Біль у суглобах та м'язах є двома різними медичними станами. У той час як м'язовий біль відчувається, коли тіло перебуває у русі, біль у суглобах частіше відчувається — у стані спокою.
Важливо розуміти різні симптоми, пов'язані з болем у суглобах і м'язах, оскільки обидва стани мають бути вирішені певним чином.
М'язи, бурси, сухожилля, кістки та суглоби повинні бути здоровими і правильно функціонувати, щоб людина могла нормально рухатися. М'язи, які скорочуються, щоб зробити рух, пов'язані з кістками сухожиллями. Бурси є плоскими мішечками, що містять суглобову (синовіальну) рідину. Вони зменшують тертя в областях, де шкіра, м'язи, сухожилля та зв'язки труться о кістки. Суглоби виконують функцію згинання, розгинання та прокручування.
Біль у м'язах і суглобах може проявлятися окремо, або ж разом, залежно від цього, причини виникнення таких болей можуть змінюватись.
Чому болять суглоби та м'язи: причини виникнення болю
Гострий біль у м'язах та суглобах є поширеним станом, який може вплинути на різні частини тіла, включаючи м'язи грудної клітки, живота, спини та кінцівок. Плечі, лікті, зап'ястя, пальці, коліна та кісточки найчастіше є ураженими суглобами.
Біль у м'язах і суглобах може бути викликаний травмою, інтенсивною роботою або спортом, поганою поставою або медичними станами (такими як інфекції, міозит, артрит та інші).
Що таке біль у суглобах?
Дискомфорт у суглобах поширений і зазвичай відчувається у руках, ногах, стегнах, колінах чи хребті. Біль може бути постійним, а також він може то виникати, то зникати. Болі у суглобах найчастіше є наслідком якоїсь патології.
Що викликає біль у суглобах?
Найбільш поширеними
причинами болю у суглобах є:
- Остеоартрит, поширений тип артриту, відбувається з часом, коли хрящ, захисна подушка між кістками, зношується. Суглоби стають болючими та жорсткими. Цей стан розвивається повільно і зазвичай виникає у середньому віці.
- Ревматоїдний артрит є хронічним захворюванням, яке викликає набряк та біль у суглобах. Часто суглоби деформуються (зазвичай це відбувається у пальцях рук та зап'ястях).
- Подагра — це хворобливий стан, при якому кристали уратів збираються в суглобі, викликаючи сильний біль та набряк тканин. Найчастіше ця патологія відзначається у великому пальці ноги.
- Бурсит — це патологічний стан, який вражає невеликі, заповнені рідиною мішечки, звані бурсами, які пом'якшують кістки, сухожилля та м'язи поблизу суглобів. Бурсит з'являється, коли бурси запалюються.
- Вірусні інфекції, висипання або лихоманка можуть зробити рух суглобів болючим.
- Травми, такі як переломи кісток або розтягування зв'язок.
- Тендиніт — це запалення сухожиль або гнучких смуг, які з'єднують кістки та м'язи. Це зазвичай спостерігається у лікті, п'яті чи плечі.
Біль у суглобах, як правило, зачіпає тих, хто:
- мав попередні травми суглобів;
- робить сильне навантаження на м'язи, наприклад, у вигляді виснажливих тренувань або у кого професія пов'язана з важкою фізичною працею;
- мають артрит чи інші хронічні захворювання (наприклад, діабет);
- страждають від депресії, тривоги та/або стресу;
- мають надмірну вагу;
- страждають від поганого самопочуття.
Вік також є фактором жорстких та болючих суглобів. Після багатьох років використання та зносу суглобів можуть виникнути проблеми у людей середнього або похилого віку.
Що таке біль у м'язах?
М'язовий біль, або міалгія є ознакою травми, інфекції, хвороби або іншої проблеми зі здоров'ям. Ви можете відчувати глибокий, стійкий біль або випадкові гострі болі. Деякі люди мають м'язовий біль всюди, тоді як інші мають у певних областях. Кожен відчуває біль у м'язах по-різному.
Що викликає м'язовий біль?
Кожна людина незалежно від статі та віку може відчувати міалгію. Найчастіше вона може бути викликана перевантаженням м'язів. І такий біль, як правило, може виникнути через 12 годин після будь-якої фізичної активності та зберігатися протягом 48 годин. Однак постійний, непрохідний м'язовий біль або той, що виникає часто, не пов'язаний із фізичним навантаженням, може бути причиною конкретних, патологічних станів здоров'я.
Багато
причин можуть викликати біль у м'язах, у тому числі:
- Аутоімунні захворювання.
- Інфекцій.
- Травми.
- Певні ліки.
- Нервово-м'язові розлади.
1. Аутоімунні захворювання виникають, коли імунна система організму помилково атакує себе. У той час, як здорова імунна система бореться з мікробами та інфекціями.
Аутоімунні захворювання, що викликають м'язовий біль, включають:
- запальні міопатії, такі як міозит та поліміозит.
- вовчак;
- розсіяний склероз (захворювання головного та спинного мозку).
2. Бактеріальні та вірусні інфекції можуть змусити людину відчувати біль у всьому тілі. Залежно від причини також можуть бути опухлі лімфатичні вузли, лихоманка і нудота.
Типи інфекцій, які викликають м'язові болі включають:
- застуда та грип;
- хвороба Лайма та плямиста лихоманка скелястих гір (інфекції, які поширюються через укуси кліщів);
- малярія;
- трихінельоз (захворювання харчового походження).
3. Коли людина багаторазово використовує ті самі м'язи на роботі або під час вправ, у неї можуть розвинутися хворі м'язи від надмірного навантаження на них.
Інші
типи травм, що викликають біль у м'язах, включають:
- абдомінальні деформації (дефект черевної стінки);
- розтягнення м'язових тканин;
- переломи кісток та травматичні ушкодження;
- міофасціальний больовий синдром від рухів м'язів, що повторюються;
- тендиніт (запалення сполучних тканин);
- тендиноз (дегенерація колагену сухожилля).
4. Деякі ліки та методи лікування можуть викликати тимчасовий або хронічний біль у м'язах. Деякі ліки спричиняють запалення навколо м'язових клітин (міозит) або активують рецептори м'язового болю. До препаратів та процедур, які можуть спричинити такі стани відносяться:
лікування раку, включаючи хіміотерапію та променеву терапію;
ліки від високого кров'яного тиску, такі як інгібітори ангіотензинперетворюючого ферменту (АПФ);
статини для зниження рівня холестерину.
5. Нервово-м'язові розлади впливають на м'язи та нерви, які їх контролюють. Вони можуть викликати м'язову слабкість та біль. Ці умови включають:
- бічний аміотрофічний склероз (БАС чи хвороба Лу Геріга);
- м'язова дистрофія (слабкість та втрата м'язової маси);
- міастенія гравіс (слабкість та швидка втома м'язів, через порушення нормального зв'язку між нервами та м'язами);
- спінальна м'язова атрофія (СМА).
Інші стани, які також спричиняють м'язовий біль, включають:
- рак, такий як саркома (рак м'яких тканин) та лейкемія (рак крові);
- синдром хронічної втоми;
- компартмент-синдром (наростання тиску у м'язах);
- фіброміалгія (стан, який спричиняє біль по всьому тілу);
- дисбаланс електролітів (мінералів у крові, таких як кальцій, магній, натрій та калій);
- гіпотиреоз (недостатня активність щитовидної залози);
- захворювання периферичних артерій;
- стрес та напруга.
Також
причинами болю в м'язах та суглобах, що виникають разом можуть бути такі стани як:
- погана постава;
- м'язова напруга;
- інтенсивний спорт;
- травми м'язів, сухожилля, хряща, кісток і т.д.;
- вивих суглобів;
- переломи;
- інші медичні умови (грип, подагра, інші інфекції/запалення тощо).
Хоча причини болю в м'язах та суглобах можуть перекриватися, зазвичай можна розрізнити їх.
М'язові спазми часто супроводжують біль у м'язах, і в цьому випадку дискомфорт іноді може бути полегшений за допомогою руху, щоб допомогти вивільнити будь-які токсини або молочну кислоту, які накопичилися. М'язовий біль зазвичай стихає, коли людина не робить навантаження на хворобливий м'яз, і відпочинок часто є найкращими ліками. Однак це стосується лише тих м'язових болей, які не пов'язані з будь-яким основним захворюванням.
Біль у суглобах зазвичай турбує довше, ніж м'язовий біль, і може супроводжуватися набряком ураженого суглоба. Оскільки біль у суглобах є глибшим, ніж м'язова травма, він, ймовірно, продовжуватиме турбувати, навіть коли людина відпочиває.
Біль у м'язах відчувається як:
- ниючий біль, коли використовується конкретний м'яз або суглоб по відношенню до цього м'яза;
- іноді біль у стані спокою;
- спазми;
- неможливість використовувати м'язи взагалі;
- слабкість м'язів (наприклад, утруднення при піднятті рук та ніг або при повороті голови);
- також можуть відзначатися набряк, синці та почервоніння на ділянці тіла, де уражений той самий м'яз.
Характерні відчуття при болях у суглобах:
- жорсткість суглобів;
- малорухливість;
- скутість;
- пульсуючий та пекучий біль;
- обмеження рухів;
- біль при найменшому навантаженні на болючі суглоби;
- набряк;
- припухлість;
- гіперемія шкіри над запаленим суглобом.
Як позбутися болю в м'язах та суглобах: ефективні знеболювальні
Біль у м'язах та суглобах по всьому тілу або в конкретній ділянці може вплинути на рухову функцію та обмежити здатність людини виконувати основні повсякденні завдання. Сильний біль у м'язах та суглобах може вплинути на якість життя. Лікування має бути зосереджено не тільки на болі, а й на уражених діях і функціях.
Артралгія (біль у суглобах) та міалгія (біль у м'язах), які не пов'язані з гострим, запальним процесом та основним патологічним станом здоров'я, можуть бути купіровані різними знеболюючими та протизапальними препаратами. Вони найчастіше застосовуються, як симптоматична терапія для усунення цих неприємних симптомів.
Для лікування болю в м'язах та суглобах можуть застосовуватися ліки з групи аналгетиків та нестероїдних протизапальних засобів. Можна використовувати як місцеві, так і системні засоби. До таких відносять медикаменти на основі таких діючих речовин:
- метамізол натрію;
- ацетамінофен (парацетамол);
- напроксен;
- ібупрофен;
- диклофенак;
- німесулід;
- кетопрофен;
- ацетилсаліцилова кислота;
- мефенамінова кислота.
Місцеві препарати від болю в суглобі та м'язах:
До системних засобів для полегшення болю в м'язах та суглобах відносяться:
При більш вираженій міалгії та артралгії може застосовуватися комплексне лікування у вигляді місцевої та системної терапії, а також можна використовувати комбіновані таблетки від болю у суглобах та м'язах:
Також
при м'язових спазмах можуть проявляти хорошу ефективність спазмолітичні моно-і комбо препарати:
Слід розуміти, що болі в м'язах та суглобах можуть бути симптомами більш серйозніших захворювань, внаслідок яких потрібно виявити і усунути саме причину будь-якої патології. Якщо біль у м'язах та суглобах після застосування симптоматичних засобів не стає легшим, не проходить або погіршується, через 3 дні і більше, потрібно негайно звернутися до лікаря. Також необхідно звертати увагу на появу будь-яких інших супутніх симптомів.
Також для усунення болю у м'язах та суглобах можуть допомогти немедикаментозні процедури. Однак при використанні таких методів слід уважно стежити за своїми відчуттями та симптомами. Деяким людям вони можуть підійти, а комусь навпаки погіршують ситуацію:
- відпочинок чи навпаки легка фізична активність;
- тепла ванна, можна з використанням арома-засобів;
- легкий масаж;
- вправи на розтягнення;
- прийом вітамінних добавок, корисних для м'язів та суглобів, але тільки після попередньої консультації з лікарем.
Джерела
Joint Pain / WebMD (англ.)
Muscle Pain / Cleveland Clinic (англ.)
Quick Fixes for Sore Muscles / Everyday Health (англ.)
Muscle and Joint Pain / ADA (англ.)
Muscle and Joint Pain / Weill Cornell Medicine (англ.)
Muscle Pain vs. Joint Pain: What Is the Difference? / ESMO (англ.)
Arthralgia / NCBI (англ.)
Myalgia and Fatigue / National Library of Medicine (англ.)
Відмова від відповідальності
Онлайн аптека Подорожник надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. Онлайн аптека Подорожник не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами мережі аптек подорожник інформації, розміщеної на сайті.