Непереносимість лактози є актуальною темою у сфері харчування. Деякі люди не переносять лактозу через низький рівень кишкового ферменту лактази, або її відсутність. Внаслідок цього при вживанні молочних продуктів з'являються різні розлади травлення.
Що таке лактоза?
Лактоза — молочний цукор, є одним із основних компонентів молока та інших молочних продуктів. Належить до групи складних вуглеводів дисахаридів. Потрапляючи в організм, розщеплюється на моносахариди, дрібніші молекули, глюкозу і галактозу за допомогою травного ферменту лактази. Надалі вони всмоктуються у кров. Грудне молоко містить близько 7% лактози, що є однією з найвищих концентрацій серед усіх видів молока ссавців. Коров'яче молоко містить 4-5% лактози.
Лактоза міститься тільки в молоці ссавців, тому рослинні молочні продукти, такі як мигдальне молоко та соєве молоко, не містять її.
Завдяки своїм фізіологічним та функціональним характеристикам, промислово виготовлена лактоза використовується сьогодні у великій кількості харчових продуктів. Гідролізована (розщеплена) лактоза солодша і більш розчинна, ніж лактоза, і може використовуватися для підсолоджування сиропів у морозиві, йогуртах. Лактоза ферментується для таких продуктів, як сир, йогурт, кефір.
Вона також застосовується у фармацевтичній промисловості. Лактоза присутня приблизно у 60-70% усіх фармацевтичних лікарських форм, таких як капсули, пігулки, сиропи. А близько 45% препаратів містять комбінацію лактози та мікрокристалічної целюлози (MCC).
У деяких людей не виробляється у достатній кількості травного ферменту лактази, необхідного для розщеплення молочного цукру, внаслідок чого виникає порушення травлення. Такий стан називається непереносимістю лактози або ензимопатія.
Причини непереносимості лактози
Основні причини лактазної недостатності:
- Первинні чи вроджені. Виникають у результаті генетичного дефекту синтезу кишкового ферменту у клітинах тонкого кишечника (ентероцитах).
- Вторинний дефіцит виникає через ряд інфекційних, запальних захворювань, при яких ушкоджується слизова оболонка кишечника (гастроентерит, целіакія, хвороба Крона, виразковий коліт) або через інші фактори, такі як прийом антибіотиків, хіміотерапія.
Фермент лактази розташований у слизовій оболонці тонкого кишечника. У здорових людей лактоза розщеплюється в тонкому кишечнику на глюкозу та галактозу, які добре всмоктуються та надалі надходять у кров.
При непереносимості лактози вона не розщеплюється в стінках тонкого кишечника, оскільки відсутній фермент лактаза. Виникає так званий процес мальабсобції — хронічний розлад процесів травлення, а саме всмоктування та транспортування поживних речовин у тонкому кишечнику.
Нерозщеплена лактоза надалі надходить у товсту кишку, вона має високу осмолярність — приваблює в просвіт кишечника воду та електроліти, внаслідок чого з'являється рідка діарея.
Вуглеводи, такі як лактоза, не можуть розщеплюватися в клітинах, що вистилають товсту кишку, але вони можуть бути перероблені природними бактеріями, які там живуть, під впливом бактеріальних ферментів з утворенням молочної та оцтової кислот, а також газів водню, метану та вуглекислого газу.
В результаті збільшення кислот і газів стінка кишечника розтягується, що може призвести до появи болю, що розташовується навколо пупка та в нижній частині живота.
Багато людей думають, що у них алергія на молочний продукт, насправді можуть мати до нього непереносимість. Деякі симптоми харчової непереносимості та харчової алергії схожі, але відмінності між ними суттєві.
В результаті алергії на їжу, формується реакція імунної системи. Наприклад, якщо у вас є алергія на коров'яче молоко, імунна система ідентифікує білок коров'ячого молока як алерген. Надалі виробляються антитіла, звані імуноглобуліном Е.
Антитіла — білки крові, які використовуються організмом для розпізнавання інфекції, різних чужорідних речовин. Надалі запускається каскад хімічних реакцій із виділенням таких речовин як гістамін, які викликають симптоми харчової алергії, наприклад, набряк, діарею. При харчовій непереносимості антитіла не виробляються, тобто імунна система не бере участі в цьому процесі.
Які симптоми непереносимості лактози
Однією з ознак того, що у вас може бути непереносимість лактози, є те, що приблизно через півтори, дві години після вживання молочних продуктів виникають такі симптоми:
- спазми у животі;
- діарея;
- метеоризм;
- нудота;
- бурчання в животі;
- біль в животі.
У дитини, яка страждає на непереносимість лактози, після вживання значної кількості молока розвивається діарея, може спостерігатися відсутність приросту маси тіла.
Які ж ускладнення можуть виникнути внаслідок непереносимості лактози?
Непереносимість лактози може вплинути на ваше здоров'я, тому що в результаті цього стану ви не отримуєте достатньої кількості поживних речовин, таких як кальцій та вітамін D.
Молоко та молочні продукти, що містять лактозу, є одними з основних джерел цих нутрієнтів. Кальцій необхідний для зростання та формування кісткової тканини. Якщо ви не отримуєте достатньої кількості кальцію, підвищується ризик розвитку переломів.
Тому при виключенні молочних продуктів з раціону харчування необхідно забезпечити адекватні джерела кальцію, вітаміну D, або через добавки, або через немолочні продукти, включаючи соєве та інше рослинне молоко, тофу та інші продукти без лактози з додаванням кальцію.
Хронічна діарея, яка може виникнути при даному стані, може призвести до втрати ваги, а також розвитку зневоднення, анемії.
Чи можна вилікувати непереносимість лактози
Якщо непереносимість лактози виникла внаслідок вторинних причин: захворювань кишківника інфекційного, паразитарного характеру, необхідно насамперед лікувати основне захворювання.
Якщо ж це вроджені причини, необхідно виключити з раціону харчування молоко, а також усі продукти, що містять у невеликій кількості лактозу. Дітям першого року життя, які перебувають на змішаному чи штучному вигодовуванні, призначають спеціалізовані безлактозні суміші. Також застосовують суміші на основі сої, що не містять лактозу.
У деяких випадках можливий прийом добавок з ферментом лактазою (
Мамалак,
Лактазик Сперко), яка додається в їжу, що містить молочні продукти перед їх вживанням.
Зверніть увагу! Важливо проконсультуватися з дієтологом або сімейним лікарем перед початком використання добавок з лактазою як способу боротьби з непереносимістю лактози.
Хорошою альтернативою звичайному молоку може бути молоко без лактози. У харчовій промисловості виробники такого молока додають до його складу фермент лактазу, який розщеплює лактозу на її складові, таким чином отримують гідролізовану форму.
У порівнянні зі звичайним молоком воно має більш солодкуватий смак, оскільки містить у своєму складі складові лактози, більш солодкуваті на смак — глюкозу та галактозу. Молоко без лактози є джерелом білка, багате на такі мікроелементи як кальцій, фосфор, вітамін В12 і рибофлавін (вітамін В2). Крім того, багато типів такого молока збагачені вітаміном D, який бере участь у різних аспектах нашого здоров'я. Таким чином, ви можете замінити звичайне молоко на молоко без лактози.
Які продукти виключити при непереносимості лактози
Лактоза міститься практично у всіх молочних продуктах:
- коров'яче молоко;
- твердий сир;
- йогурт;
- сметана;
- вершки;
- масло;
- морозиво.
Вміст лактози у сирі варіюється в залежності від виду сиру. М'які сири такі як брі, як правило, містять більше лактози, ніж сири твердих сортів, наприклад, пармезан, в якому міститься невелика кількість лактози.
У деяких кондитерських виробах, молочні продукти, які містяться в якості інгредієнта, можуть бути джерелом лактози:
- печиво;
- шоколад;
- тістечка;
- хлібобулочні вироби;
- заварні креми.
Також лактоза є у різних соусах, сухих сніданках.
Тому якщо у вас є непереносимість лактози, необхідно виключити з раціону харчування молоко та молочні продукти, а також при покупці продуктів ретельно перевіряти список інгредієнтів на наявність в них лактози.
Діагностика непереносимості лактози
Якщо ви помітили, що у вас часто виникають шлунково-кишкові симптоми після вживання молочних продуктів, ви можете звернутися до лікаря, щоб виключити наявність непереносимості лактози.
Найпростіший і, ймовірно, найнадійніший спосіб діагностувати, непереносимість лактози — це видалити всі продукти лактози з раціону на 1-2 тижні та подивитися, чи зникнуть симптоми. Як правило, після вилучення з харчування молока та інших продуктів, що містять лактозу, у більшості осіб стан здоров'я нормалізується протягом 2-3 тижнів.
Для визначення генетичної непереносимості лактози первинного, уродженого характеру проводять генетичне обстеження — аналіз крові на непереносимість лактози (визначення генетичного поліморфізму гена MCM6, асоційованого з порушеннями обміну лактози).
Джерела:
Lactose intolerance / NHS
What Is Lactose Intolerance? / WebMD
What Is Lactose-Free Milk? / Healthline
Definition & Facts for Lactose Intolerance / NIH
Types of lactose intolerance tests / Medical News Today
Lactose Intolerance / National Library of Medicine