організму. Це простий та ефективний метод очищення організму за допомогою сорбентів, який застосовується при профілактиці та лікуванні деяких захворювань, отруєнь, корекції патологічних станів, пов'язаних з ендо- та екзотоксикозами.
Ентеросорбенти мають широкий спектр призначень:
- різні інтоксикації організму (наприклад, алкогольна та наркотична);
- отруєння різної етіології;
- розлади травлення (діарея, здуття, підвищене газоутворення);
- алергічні реакції;
- шкірні захворювання (наприклад, екзема, псоріаз), а також місцево (порошкоподібні форми) при опіках, трофічних виразках (обробляючи уражені ділянки шкіри);
- нирково-печінкові проблеми;
- аутоімунні захворювання;
- променева хвороба;
- токсикоз під час вагітності.
Зверніть увагу! Не весь вищеперелічений спектр застосування ентеросорбентів використовується як основне лікування. Багато хто з них використовується як допоміжні засоби або в комплексі з іншими лікарськими засобами.
Види сорбентів та детоксикантів: як правильно вибрати потрібний тобі
Детоксикація є комплексом біохімічних біофізичних реакцій організму, спрямованим на збереження хімічного гомеостазу, що забезпечується кооперативною функцією кількох систем природної детоксикації (імунної системи крові, системи детоксикації печінки та системи видільних органів).
При поверхневому контакті сорбенту з біологічною рідиною (штучна детоксикація) практично моделюються природні механізми детоксикації організму:
- всмоктування токсичних речовин сорбентом;
- біотрансформація токсинів на його поверхні;
- каталітична дія сорбенту на процеси, що протікають;
- здатність руйнувати білково-ендотоксинний комплекс.
Ентеросорбенти при потраплянні всередину організму тісно контактують з його біологічною рідиною. Внаслідок цього вони повинні відповідати наступним критеріям якості:
- високий рівень хімічної чистоти;
- мінімальний відсоток домішок;
- нетоксичність;
- висока механічна міцність;
- висока сорбційна здатність до виведених речовин;
- кровотворна сумісність та гіподинамія по відношенню до формених елементів крові;
- відсутність викиду ультрадисперсних частинок.
На фармацевтичному ринку різні сорбенти та детоксиканти випускаються у вигляді багатьох лікарських форм:
- порошки (саше) для приготування суспензії;
- капсули;
- таблетки;
- паста для перорального застосування;
- гелі (гелеподібна рідина).
Вибір тієї чи іншої лік. форми здійснюється кожним споживачем індивідуально. Однак варто відзначити, що саше, паста та гелі чинять більш швидкий терапевтичний ефект, у той час як капсули та таблетки більш зручні у застосуванні.
Різні ентеросорбенти відрізняються за хімічним складом. Їх види включають:
Кожен ентеросорбент має різну адсорбційну активність, при цьому одні з них можуть мати спрямованість на конкретні токсини, а інші ні. В результаті цього, ентеросорбенти повинні підбиратися залежно від стану для якого вони використовуються.
Правила застосування сорбентів та детоксикантів
Як відомо, ентеросорбенти застосовуються для поліпшення функції природної детоксикації, а також в якості штучної детоксикації при різних патологічних станах організму.
Для того щоб ентеросорбенти виявляли найбільшу ефективність, необхідно знати як правильно їх приймати:
- Необхідно дотримуватись точності дозування призначеного лікарем або вказаного в інструкції до препарату.
- Обов'язково потрібно дотримуватися інтервалу прийому засобу між прийомами їжі — через 2 години до або після їжі.
- У різних видів ентеросорбентів можуть відрізнятися показання до застосування (наприклад, Смекта найчастіше застосовується при діареї, Атоксіл при отруєннях, а Ентеросгель як детокс при різних захворюваннях та інтоксикаційних станах).
- Лікарська форма стік-гель та саше призначені для застосування за раз (як правило, до 3-4 пакетів або стіків на добу), паста дозується за грамами (для дітей з 2 років 5 г за раз, дорослі та діти з 14 років — 15 г), капсули та таблетки дозуються залежно від виду сорбенту, а також від віку та ваги.
- Курс лікування в основному становить 1-2 тижні, в окремих випадках може становити довше за призначенням лікаря.
Сорбенти загалом безпечні, і дозволяються навіть дітям та вагітним жінкам, але після обов'язкової попередньої консультації з лікарем. Оскільки ті чи інші ентеросорбенти можуть мати різний склад з додаванням додаткових активних речовин, які можуть бути протипоказані певним групам людей.
Джерела
Detox Cleanses: The Most Popular Types and What to Know / Everyday Health (англ.)
Do Detoxes and Cleanses Actually Work? / Cleveland Clinic (англ.)
What is a full body detox, and do they work? / Medical News Today (англ.)
DETOX FOODS : DETOXIFICATION IS AN ESSENTIAL PART OF OPTIMAL HEALTH. / NH (англ.)
“Detoxes” and “Cleanses”: What You Need To Know / NIH (англ.)
Sorbent suspensions vs. sorbent columns for extracorporeal detoxification in hepatic failure / PubMed (англ.)
Відмова від відповідальності
Мережа аптек подорожник надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. Мережа аптек подорожник не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами мережі аптек подорожник інформації, розміщеної на сайті.