Біотин відіграє важливу роль у наданні допомоги людському організму у перетворенні їжі на корисну енергію. Цей вітамін групи B удосталь міститься в широкому спектрі продуктів, включаючи горіхи, бобові, цвітну капусту, цільні зерна, гриби, яйця, устриці та м'ясні субпродукти.
Хоча біотин є у ряді продуктів, не кожен може споживати їх достатньо на регулярній основі. В результаті цього, прийом добавки біотину є розумним способом заповнення його дефіциту.
Що таке вітамін В7 (біотин) та наскільки він важливий для організму?
Біотин — це водорозчинний вітамін групи В, який відіграє життєво важливу роль у наданні допомоги ферментам у розщепленні жирів, вуглеводів та білків у їжі. Він також допомагає регулювати сигнали, що посилаються клітинами, та активність генів.
Біотин також відомий під такими назвами, як вітамін В7 або вітамін Н, у випадку останнього, він розшифровується в перекладі з німецької як «Haar und Haut», тобто, для шкіри та волосся.
Слово біотин походить від «біос», що означає життя, з огляду на важливість цього вітаміну для організму людини, щоб правильно функціонувати.
Властивості біотину
Біотин допомагає підтримувати багато основних систем людського організму. Як і інші вітаміни групи В, біотин допомагає організму використовувати ферменти та переносити поживні речовини по всьому тілу.
Крім того, б
іотин може забезпечити такі переваги для здоров'я:
- Користь для волосся. Однією з найбільших переваг біотину є те, що він допомагає стимулювати ріст волосся, змушуючи його потовщуватися і здаватися більш блискучим. Біотин також може допомогти волоссю виглядати більш здоровим, при цьому рости швидше і стійкіше. Люди зі здоровою травною системою можуть поглинати деяку кількість біотину, просто дотримуючись здорової дієти щодня. Однак ті, хто страждає від розладів травлення або тим, у кого діагностовано проблеми з мальабсорбцією, такі як синдром кишки, що протікає, целіакія і хвороба Крона, часто потрібний підвищений рівень поживних речовин, щоб отримувати вітаміни і мінерали, необхідні для підтримки здоров'я. Добавки біотину можуть допомогти людям, які борються з дефіцитом поживних речовин, покращити нездорове випадіння волосся, а також сухість та ламкість волосся.
- Поліпшення стану шкіри. Для багатьох людей дефіцит вітаміну Н також може призвести до значних проблем із внутрішнім здоров'ям та зовнішнім виглядом шкіри. Суха, свербляча шкіра є однією з найпоширеніших проблем, хоча також можуть виникнути серйозніші стани, такі як акне та псоріаз. У більшості випадків добавка біотину може виправити багато проблем зі шкірою, покращуючи її стан та молоде сяйво.
- Зміцнення нігтів. Вітамін В7 покращує міцність нігтьової пластини за рахунок її ущільнення. Внаслідок цього, нігті стають менш ламкими та м'якими.
- Поліпшення відновлення тканин організму. Біотин є одним із компонентів, необхідних для відновлення м'язової сили та допомоги тканинам у зростанні. Цей вітамін також відіграє ключову роль у зменшенні запалення м'язів та суглобів, а також усунення болю.
- Стимулювання зростання клітин. Одна з основних ролей вітаміну Н полягає у регулюванні формування ДНК. Це гарантує, що генетична інформація в кожній клітині працює належним чином і реплікується правильно. Така властивість біотину особливо важлива під час вагітності.
- Сприяє розвитку плода та дитини. Оскільки біотин необхідний для багатьох функцій організму, він особливо важливий для вагітних жінок, які підтримують нове життя. Вітамін Н є другим, після фолієвої кислоти, найкориснішим пренатальним вітаміном із групи В. Він допомагає стимулювати нормальний розвиток плода та мінімізувати ризик можливих ускладнень при вагітності.
- Користь для мозку. Біотин підтримує нервову систему в робочому стані, покращуючи активність нейротрансмітерів та провідність нервових імпульсів. Також він сприяє покращенню пам'яті та допомагає сформувати захист від когнітивних проблем та нейродегенеративних розладів. Біотин може бути ефективним для профілактики деменції та хвороби Альцгеймера, за рахунок покращення концентрації та збереження позитивного прогнозу даних захворювань.
- Стабілізація рівня цукру в крові. Біотин має здатність знижувати рівень глюкози в крові у людей з діабетом 1 та 2 типу, стимулюючи секрецію інсуліну. Деякі діабетики також страждають від ушкодження нервів через накопичення ферментів. Оскільки біотин необхідний для певної активності ферментів, низький рівень цього вітаміну може призвести до небезпечних рівнів їх накопичення. Добавка біотину може повернути активність ферментів у потрібне русло та допомогти деяким діабетикам запобігти додатковому пошкодженню нервів.
- Підвищення енергії та настрою. Біотин має здатність метаболізувати вуглеводи, білки та жири. Цей вітамін також функціонує, як кофермент (органічна сполука, що бере участь у ферментативній реакції) і допомагає в синтезі жирних кислот та деяких амінокислот. Без вітамінів групи B організм людини неспроможний використовувати енергію, що споживає. Нестача біотину може призвести до серйозного спаду енергії, а також відчуття втоми, перепадів настрою та навіть проблем із травленням.
- Підтримка функції щитовидної залози. Біотин необхідний для підтримки відповідної активності щитовидної залози і регулювання сну, голоду, енергії і навіть болю.
- Зниження рівня холестерину. Високий рівень ліпопротеїдів низької щільності (ЛПНЩ), більш відомих як поганий холестерин, може фактично призвести до серцевих захворювань. Це, у свою чергу, може збільшити шанси на інсульт чи серцевий напад. Цей вітамін може допомогти знизити рівень ЛПНЩ при одночасному підвищенні рівня ліпопротеїдів високої щільності (ЛПВЩ), інакше відомих як хороший холестерин. Оскільки вітаміни групи B є важливими для зменшення запалення та накопичення бляшок в артеріях, біотин також може допомогти знизити ризик серцевих нападів та інсультів.
- Допомога у схудненні. Біотин підвищує швидкість метаболізму у стані спокою. За рахунок цього він може допомогти прискорити втрату ваги, особливо в поєднанні з хромом. Однак варто відзначити, що цей вітамін групи B не діє як пігулка для схуднення. Він лише допомагає організму прискорити процес втрати ваги, за умов споживання здорової дієти та отримання достатньої фізичної активності протягом дня.
Кому і коли потрібно приймати біотин?
Дорослим необхідно 30 мкг біотину щодня, щоб уникнути його дефіциту. Більшість людей одержують достатню кількість цього вітаміну через свій раціон.
Добавки біотину необхідні людям, які відчувають дефіцит даного вітаміну, а також тим, хто має недостатньо збалансовану дієту для того, щоб заповнити добову норму біотину через продукти харчування.
Ознаки дефіциту біотину можуть включати:
- стоншення та випадіння волосся;
- ламкі та м'які нігті;
- суха шкіра;
- депресивні стани;
- оніміння та поколювання рук та ніг;
- часті перепади настрою;
- у поодиноких випадках галюцинації;
- ризик виникнення кон'юнктивіту;
- сухість очей;
- луската червона висипка, яка з'являється на обличчі (навколо очей, носа, рота) та області геніталій;
- часті шкірні інфекції.
Також деякі люди можуть наражатися на більш високий ризик дефіциту біотину або недостатності, у тому числі:
- ті, хто приймає протисудомні препарати, можуть мати низькі концентрації біотину в крові, оскільки ці ліки зазвичай виснажують природне поглинання біотину організмом;
- ті, хто отримує діаліз нирок, також можуть отримати вигоду з додаткового біотину;
- тривале використання антибіотиків може знизити кількість певних бактерій травлення, які необхідні для синтезу біотину;
- курцям може знадобитися більш високе споживання, оскільки сигаретний дим може спричинити дефіцит біотину;
- ті, хто зловживає алкоголем, також відчувають дефіцит цього вітаміну, тому що алкоголь знижує рівень біотину;
- спортсмени та ті, хто регулярно бере участь в інтенсивних фізичних вправах, відчувають нижчий рівень біотину, тому що у них збільшується його споживання організмом для відновлення сил, а також усунення м'язових болей та втоми.
Як правильно та скільки потрібно приймати біотин?
Добавки біотину в основному випускаються у вигляді капсул або таблеток та приймаються по 1 таб./кап. 1 раз на день після їди. Курс застосування зазвичай становить 1 місяць. Подальший його прийом має узгоджуватися з лікарем.
Чим небезпечний біотин: протипоказання
Біотин має низку переваг для здоров'я та має вирішальне значення для загальної функції організму. Вважається, що споживання добавок біотину несе дуже невеликий ризик, навіть у високих дозах.
Вітамін В7 є водорозчинним, а це означає,
що передозування його майже неможливе, тому що організм виводитиме будь-які надлишки через сечовипускання. Тим не менш, можна відчути деякі побічні ефекти від споживання біотину. Наприклад, надлишок біотину в організмі може заважати засвоєнню інших вітамінів групи В, які необхідні для інших важливих аспектів здоров'я.
Біотин може заважати деяким гормональним аналізам. Він може призводити як до хибнопозитивних, так і хибнонегативних результатів. Він може впливати на рівні гормонів щитовидної залози, гонадотропіну та вітаміну D.
Побічні ефекти від прийому занадто великої кількості біотину можуть включати розлад шлунка, хоча цей вітамін дуже рідко призводить до виникнення небажаних ефектів.
Будь-які
добавки біотину є
протипоказані дітям до 12 років, а також вагітним і жінкам, що годують, без попередньої консультації з лікарем.
Підбиваючи підсумки, можна відзначити, що біотин є дуже корисним вітаміном для людського організму. Починаючи від здорового волосся, шкіри та нігтів до допомоги з когнітивною функцією, втратою ваги та підвищенням рівнем енергії, він є основним фактором здорового способу життя. Додавання добавки біотину до здорової дієти може дозволити повною мірою користуватися всіма перевагами, які може запропонувати цей вітамін групи B.
Джерела
Biotin / National Center for Biotechnology Information (англ.)
Biotin / NIH (англ.)
Health Benefits of Biotin (Vitamin B7) / SS (англ.)
Health Benefits of Biotin / WebMD (англ.)
Biotin / MedlinePlus (англ.)
Biotin / Drugs.com (англ.)
Biotin Benefits: What the Experts Have to Say / Cleveland Clinic (англ.)
The Health Benefits of Biotin / Very Well Health (англ.)
Biotin – Vitamin B7 / Hsph Harvard (англ.)
Biotin - Uses, Side Effects, and More / WebMD (англ.)
Відмова від відповідальності
Мережа аптек подорожник надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. Мережа аптек подорожник не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами мережі аптек подорожник інформації, розміщеної на сайті.