Функція системи травлення є дуже важливою частиною нашого всебічного здоров'я. Добавки для травлення необхідні для нормального функціонування шлунково-кишкового тракту і правильного перетравлення їжі. Без певних хімічних сполук організм не може працювати належним чином, що часто призводить до неправильного засвоєння поживних речовин, прояву несприятливих симптомів і станів травної системи, а також появи різних хронічних розладів.
Органи травної системи переробляють і розщеплюють їжу, яку вживає людина, більш прості форми, такі як білки, вуглеводи, жири і вітаміни. Потім поживні речовини транспортуються через тонку кишку в кровотік, де вони забезпечують енергію для зростання і відновлення.
Травні ферменти необхідні для цього процесу, оскільки вони розщеплюють молекули, такі як жири, білки та вуглеводи, на ще дрібніші молекули, які можуть бути легко поглинені.
Існує три основні типи травних ферментів:
Ферменти також виробляються у тонкому кишечнику, включаючи лактозу, мальтозу та сахарозу.
Якщо організм не в змозі виробляти достатню кількість травних ферментів, молекули їжі не можуть бути перетравлені належним чином. Це може призвести до розладів травлення, таких як непереносимість лактози.
Зазвичай для того, щоб уникнути проблем із травленням, необхідно вживати в їжу продукти з високим вмістом природних травних ферментів, які сприяють природному травленню.
Однак їжа, яку ми вживаємо, не завжди є добре збалансованою, внаслідок цього можуть виникати різні симптоми дискомфорту з боку ШКТ. Саме тому на фармацевтичному ринку є великий та різноманітний вибір добавок для травлення.
Добавки для поліпшення травлення можна поділити на кілька категорій.
Це засоби, які містять ферменти підшлункової залози, що допомагають перетравленню та засвоєнню їжі. Вони, як правило, використовуються при сильному переїданні для того, щоб полегшити такі негативні симптоми як тяжкість, здуття та дискомфорт у шлунку. Проте основне застосування цієї групи препаратів необхідне для лікування проблем із підшлунковою залозою. Саме тому не можна зловживати ферментними засобами, тому що можуть виникнути проблеми з виробленням власних ферментів у підшлунковій залозі. А це у свою чергу може призвести до запальних процесів у цій залозі.
Пробіотики — це продукти або добавки, які містять живі мікроорганізми, призначені для підтримки або покращення "хороших" бактерій (нормальної мікрофлори) в організмі.
Пребіотики — це продукти (як правило, з високим вмістом клітковини), що діють як їжа для мікрофлори людини. Пребіотики використовуються з метою покращення балансу мікроорганізмів у ШКТ.
Пробіотичні та пребіотичні добавки є корисними для лікування певних проблем із ШКТ та загального здоров'я травної системи. Деякі типи цих добавок можуть запобігти діареї, а також полегшити симптоми синдрому подразненого кишечника (СПК).
Також є такі добавки, як ферментовані пробіотики з постбіотиками. Багато пробіотиків культивуються або вирощуються в лабораторії, але ферментовані пробіотичні добавки виробляються шляхом ферментації джерел їжі з відмінними пробіотичними штамами. Процес ферментації створює унікальні сполуки, які називаються постбіотиками. Вони, у свою чергу, можуть бути відповідальними за деякі корисні ефекти пробіотиків, включаючи покращення функції кишечника та зменшення його запалення. Постбіотики не пошкоджуються під час травного процесу та не вимагають зростання бактерій чи колонізації у кишечнику. Традиційно ферментовані пробіотики можуть містити природні пребіотики для живлення здорових кишкових бактерій.
Представники добавок, що містять пробіотики та пребіотики:
Одні з найпоширеніших добавок, що включають постбіотики є:
Неперетравлені вуглеводи разом відомі як клітковина або харчові волокна. Клітковина живить корисні бактерії у кишечнику, функціонуючи як пребіотик. "Хороші" бактерії виробляють поживні речовини для організму, включаючи коротколанцюгові жирні кислоти, такі як ацетат, пропіонат та бутират. А вони в свою чергу можуть живити клітини товстої кишки, що призводить до зменшення запалення кишечника і поліпшення розладів травлення, таких як синдром подразненого кишечника, хвороба Крона та виразковий коліт. Також відомо, що клітковина збільшує обсяг калових мас та полегшує запор. Однак є побічні ефекти від великого вживання продуктів, що містять клітковину. Пов'язано це з тим, що коли бактерії ферментують волокно, вони виробляють гази. Внаслідок цього можуть виникати такі неприємні симптоми з боку шлунково-кишкового тракту як дискомфорт, здуття живота, підвищене газоутворення (метеоризм).
Харчові джерела з високим вмістом клітковини включають:
Добавки клітковини можуть допомогти задовольнити рекомендоване щоденне її споживання для підтримки дефекації, особливо у людей, яким важко споживати достатню кількість харчових джерел, таких як фрукти, овочі та цілісні зерна.
Є відомості, що клітковина знижує рівень холестерину ЛПНЩ (поганого) та інших ліпідів у крові для підтримки здоров'я серця. Також вона має гіпоглікемічну властивість, тобто, знижує рівень цукру в крові.
Добавки з клітковиною включають:
Крім основних, часто використовуваних добавок для травлення, можуть бути корисними інші поживні речовини, наприклад, вітаміни, амінокислоти, біологічно активні компоненти, що містяться в рослинній сировині, а також багато хімічних сполук.
1. L-глутамін. Він є найпоширенішою амінокислотою в організмі людини. Одне з найважливіших завдань глутаміну полягає в тому, щоб допомогти зберегти цілісність клітин, які вистилають тонку кишку. Внаслідок цього зберігається правильна бар'єрна функція кишечника і знижується ризик виникнення різних проблем із ШКТ.
2. Цитрат магнію. Він покращує травлення, тому що він відіграє свою роль ферменту для метаболізму білків, вуглеводів та жирів. Також він може допомогти у боротьбі із запорами, за рахунок того, що він збільшує об'єм рідини в кишечнику, внаслідок чого покращується прохідність калових мас через товсту кишку.
3. Ромашковий чай. Він часто використовується для розслаблення перетравлючих м'язів та лікування таких проблем, як гази, розлад шлунка, заколисування, нудота, блювання та діарея.
4. Корінь імбиру. Він може бути неймовірно корисний при проблемах із травленням, таких як нудота та блювання. Також він може усунути такі неприємні симптоми як гази, здуття живота, судоми та розлад шлунка.
5. Корінь солодки. Численні дослідження показують, що солодка допомагає вилікувати виразку шлунка, яка може викликати такі симптоми, як біль у животі, нудота та розлад шлунка — стан, який викликає дискомфорт у шлунку та печію.
6. Олія м'яти перцевої. Вона може зменшити біль та здуття живота при такому захворюванні як синдром подразненого кишечника (СПК). Також вважається, що активні компоненти, які містяться в м'яті, блокують зростання декількох штамів бактерій, які можуть сприяти хворобам травного каналу.
7. Бетаїн HCL. Він допомагає полегшити печію і може прийматись на регулярній основі. Крім того, бетаїн HCL також має здатність допомагати шлунку розщеплювати жири та білки з їжі, допомагаючи у загальних процесах детоксикації в організмі. Він є важливим компонентом для метаболізму та поглинання їжі, особливо необхідний для засвоєння білків, вітаміну B12, кальцію та заліза.
Також варто відзначити, що при незбалансованому харчуванні, безліч корисних вітамінів не надходять в організм у необхідних кількостях або погано засвоюються. Внаслідок цього дефіцит деяких вітамінів може несприятливо позначитися на травній системі.
Наприклад, нестача вітаміну В12 (ціанокобаламіну) може позначитися на балансі корисних та шкідливих мікроорганізмів, що призводить до погіршення здоров'я кишечника і може спричинити діарею та блювання.
Дефіцит заліза також може вплинути на мікробіом кишечника, що призведе до несприятливих симптомів шлунково-кишкового тракту.
Цинк відіграє величезну роль для здоров'я кишечника і допомагає підтримувати цілісність кишкового бар'єру. Також достатній запас цинку необхідний для виробництва шлункової кислоти.
Вітамін D зменшує запалення в кишечнику та перешкоджає стрімкому зростанню шкідливих мікроорганізмів.
Крім різних добавок для травлення, ще є шлунково-кишкові рослинні збори або фіточаї, які включають комплекс трав, що надають сприятливий вплив на органи ШКТ, а також можуть застосовуватися у комплексному лікуванні шлунково-кишкових захворювань.
Slideshow: 8 Digestive Health Supplements / WebMD (англ.)
The Best Digestive Enzymes Supplements, According to a GI Dietitian / Very Well Health (англ.)
The 8 Best Supplements To Help With Bloat and Digestive Needs / MindbodyGreen (англ.)
4 Supplements To Help Improve Digestion Naturally / Renew Rx (англ.)
The 4 Best Digestive Health Supplements, According to a Nutritionist / Belly Bliss Nutrition (англ.)
The Best Supplements for Digestion, According to Dietitians / Eat This (англ.)
4 supplements to improve digestion / LuckyVitamin (англ.)
Tips for Supporting Gut Health During and After Lyme Treatment – A Patient, Practitioner and Expert’s View / GLA (англ.)
The 11 Best Ways to Improve Your Digestion Naturally / Health Line (англ.)
Мережа аптек подорожник надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. Мережа аптек подорожник не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами мережі аптек подорожник інформації, розміщеної на сайті.
Добавки для травлення | Ціна |
---|---|
Карсил таблетки по 22,5 мг, 80 шт. | 176,8грн |
Вугілля активоване Моя Аптечка таблетки по 250 мг, 10 шт. | 5грн |
Ацидолак порошок для орального розчину у саше по 3 г, 10 шт. | 237,6грн |
Пробам капсули, 20 шт. - Баум Фарм | 169грн |
Пробам Імуно капсули, 20 шт. - Баум Фарм | 230грн |