Під час вагітності збільшується потреба в енергії та поживних речовинах. Вагітні жінки повинні прагнути до збалансованого харчування з високим вмістом овочів і фруктів, різноманітної колірної гами, а також цільнозернових продуктів і нежирного м'яса.
Однак не завжди збалансоване харчування може покрити всі витрати речовин, необхідних для нашого організму. Більшість людей не отримують у достатній кількості всі ключові поживні речовини зі свого раціону, тому необхідний додатковий прийом вітамінів протягом усієї вагітності.
Що таке вітаміни для вагітних?
Вітаміни для вагітних — комплекс вітамінів та мікронутрієнтів, необхідних для нормального перебігу періоду вагітності. У порівнянні зі звичайними полівітамінами в них міститься більше деяких вітамінів необхідних вам під час вагітності, наприклад, вітаміну А, фолієвої кислоти (вітамін В9), С, D, Е. Вітаміни для вагітних підтримують здорову вагітність, заповнюючи важливі прогалини в поживних речовинах, необхідних вагітним та плоду.
Навіщо п'ють вітаміни для вагітних?
Під час вагітності дитина отримує від вас усі необхідні поживні речовини. Таким чином, вам може знадобитися пити їх у більшій кількості, ніж до вагітності.
Незбалансоване харчування та особливо дефіцит основних поживних речовин, що негативно відбиваються на здоров'я як матері, так і дитини, можуть призвести до такого захворювання як анемія вагітних, а також до формування вроджених дефектів розвитку плода.
Анемія — це стан, при якому кількість еритроцитів (клітин крові) та гемоглобіну знижується, у зв'язку з цим зменшується здатність крові переносити кисень. Це призводить до недостатнього забезпечення всіх фізіологічних потреб організму. Причиною цього може бути дефіцит заліза, вітаміну В9 (фолієвої кислоти).
Основні причини прийому вітамінів для вагітних:
- дефіцит вітамінів та мікроелементів, які виникають внаслідок збільшення потреби або їх недостатній прийом під час вагітності;
- залізодефіцитна анемія вагітних;
- ризик розвитку уроджених дефектів розвитку плода.
Коли потрібно розпочинати приймати вітаміни для вагітних?
Багато лікарів рекомендують прийом деяких вітамінів за 1-3 місяці до того, як ви плануєте зачати дитину. Вітаміни покращують стан репродуктивної системи, нормалізують менструальний цикл, беруть участь у регуляції синтезу жіночих статевих гормонів, покращують якість яйцеклітин, зменшують ризик виникнення вад розвитку плода.
Вам слід обговорити прийом вітамін для вагітних зі своїм лікарем, щоб переконатися, що ви отримуєте те, що вам потрібно для здорової вагітності та народження дитини. Грунтуючись на історії хвороби, харчуванні, а також аналізі крові, лікар може порекомендувати вам необхідні вітаміни.
Які вітаміни приймати до вагітності?
Фолієва кислота (вітамін B9)
Цей вітамін B має вирішальне значення для здорових наслідків пологів, особливо допомагаючи у розвитку здорової нервової трубки, яка пізніше стає центральною нервовою системою плода. Прийом фолієвої кислоти до вагітності допомагає забезпечити оптимальний рівень вітаміну В9 у перші тижні вагітності, коли формується нервова трубка.
Оскільки більшість жінок дізнаються, що вони вагітні приблизно через 2 тижні після зачаття (під час їх першої затримки менструації), регулярний прийом фолієвої кислоти до вагітності може знизити ризик розвитку даних вроджених дефектів нервової трубки плода, що виникають у перші кілька тижнів після зачаття. Дефекти нервової трубки (ДНТ) є групою поширених вроджених дефектів зі смертельним наслідком або тяжкою інвалідністю.
Вітамін D
В останні роки роль вітаміну D у фізіології людини була переглянута. Ефекти вітаміну D більше не засновані виключно на підтримці достатнього рівня кальцію та здоров'я кісток, а були розширені за рахунок його ролі у жіночій репродуктивній системі.
Хоча існують хімічно різні типи вітаміну D, вітамін D3 є найбільш активною та важливою формою для людини з кількома важливими функціями, включаючи її класичну роль у підтримці достатнього рівня кальцію та здоров'я кісток.
В організмі активна форма вітаміну D3 (кальцитріол) синтезується у кілька етапів. Молекула-попередник холекальциферол (вітамін D3) утворюється у шкірі під впливом УФ-В світла. Холекальциферол далі перетворюється на кілька стадій спочатку кальцидіол (25-(OH)D), який відображає запаси вітаміну D в організмі, а потім в активну форму кальцитріолу. Його хімічна структура нагадує стероїдні гормони, і він діє також через ядерний рецептор (VDR, рецептор вітаміну D).
Вітамін D впливає не тільки на кістково-м'язову, ендокринну систему, але й на репродуктивну функцію. Рецептори до вітаміну D містяться в яєчниках та матці. Цей вітамін відіграє важливу роль у здатності до зачаття, імплантації ембріона (зародка) та підтримці нормального перебігу вагітності, покращує якість яйцеклітин.
Гормони, включаючи естрадіол, прогестерон, хоріонічний гонадотропін людини та плацентарний лактоген людини, також регулюються вітаміном D і важливі для нормального матково-плацентарного кровотоку. Тому для збільшення шансів зачаття необхідний прийом даного вітаміну до планованої вагітності.
Які вітаміни для вагітності найважливіші?
Всі вітаміни та мікронутрієнти важливі, але деякі з них відіграють ключову роль у зростанні та розвитку вашої дитини під час вагітності.
Вітаміни групи В
Відомо, що фолієва кислота (вітамін В9) бере участь як у розвитку плаценти та у зростанні плоду, оскільки сприяє синтезу білків, ліпідів і ДНК. В результаті численних досліджень було відзначено зв'язок між фолієвою кислотою та різними наслідками вагітності, недостатність цього вітаміну призводить до розвитку таких станів як:
- прееклампсія (ускладнення у період вагітності);
- відшарування плаценти;
- викидень;
- передчасні пологи.
Прийом фолієвої кислоти до зачаття знижує ризик спонтанних передчасних пологів 20-28 тижнів. Якщо концентрація фолієвої кислоти у крові матері низька, рівень гомоцистеїну у плазмі, як наслідок, підвищується.
Гомоцистеїн, метаболіт амінокислоти метіоніну, є незалежним фактором ризику серцево-судинних захворювань, оскільки погіршує функцію ендотелію (пласт клітин, що вистилають внутрішню поверхню кровоносних судин). Це призводить до виникнення такої патології як прееклампсія, внаслідок якої відбувається підвищення артеріального тиску та появи білка у сечі у вагітної. Що надалі призводить до відшарування плаценти та затримки внутрішньоутробного розвитку плода. У цьому контексті прийом фолієвої кислоти може знизити поширеність прееклампсії.
Крім фолієвої кислоти, для вагітної жінки має значення прийом та інших вітамінів: В1, В2, В6, В12. Подібно до фолієвої кислоти, дефіцит вітаміну B12 під час вагітності також пов'язаний з підвищеним ризиком дефектів нервової трубки, а також анемії.
Вітамін D
Потреба вітаміну D збільшується під час вагітності, щоб адаптуватися до підвищених фізіологічних потреб матері, зокрема стимулюючи формування скелета плода.
Вітамін D необхідний, щоб засвоювати кальцій. Він сприяє зростанню кісток та зубів вашої дитини, відіграє важливу роль у підготовці ендометрію до прикріплення ембріона (зародка). Знижує ризик післяпологової депресії та занепокоєння.
Вітамін С
Аскорбінова кислота є потужним антиоксидантом і підсилювачем імунітету, відіграє роль у здоровому розвитку плода, що росте.
Організм людини не може ні синтезувати, ні зберігати вітамін С. Аскорбінова кислота відіграє важливу роль в окисно-відновних процесах, синтезі гормонів, збільшує стійкість до інфекцій, допомагає організму виробляти природний колаген, зміцнює імунітет і, що найважливіше, покращує здатність матері засвоювати та використовувати залізо. Дослідження пов'язують надзвичайно низький рівень вітаміну С у вагітних жінок із підвищеним ризиком розвитку прееклампсії.
Вітамін А
Вітамін А є важливим вітаміном для вагітних жінок та їхнього плоду. Необхідний для ембріонального розвитку. Чинить захисну дію на шкіру та слизові оболонки, відіграє життєво важливу роль у функціональній здатності репродуктивних органів, бере участь у зміцненні імунної системи, пов'язаний з розвитком епітеліальної тканини, сприяє формуванню кісток та зубів.
Залізо
Цей мінерал необхідний для виробництва гемоглобіну — білка, який допомагає транспортувати кисень до клітин вашого організму. Оскільки обсяг крові вагітної збільшується, відповідно потреба у цьому мінералі також зростатиме.
Під час вагітності залізо необхідне як для кровотворення матері, але й у плоду, особливо активно у другому триместрі. При недостатньому споживанні цієї речовини, а також при ранньому гестозі (токсикозі) виникає стан — анемія, яке загрожує таким ускладненням як передчасні пологи, затримка розвитку плода.
Йод
Важливий мікроелемент, який необхідно приймати до вагітності, оскільки дефіцит йоду під час вагітності може збільшити ризик спонтанного аборту, перинатальної смертності, вроджених дефектів та неврологічних розладів. До того, під час вагітності потреба в йоді збільшується приблизно на 50% внаслідок стимуляції щитовидної залози матері (за допомогою хоріонічного гонадотропіну), збільшення ниркового кліренсу йоду та переходу йоду до плоду для синтезу фетальних гормонів щитовидної залози з другого триместру.
Рекомендація ВООЗ щодо споживання йоду під час вагітності становить 220-250 мкг/день.
Як часто потрібно пити вітаміни для вагітних?
Вітаміни для вагітних — як і лікарські засоби мають дозування, кратність прийому та тривалість. Зазвичай лікарі рекомендують приймати вітаміни для вагітних протягом усієї вагітності. Однак ви повинні проконсультуватися з вашим лікарем з приводу термінів прийому.
При виборі вітамінів необхідно враховувати результати ваших аналізів, історію хвороби. Якщо ви годуєте грудьми, рекомендується продовжувати приймати вітаміни доти, доки ви не припините годувати грудьми, щоб отримувати поживні речовини, корисні як для вас, так і для вашої дитини.
Як правильно приймати вітаміни для вагітних?
Приймати вітаміни окремо або в комплексі необхідно тільки після консультації вашого лікаря, враховуючи перебіг вагітності, триместр вагітності, показники крові, наявність хронічних захворювань, алергічних реакцій.
Які вітаміни пити після вагітності?
Післяпологовий період та період лактації так само важливі для здоров'я матері та дитини, як і період вагітності.
Вагітність призводить до виснаження поживних речовин у організмі. Щоб відновити дефіцит, ось деякі обов'язкові вітаміни та мікронутрієнти, які ви повинні приймати:
- фолієва кислота;
- вітамін D;
- залізо;
- омега-3;
- селен;
- кальцій;
- вітамін Е;
- вітамін А;
- вітамін С;
- магній.
Вони необхідні для багатьох клітинних та метаболічних процесів. Також допомагають жіночому організму оговтатися від природної стресової події пологів.
Остаточне рішення про те, як довго ви повинні приймати вітаміни після пологів, буде за вашим акушером-гінекологом, але, як правило, ви повинні приймати їх доти, доки ви годуєте грудьми.
Джерела
The Role of Vitamin D in Reproductive Health — A Trojan Horse or the Golden Fleece? / National Library of Medicine
Vitamin D and its impact on maternal-fetal outcomes in pregnancy: A critical review / National Library of Medicine
The role of vitamins and minerals in energy metabolism and well-being / PubMed
Vitamin and mineral levels during pregnancy / National Library of Medicine
Are Prenatal Vitamins Safe If You’re Not Pregnant? / Healthline