Кров людини складається з комбінації різних клітин (еритроцитів, лейкоцитів, тромбоцитів), рідкого середовища (плазми), білків та речовин, що сприяють згортанню крові. Плинність крові, так звана реологія крові, залежить від білкового складу плазми, об'ємної концентрації еритроцитів, механізму згортання крові.
В нормі в нашому організмі процеси згортання крові та ті, що перешкоджають згортанню крові, збалансовані. У цьому процесі беруть участь клітини крові (тромбоцити), стінки кровоносних судин, система згортання та протизгортання. Але якщо виникає дисбаланс, кров стає занадто густою, це призводить до формування згустку крові (тромбу), який надалі може перекривати просвіт судин та викликати такі ускладнення як інфаркт чи інсульт. Розрідження крові — це процес, що сприяє поліпшенню плинності крові.
Чому густіє кров?
Існує ряд причин, які можуть викликати згущення крові:
1. Первинні (спадкові) стани:
- підвищений рівень гомоцистеїну (амінокислота, яка знаходиться в плазмі крові) сприяє агрегації (склеюванню) тромбоцитів та підвищенню згортання крові;
- істинна поліцитемія (хронічне захворювання, у якому відбувається підвищення кількості тромбоцитів у крові, в результаті зростає ризик виникнення тромбів);
- дефіцит білків С, S. Вони є маркерами системи згортання, їх недолік призводить до утворення згустків;
- дефіцит антитромбіну Ⅲ (білок синтезований клітинами печінки, є найважливішим компонентом системи, що перешкоджає згортанню крові, утримує кров у рідкому стані). Його дефіцит призводить до підвищення в'язкості крові.
2. Вторинні (придбані) причини, що виникають при різних захворюваннях та станах, а також при прийомі деяких лікарських засобів:
- зневоднення при харчових отруєннях;
- прийом сечогінних засобів;
- діабет;
- вагітність;
- порушення серцевого ритму;
- хірургічні втручання;
- застійна серцева недостатність;
- варикозне розширення вен нижніх кінцівок;
- прийом оральних контрацептивів та естрогенів;
- онкологічне захворювання;
- антифосфоліпідний синдром, при якому відбувається підвищена агрегація (склеювання) тромбоцитів.
Як зрозуміти, що у людини густа кров: симптоми
Достовірно підвищену в'язкість крові можна визначити, провівши ряд лабораторних досліджень, наприклад, загальний аналіз крові, а саме таких показників як:
- гематокрит (відношення об'єму еритроцитів до об'єму крові);
- еритроцити;
- гемоглобін;
- тромбоцити.
Однак є низка симптомів, які можуть свідчити про цю патологію:
- сухість шкіри;
- наявність шуму у вухах;
- задишка;
- головні болі;
- запаморочення;
- відчуття поколювання рук та ніг.
Препарати для розрідження крові
Для того, щоб запобігти утворенню згустків крові, які можуть перекривати просвіт судин і перешкоджати току крові, призначають ліки, що розріджують кров. До препаратів цієї групи відносять антиагреганти, антикоагулянти, фібринолітики. У чому полягає їхній механізм дії?
Антикоагулянти впливають на білки крові, які беруть участь у процесах згортання, знижують їхню дію. До них відносяться:
- гепарин. Буває двох типів: нефракційний (НФГ), який вводиться у вигляді внутрішньовенних або підшкірних ін'єкцій та низькомолекулярний гепарин (Еноксапарин, Фраксипарин), вводиться підшкірно.
- антагоніст вітаміну К (Варфарин). Пригнічує в печінці синтез вітамін К-залежних факторів згортання крові.
- рівароксабан (Ксарелто). Пригнічує активність факторів зсідання крові, тим самим перешкоджає формуванню тромбу.
- дабігатран (Прадакса) — знижує активність тромбіну (фактор згортання крові, що призводить до утворення тромбу). Ці препарати вимагають обережного дозування та проведення регулярних лабораторних аналізів, наприклад, аналіз МНО крові (міжнародне нормалізоване ставлення) для запобігання таким ускладненням як кровотеча.
Зверніть увагу! Лікування антикоагулянтами протипоказане при тромбоцитопенії (дефіцит тромбоцитів крові), виразковій хворобі шлунка та дванадцятипалої кишки у гострій стадії, цирозі печінки.
Антиагреганти — це ліки, які знижують здатність тромбоцитів злипатися, так звана агрегація тромбоцитів та перешкоджають утворенню тромбів. Тромбоцити беруть участь у формуванні згустків крові та зупинці кровотечі.
Найчастіше вживані препарати цієї групи лікарських засобів:
Існують побічні ефекти, пов'язані з прийомом препаратів антикоагулянтів та антиагрегантів, і деякі з них можуть бути дуже серйозними.
Зверніть увагу! Необхідно терміново звернутися до лікаря у випадку, якщо у вас виникають будь-які з перелічених побічних ефектів від прийому перерахованих вище препаратів:
- будь-які ознаки кровотечі, такі як кров у сечі або стільці, кровотеча з носа, будь-які синці, сильна кровотеча з порізів, чорний дьогтеподібний стілець, кашель з кров'ю, сильніша, ніж зазвичай, менструальна кровотеча або несподівана вагінальна кровотеча;
- блювання, схоже на кавову гущу;
- запаморочення;
- дуже сильний біль у шлунку.
Фібринолітики — засоби, що застосовуються для розчинення тромбів (
Актілізе, Стрептокіназа).
Що потрібно робити, щоб кров не була густою: профілактика
Профілактика утворення тромбів починається із внесення деяких практичних змін у спосіб життя:
- пийте достатню кількість рідини, 1.5-2 літри рідини на добу. Один із способів визначити, чи знаходитесь ви на правильному шляху, зверніть увагу на колір своєї сечі. Якщо сеча блідо-жовтого кольору, ви, мабуть, п'єте достатню кількість рідини. Якщо сеча бурштинового кольору і темнішого кольору необхідно збільшити споживання води;
- зменште споживання кави до 1-2 чашки на день, тому що кава має сечогінну дію, відповідно велике її споживання може викликати згущення крові;
- обмежте споживання солі;
- більше рухайтесь, займайтеся спортом;
- відмовтеся від куріння;
- уникайте стресових ситуацій.
Чим небезпечна густа кров у людини
Густа кров піддає людині підвищеного ризику утворення тромбів та виникнення ускладнень.
Ознаки та симптоми надмірного згортання крові залежать від того, де саме утворюються згустки крові:
- згустки крові в серці або легень можуть включати такі симптоми як: біль у грудях, задишка, дискомфорт у верхній частині тіла, а саме в руках, спині, шиї, що найімовірніше є проявом серцевого нападу або тромбоемболії легеневої артерії (перекриття її просвіту);
- утворення тромбів у судинах головного мозку можуть спричинити різкі головні болі, зміну мови, порушення руху в кінцівках, а також запаморочення можуть свідчити про виникнення інсульту;
- Поява тромбу в глибоких венах нижніх кінцівок характеризується такими симптомами як біль, почервоніння, підвищення температури та набряк у гомілки можуть вказувати на тромбоз глибоких вен.
Джерала
Thick Blood (Hypercoagulability) / Нealthline (англ.)
Hyperviscosity Syndrome / Сleveland Сlinic (англ.)
All you need to know about thick blood / Medical News Today (англ.)
What Is Thick Blood? / Verywell health (англ.)
Symptoms and Diagnosis of Excessive Blood Clotting (Hypercoagulation) / American Heart Association (англ.)
Blood clots / Health direct (англ.)
Відмова від відповідальності
Мережа аптек подорожник надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. Мережа аптек подорожник не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами мережі аптек подорожник інформації, розміщеної на сайті.