Зубний біль може виникнути з багатьох причин, від будь-якого механічного пошкодження до зламаного зуба або бактеріальної інфекції. Тимчасове подразнення ясен може спричинити зубний біль. Але серйозні зубні болі потребують професійного лікування.
Зубний біль відноситься до болю в зубі або довкола нього. Незначний зубний біль може виникнути через тимчасове подразнення ясен, яке можна лікувати в домашніх умовах. Сильніший зубний біль виникає в результаті карієсу, інфекції або інших стоматологічних захворювань, які не покращуються самі по собі. Якщо у людини відзначається сильний зубний біль, йому знадобиться професійне стоматологічне лікування.
Нестерпний зубний біль разом із лихоманкою та ознобом означає, що у людини невідкладна стоматологічна допомога. При цьому необхідно негайно звернутися до стоматолога або до найближчого відділення невідкладної допомоги. Хоча це рідко, інфекція у роті може поширитися на інші області організму, включаючи мозок і кровотік.
Існують різні типи зубного болю, залежно від основної причини. Конкретні симптоми зубного болю можуть змінюватись і вони включають наступне:
Біль у роті часто спричинений виразками, афтозним стоматитом, герпесом та запаленням. Існують типи інфекцій порожнини рота, які можуть викликати біль. Запалення зазвичай спричинене вживанням тютюну, ліками, грибковими інфекціями, роздратуванням та деякими іншими захворюваннями.
Незалежно від причини болю у роті, існують різні способи його полегшення.
Щоб впоратися з виразками в роті, можна відмовитися від гарячих напоїв, солоної або гострої їжі і всього, що містить цитрусові. Це може посилити подразнення в порожнині рота і призвести до утворення виразок.
Виразки, викликані тютюном, можна вилікувати, уникаючи вживання всіх тютюнових виробів. Якщо вживання тютюну продовжується, наявні вже виразки в роті гояться повільніше і часто рецидивувати (повторюватися).
Дріжджові інфекції у роті вимагатимуть прийому протигрибкових засобів, призначених лікарем. Ці ліки можуть випускатися у вигляді місцевих та системних лікарських форм.
Деякі виразки можуть бути спричинені певними ліками, такими як протиракові препарати. Ці медикаменти вбивають клітини, іноді навіть хороші, і саме так викликають виразки в роті. При цьому можуть використовуватись місцеві засоби для нанесення їх прямо на виразки (наприклад, Метрогіл Дента).
Афтозний стоматит являє собою жовту виразку з червоним кільцем, що оточує її, зазвичай на щоках у роті або всередині губи. Афтозний стоматит може бути викликаний деякими препаратами, подразненням порожнини рота, недоїданням, стресом, бактеріями, недоліком сну та певними продуктами.
Лікування, яке може допомогти з афтозним стоматитом, включає вживання більшої кількості води, полоскання солоною водою, належний догляд за ротовою порожниною і використання анестетика, такого як лідокаїн.
Герпес також відомий як «пухирі лихоманки». Це заповнені рідиною виразки, що знаходяться на губах або навколо них. Герпес викликається вірусом під назвою Herpes Simplex типу 1. Вони заразні від початку до кінця. Після того, як людина заразилася, вірус залишається в організмі в сплячому стані доти, доки не реактивується. Не існує ліків, які раз і назавжди позбавляють герпесу. Однак можна лікувати його симптоми за допомогою противірусних препаратів у вигляді таблеток та/або кремів (наприклад, Валтрекс, Ацик).
Гостре запалення зазвичай відбувається за кілька днів. Гостре запалення може бути викликане чимось так само «незначним», як запалення рота надто гарячим напоєм.
З іншого боку, хронічне запалення може тривати довше і бути викликаним або пов'язаним з іншими проблемами зі здоров'ям, такими як діабет або навіть рак. Однак найчастіше це зазвичай викликане захворюванням ясен, що виникає, коли організм природним чином намагається позбавити ротову порожнину від шкідливих бактерій.
Запалення ротової порожнини лікується шляхом підтримання чистоти ураженої ділянки, і воно повинно зажити протягом декількох днів. Це стосується незначних запалень, які не несуть за собою основну причину запалення ротової порожнини.
Коли у людини чутливі зуби, деякі дії, такі як чищення зубів, їжа та питво, можуть спричинити гострий тимчасовий біль у зубах.
Чутливі зуби, як правило, є результатом зношування зубної емалі або оголеного коріння зубів. Іноді дискомфорт у зубах викликаний іншими факторами, такими як:
При підвищеній чутливості зубів рекомендується відвідати стоматолога. Він може визначити чи виключити будь-які основні причини зубного болю. Залежно від обставин, стоматолог може порекомендувати наступне:
Щоб запобігти повторній появі чутливих зубів, необхідно щодня чистити зуби двічі на день зубною щіткою з м'якою щетиною, фторвмісною зубною пастою та зубною ниткою. При цьому необхідно проводити м'які рухи, а не енергійне чи різке скрабування. Також варто уникати використання абразивної зубної пасти.
Також потрібно подумати про те, щоб бути обережними при вживанні в їжу або пиття кислих продуктів і напоїв, таких як газовані напої, цитрусові та вино — все це може згодом видалити невелику кількість зубної емалі.
Також як симптоматичне лікування зубного болю можуть бути використані безрецептурні анальгетики та нестероїдні протизапальні засоби (наприклад, Піарон, Анальгін, Напроксен, Імет).
Найчастіше біль у горлі є одним із симптомів вірусних інфекцій, наприклад, застуда чи грип. Деякі з найбільш серйозних причин болю в горлі включають тонзиліт, стрептококове горло та мононуклеоз. Інші причини включають куріння, дихання ротом вночі під час сну, печія, забруднення навколишнього середовища та різні види алергії. Загальна анестезія під час операції також може викликати біль у горлі.
Лікувати біль у горлі необхідно залежно від причини, через яку вiн виникає. Якщо це незначний дискомфорт у горлі, то можуть допомогти домашні процедури щодо його усунення, наприклад, звичайне полоскання теплою водою із сіллю та содою та пиття теплого чаю чи води.
Якщо біль у горлі виникає внаслідок запалення або наявності вірусної інфекції, лікар може призначити противірусні засоби (наприклад, Новірин) та місцеві спреї або таблетки для розсмоктування (наприклад, Фортеза, Стрепсілс).
За наявності бактеріальної інфекції при болю у горлі лікар призначить курсовий прийом антибіотиків, залежно від виду патогенів, які викликають інфекції у горлі.
Якщо у людини крім болю в горлі виникають більш серйозні симптоми, такі як проблеми з диханням або ковтанням, висока температура тіла і ригідність (утруднення рухливості) потиличних м'язів, потрібно негайно звернутися до лікаря.
Стоматит — захворювання, що характеризується запаленням слизової оболонки ротової порожнини, яке супроводжується виникненням хворобливих виразок білого або жовтуватого кольору. Дана хвороба локалізується на різних ділянках ротової порожнини (внутрішній бік губ, щік, глотки, на язиці, яснах і мигдалинах).
Стоматит характеризується такими симптомами:
Стоматит сам по собі не є важким захворюванням, проте може мати неприємні наслідки у вигляді кровоточивості ясен, приєднання вторинних інфекцій, а також ураження мигдалин у разі відсутності належного лікування.
Цьому захворюванню найбільше схильні маленькі діти, оскільки вони мають звичку тягнути до рота різні предмети, вкриті великою кількістю бактерій. Також стоматит може виявлятися при прорізуванні зубів, що може травмувати слизові поверхні в порожнині рота (внутрішній бік щік і губ).
Види стоматиту включають:
Запалення слизової рота може виникнути з кількох причин:
Ліки від стоматиту підбираються залежно від виду. Щоб знати, чим лікувати запалення в роті, необхідно точно знати причину цього запалення.
Антибактеріальні та знеболювальні препарати:
Рослинні препарати (Хлорофіліпт, Ротокан, Стоматофіт, Звіробою трава, Малавіт, Інгаліптум). Вони надають місцеву протизапальну, антисептичну та ранозагоювальну дії.
Антисептики та протизапальні препарати (Орасепт, Люголь, Інгаліпт, Гексорал, Фурасол, Мараславін, Мірамістин, Фарисил, Фурацилін, Целіста, Декасан, Фортеза, Пропосол). Ці засоби виявляють виражену бактерицидну дію щодо різних бактерій (грампозитивних, грамнегативних, аеробних, анаеробних), а також протигрибковий ефект. Беруть участь у регенерації тканин (відновлення та швидке загоєння).
Антигрибкові препарати (Кандид, Фуціс ДП). Вони мають широку протигрибкову дію шляхом порушення синтезу органічних сполук, які входять до складу їхньої клітинної мембрани, що призводить до зменшення властивостей та розчинення (лізису) клітини патогенних грибків.
Гінгівіт — це рання стадія захворювання ясен, або пародонтоз. При ранньому виявленні цього захворювання ясен можна контролювати та запобігати за допомогою професійного лікування та належної гігієни порожнини рота. Однак, якщо не лікувати, пародонтоз може перерости в більш серйозний стан, руйнуючи зуби, щелепну кістку та ясна. Оскільки накопичення зубного каменю та інфіковані ясна можуть зруйнувати підтримуючі структури, необхідні зубам, щоб залишатися вертикальними та стабільними, прогресуюче захворювання ясен є основною причиною втрати зубів серед дорослих.
Гінгівіт найчастіше викликаний поганою гігієною порожнини рота, хоча він може розвинутись практично у будь-якої людини. Неправильне чищення та догляд можуть призвести до накопичення зубного нальоту, зубного каменю та бактерій, які роз'їдають зуби, ясна та тканини, що підлягають. Бактерії харчуються залишковими цукрами і крохмалем, що залишилися в роті після їжі або пиття, створюючи липку плівку на зубах, яка називається зубним нальотом. Зубний наліт, який не видаляється під час щоденного чищення, твердне в зубний камінь, який містить більше бактерій, робить зуби ще важчими для чищення і починає дратувати ясна. Якщо зубний наліт і зубний камінь залишаються на зубах, ясна стають опухлими і запаленими, що призводить до кровоточивості ясен, карієсу, прогресуючого періодонтиту (захворювання ясен) або навіть втрати зубів.
Загальні симптоми гінгівіту включають:
Гінгівіт зазвичай можна звернути назад, хоча він може повернутися, якщо гігієна ротової порожнини знову погіршиться.
Методи лікування гінгівіту включають:
Ефективними методами профілактики гінгівіту є:
Хороше здоров'я ротової порожнини не повинно бути складним. Цього можна легко досягти, дотримуючись наступних здорових звичок догляду за ротовою порожниною:
Toothache Home Remedies / WebMD (англ.)
Oral Analgesics for Acute Dental Pain / ADA (англ.)
Toothache / NHS (англ.)
Are You Experiencing Severe Mouth Pain? / Myers Dental (англ.)
Sore Throat / FamilyDoctor.org (англ.)
Stomatitis / WebMD (англ.)
Gingivitis / Cleveland Clinic (англ.)
Oral Inflammatory Diseases and Systemic Inflammation: Role of the Macrophage / NCBI (англ.)Мережа аптек подорожник надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. Мережа аптек подорожник не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами мережі аптек подорожник інформації, розміщеної на сайті.
Полегшення болю в ротовій порожнині | Ціна |
---|---|
Цитрамон-Дарниця таблетки, 10 шт. | 28,2грн |
Темпалгін таблетки, 20 шт. | 79,48грн |
Темпалгін таблетки, 10 шт. | 45,31грн |
Зотек-400 таблетки по 400 мг, 10 шт. | 101,25грн |
Фортеза спрей для ротової порожнини 0,15%, 30 мл | 190,5грн |