Спазмолітичні препарати використовуються для лікування таких симптомів, як біль у животі та судоми (спазм). М'язові спазми чи судоми — це раптові, мимовільні скорочення м'яза чи групи м'язів. Вони можуть бути викликані занадто великою напругою м'язів і спричинити біль. Вони пов'язані з такими станами, як біль у попереку та в шиї, біль у черевній порожнині та фіброміалгія (біль у м'язах, зв'язках та сухожиллях).
У людському організмі є три типи м'язів. Серцевий м'яз складає наше серце. Гладком'язові клітини вистилають кровоносні судини, шлунково-кишковий тракт та певні органи. Скелетні м'язи прикріплюються до кісток та використовуються для довільних рухів тіла. М'язові спазми виникають, коли скелетний м'яз скорочується і не розслабляється. Вони бувають сильними та мимовільними. М'язи ніг, особливо квадрицепси (передня поверхня стегна), підколінні сухожилля (задня частина стегна) та ікроножні м'язи (ікри), найчастіше, можуть спазмуватися.
Що спричиняє м'язові спазми?
М'язові спазми можуть виникати з кількох різних причин, таких як:
- надмірне використання м'язів;
- зневоднення;
- напруга м'язів;
- погана постава;
- недостатнє кровопостачання;
- гормональний дисбаланс;
- інфекції;
- компресія (затискання) нерва;
- нестача в організмі мінералів або електролітів;
- деякі основні чи супутні хвороби (наприклад, СРК).
М'язові спазми частіше виникають у спортсменів (особливо тих, хто займається в спеку), немовлят, людей похилого віку, під час вагітності та у людей з певними захворюваннями, такими як діабет, захворювання печінки або захворювання щитовидної залози.
Що таке спазмолітики?
Спазмолітики є групою медикаментів, які можуть допомогти контролювати спазми, що виникають внаслідок різних станів. Найбільш поширеним є спазм кишечника та сечового міхура.
Спазмолітики можна розділити на 3 категорії за їх механізмом дії:
- нейротропні — мають парасимпатолітичну функцію;
- міотропні — діють як блокатори кальцієвих каналів;
- спазмоанальгетики — комбіновані препарати, що володіють більш сильним знеболюючим ефектом.
1. Нейротропні спазмолітики. Вони діють на рецептори вегетативної нервової системи. Механізм дії — антагонізм спазмолітиків до мускаринових рецепторів, тобто парасимпатолітики. Можна розділити їх на неселективні (невиборчі) та селективні (виборчі): неселективні спазмолітики блокують неспецифічні рецептори мускарину. Навпаки, селективні спазмолітики діють на специфічні мускаринові рецептори. Представники цієї групи включають:
Атропін,
Бускопан, Спазмобрю, Беродуал.
2. Міотропні спазмолітики. Ці спазмолітики також викликають розслаблення гладкої мускулатури судин. Як і раніше, їх можна поділити на 2 групи. До першої групи належать спазмолітики типу папаверину, які уповільнюють деградацію цАМФ шляхом інгібування фосфодіестерази, тим самим підвищуючи рівень цАМФ та викликаючи розслаблення м'язів. До другої групи належать спазмолітики, що блокують кальцієві канали. Приклади препаратів включають:
Папаверин,
Но-Шпа, Пітофенон, Дицетел.
3. Спазмоанальгетики. Ці препарати складаються з комбінації спазмолітиків та аналгетиків. Їх часто використовують у поєднанні з міотропними спазмолітиками. Приклади ліків такі:
Реналган,
Неоспастил,
Реональгон,
Спазмалгон, Максиган,
Комбіспазм,
Новіган.
Рух їжі вздовж кишечника відбувається тому, що деякі м'язи в кишечнику напружуються (скорочуються), а потім розслаблюються по всій довжині кишечника. Ці м'язові скорочення викликані різними хімічними речовинами, які виробляє організм, які прилипають до спеціальних «стикувальних» місць (рецепторів) на м'язах.
Однак при таких станах, як синдром подразненого кишечника (СРК), ці м'язові скорочення можуть відбуватися занадто часто або бути болючими, викликаючи такі симптоми, як біль та здуття живота.
Антихолінергічні засоби є широкою групою лікарських засобів, які діють на нейромедіатор ацетилхолін. Блокуючи дію ацетилхоліну, вони запобігають попаданню імпульсів від парасимпатичної нервової системи до гладких м'язів і пригнічують виникнення спазмів та судом. Антихолінергічні засоби використовуються при лікуванні деяких захворювань шлунково-кишкового тракту та сечового міхура. Вони також можуть бути використані для лікування деяких респіраторних або рухових розладів.
Міорелаксанти діють безпосередньо на гладку мускулатуру у стінці кишечника. Тут вони допомагають розслабити м'язи та зняти біль, пов'язаний із скороченням кишечника.
Для чого застосовуються спазмолітики?
Спазмолітики мають досить широкий спектр застосування:
- гіперактивний сечовий міхур;
- проблеми з рухом при хворобі Паркінсона;
- діарея;
- біль в животі;
- синдром роздратованого кишечника;
- жовчні коліки;
- панкреатит (запалення підшлункової залози);
- м'язові спазми;
- хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ);
- бронхіальна астма.
Спазмолітики зазвичай працюють протягом години після перорального прийому. Їхня ефективність залежить від дозування та частоти. Їх можна приймати протягом двох тижнів. Однак спазмолітики у вигляді внутрішньом'язових ін'єкцій використовуються на короткий проміжок часу.
Протипоказання та побічні ефекти спазмолітиків
Є певні групи людей, яким може бути заборонено прийом спазмолітиків. До них відносяться люди у яких в анамнезі є такі стани як:
- глаукома;
- атонія кишечника;
- паралітична кишкова непрохідність;
- міастенія (м'язова слабкість);
- пілоричний стеноз (звуження виходу зі шлунка);
- доброякісна гіперплазія передміхурової залози;
- тахікардія;
- затримка сечі.
Вагітні або матері, що годують, також повинні звернутися за обов'язковою консультацією до лікаря перед використанням цих ліків.
Найчастіше спазмолітики переносяться добре і рідко можуть викликати будь-які побічні дії. Однак у деяких випадках можуть виникати такі
небажані ефекти:
- печія;
- розлад шлунку;
- сухість в роті;
- проблеми з сечовипусканням (затримка сечі);
- підвищення внутрішньоочного тиску;
- прискорене серцебиття;
- порушення акомодації.
Джерела
Medications for Muscle Spasm (Involuntary Hypertonicity) / Drugs.com (англ.)
Anticholinergics/antispasmodics / Drugs.com (англ.)
MUSCLE CRAMPS (CHARLEY HORSE) AND MUSCLE SPASM REMEDIES / RxList (англ.)
Anticholinergic and Antispasmodic Drugs / MedicineNet (англ.)
Anticholinergics And Antispasmodics (Oral Route, Parenteral Route, Rectal Route, Transdermal Route) / Mayo Clinic (англ.)
Відмова від відповідальності
Мережа аптек подорожник надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. Мережа аптек подорожник не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами мережі аптек подорожник інформації, розміщеної на сайті.