Інфекції сечовивідних шляхів одні з найчастіших інфекційних захворювань нирок та сечовивідних шляхів. Серед дорослого населення у жінок ця патологія зустрічається частіше. Понад 40% з них стикалися хоча б з одним епізодом інфекції сечовивідних шляхів такою як цистит протягом життя.
Що таке цистит?
Цистит — інфекційне захворювання нижніх сечовивідних шляхів.
Сечовивідні шляхи складаються з нирок, сечоводів, сечового міхура, уретри. До нижніх сечових шляхів відносять сечовий міхур, уретру. При попаданні інфекції в сечовий міхур через уретру, виникає запальний процес у товщі сечового міхура.
Фактори ризику:
- екстрагенітальна патологія (супутня патологія, яка впливає на імунну систему, здатність організму відповідати на якусь інфекцію, наприклад, ВІЛ-інфекція);
- жінки хворіють на цистит частіше ніж чоловіки, тому що у них більш коротка уретра, яка знаходиться ближче до ануса, що полегшує проникненню бактерій у сечовий міхур;
- проведення хіміотерапії у людей з онкопатологією;
- аденома простати у чоловіків, яка перешкоджає нормальному відтоку сечі;
- гормональні зміни під час вагітності чи період менопаузи. Менопауза є переважним фактором ризику рецидивуючих (повторюваних) інфекцій сечовивідних шляхів. Урогенітальна флора зазнає змін із віком жінки, часто знижуючи природні захисні механізми жінки проти інфекції сечовивідних шляхів. При зниженні рівня естрогену під час менопаузи виникає низка змін із боку піхви. Слизова оболонка стоншується, знижується кількість глікогену, лактобактерій. Лактобактерії — молочнокислі бактерії. У нормі присутні у флорі піхви та продукують молочну кислоту, яка пригнічує ріст інших патогенних бактерій, таким чином підтримуючи захисний мікробіом вагінальний запобігаючи розвитку інфекції. Головні функції цих бактерій у піхві — підтримувати кисле середовище та пригнічувати зростання умовно-патогенних мікроорганізмів, інфекцій;
- катеризація сечового міхура;
- нейрогенна дисфункція сечового міхура зі складностями контролю.
Як зрозуміти що починається цистит: симптоми, причини та типи інфекцій, включаючи бактеріальний та небактеріальний цистит.
До основних симптомів циститу відносяться:
- печіння при сечовипусканні;
- часті позиви до сечовипускання після того, як ви спорожнили сечовий міхур;
- спазми, а також болі в нижній частині живота, що іноді віддають у спину;
- каламутна, із неприємним запахом сеча;
- біль у надлобковій ділянці;
- підвищення температури.
В загальному аналізі сечі підвищується кількість лейкоцитів, з'являються бактерії.
Інфекції сечовивідних шляхів поділяються на ускладнені та неускладнені.
Ускладнені інфекції виникають у результаті будь-яких провокуючих факторів:
- інструментальні втручання на органах сечостатевої системи;
- запальні захворювання піхви, захворювання, що передаються статевим шляхом;
- недотримання особистої гігієни;
- використання сперміцидів;
- генетична схильність до інфекцій сечовивідних шляхів
Неускладнені інфекції сечовивідних шляхів виникають внаслідок інфекції сечовивідних шляхів без будь-яких провокуючих факторів. Близько 70% випадків неускладненого циститу викликаються таким збудником як E.coli, в інших випадках збудниками можуть бути бактерії роду Proteus, Klebsiella, Enterococcus, які провокують виникнення бактеріального циститу.
Механізм виникнення бактеріального циституВзаємодія між організмом людини та уропатогеном, що викликає дане запалення відіграє ключову роль на кожному етапі розвитку інфекції. За допомогою адгезивних волокон, відомих як пили (фімбрії), що розташовуються на поверхні бактеріальної клітини, патоген зв'язується з клітинами епітелію сечового міхура (уротелій), що вистилає внутрішній шар.
Надалі він руйнує захисний шар епітелію та відбувається колонізація (розмноження) бактерій усередині сечового міхура. Бактерії ушкоджують міжклітинні структури в епітелії, що в свою чергу призводить до хронічного пошкодження сечового міхура, тому, що глибоко проникають в стінку сечового міхура ушкоджуючи всі його шари і викликають запальні процеси, що часто повторюються. Рецидивирующаяся (повторювана) інфекція — 2 і більше епізодів за пів року або 3 і більше ускладнення протягом року.
Небактеріальний цистит (неінфекційного характеру) зустрічається рідше, виникає в результаті променевої терапії, застосування хіміотерапії.
Ускладнення циститу
Цистит часто протікає у легкій формі і проходить сам собою. Але в деяких людей інфекція може спричинити ускладнення, якщо її не лікувати.
Якщо бактерії в сечовому міхурі досягають нирок, ви можете отримати інфекцію, яка називається пієлонефритом (запалення балійок нирок). Це може викликати біль у боці та спині та високу температуру (лихоманку). Якщо його не лікувати, він може спричинити порушення екскреторної (видільної) функції нирок.
Цистит у чоловіків може призвести до інфікування передміхурової залози (простатиту). Це може викликати біль, особливо в нижній частині вашого пеніса і навколо ануса (задній прохід), утруднення при сечовипусканні. Простатит лікується тривалим курсом антибіотиків.
Лікування циститу: огляд різних методів лікування, включаючи ліки та терапію
Принципи лікування циститу:
- корекція факторів ризику, які можуть бути усунені під час лікування;
- немедикаментозні методи лікування — дієтичні рекомендації. Виключіть солоні, копчені страви, цибулю, часник, прянощі, щавель, наваристі м'ясні бульйони;
- антибактеріальні препарати (фосфоміцин, нітрофурантоїн - Фурадонін, фуразідин - Фурагін, цефадроксил);
- патогенетична терапія — анальгетики, НПЗЗ, спазмолітики (Но-шпа, Спазмалгон) антипіретики (Парацетамол), препарати, що покращують ниркову гемодинаміку (Діурол, Нефрокеа);
- фітотерапія та дієтичні добавки;
- імунопрофілактика (Уро-ваксом);
- санаторно-курортне лікування.
Ефективні фітопрепарати та дієтичні добавки
Фітотерапевтичні препарати мають виражену терапевтичну активність і менший спектр побічних ефектів, ніж синтетичні препарати. Можна застосовувати тривалий період (терапія може тривати протягом 1-2 років), особливо при хронічних захворюваннях.
Комбінація різних біологічно активних речовин, наприклад, у такому фітопрепараті як солідагорен має протизапальну, знеболювальну, протимікробну дію. Він показаний при гострих та хронічних захворюваннях сечовивідних шляхів (цистит, пієлонефрит), а також для профілактики утворення каменів у сечовому міхурі, у тому числі і після їх видалення.
Такий фітопрепарат як
Цистинол Акут містить екстракт листя мучниці застосовується при запальних захворюваннях нижніх сечових шляхів (циститу). Мучниця містить особливу речовину арбутин, що розщеплюється в організмі на гідрохінон (антисептик, що надає в сечовивідних шляхах антибактеріальну дію), запобігає прикріпленню патогену до стінок сечовивідних шляхів використовується при рецидивуючих (виникають повторно) інфекціях.
Також при лікуванні циститу застосовуються препарати з екстрактом журавлини, яка має спазмолітичну та протизапальну дію. Її застосування дозволяє досягти швидкого поліпшення загального стану, нормалізації лабораторних показників, покращення мікроциркуляції слизової оболонки сечового міхура. Входить до складу таких препаратів, як Діурол, Нефрокеа.
Як компонент комплексної терапії при гострих та хронічних інфекціях сечового міхура, а також нирок, у тому числі у вагітних жінок застосовується такий препарат як
Канефрон. Він містить у своєму складі рослинні компоненти такі як трава золототисячника, листя розмарину, кореня любистка, які мають протизапальний, антибактеріальний ефект, змінюють кислотність сечі, що запобігати розвитку конкрементів у сечовивідних шляхах та перешкоджає зростанню бактерій.
Як запобігти циститу: рекомендації з профілактики
- не використовуйте сперміциди з будь-яким типом контрацепції. Речовини, що руйнують сперматозоїди можуть збільшити ризик виникнення циститу. Тому, можливо, варто спробувати інші методи контрацепції, такі як презервативи;
- дотримуйтесь правил особистої гігієни. Важливо спробувати запобігти попаданню кишкових бактерій у піхву та уретру;
- Вживайте достатню кількість рідини. Рекомендується дотримуватися правил здорового способу життя, щоб загалом зміцнити свою імунну систему, наприклад, висипатися та уникати стресу;
- сечовипускання відразу після сексу зменшує ризик появи циститу;
- повністю спорожняйте сечовий міхур, щоб уникнути утримання бактерій та подразнення стінки сечового міхура.
Джерела:
Cystitis / WebMD
What is cystitis? / MedicalNewsToday
What Is Cystitis? / Healthline
Acute cystitis: Preventing cystitis / National Library of Medicine