Багато хто з нас після прийому їжі відчував такі симптоми як: здуття, нудота, печія, тяжкість у ділянці шлунка. Виникають вони при незбалансованому харчуванні, надмірному вживанні жирної, смаженої їжі. Вони сигналізують нам про порушення роботи травного тракту, погіршення травлення.
Причиною цього можуть бути не лише похибки в їжі, але й різні захворювання шлунково-кишкового тракту, такі як: виразкова хвороба шлунка, гастрит, панкреатит, сидром подразненого кишечника, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ).
Препарати для лікування захворювань шлунково-кишкового тракту
На цей час існує великий вибір препаратів для лікування захворювань шлунково-кишкового тракту.
1. Препарати, які пригнічують секрецію соляної кислоти шлунка та сприяють швидкому загоєнню виразкового дефекту слизової оболонки шлунка:
Омепразол, Золопент, Нольпаза, Езолонг, Дексілант, Проксіум, Нексіум, а також Фамодитин, Ранітидин, Квамател;
2. Лікарські засоби, які нейтралізують підвищену секрецію соляної кислоти шлунка, мають обволікаючу дію. Забезпечують швидке полегшення при розладах травлення та печії (
Гавискон, Ренни, Маалокс, Алмагель, Фосфалюгель).
3. Засоби, що застосовуються при функціональних шлунково-кишкових розладах:
- стимулятори перистальтики Застосовуються для полегшення нудоти та блювання (Моторікс, Домрід, Мотіліум);
- засоби для усунення шлунково-кишкових спазмів (Но-шпа, Аспазмін, Меверин, Дюспаталин);
- силікони. Препарати, що зменшують здуття живота (Еспумізан, Боботик, Інфакол, Сіметікон).
4. Препарати, що застосовуються при захворюванні печінки та жовчного міхура (
Аллохол, Антраль, Гептрал, Артихол, Урсофальк, Урсомакс, Гепатомакс, Лів-52, Гепадиф, Карсіл, Дарсіл, Есенціалі, Холосас, Укрлів).
5. Засоби, що застосовуються для лікування запорів (
Дефенорм, Бісакодил, Гліцеринові свічки, Дуфалак, Касторова олія, Легколакс, Мікролакс, Норгалакс, Нормазе, Піколакс).
6.Засоби, що застосовуються для лікування кишечника:
- препарати, що застосовуються при інфекційно-запальних захворюваннях (Альфа-нормікс, Ніфуроксазид, Ентерофурил);
- антидіарейні препарати (Йогурт, Лінекс, Ентерожерміна, Ентерол);
- протизапальні засоби (Асакол, Мутафлор, Пентаса, Салофальк, Сульфасалазін).
7. Препарати замісної терапії, які застосовуються для поліпшення травлення, включаючи ферменти (
Креазим, Креон, Мезим, Панзінорм, Ерміталь, Ензістал).
Як «працюють» таблетки для покращення травлення?
При переїданні, особливо жирної, смаженої їжі організму важко впоратися зі засвоєнням великої кількості різноманітних продуктів, оскільки розщеплення їжі — це ціла низка поетапних, біохімічних процесів, ключову роль якому грають травні ферменти.
Ці речовини допомагають розщеплювати їжу на більш дрібні фрагменти, які всмоктуються в тонкому кишечнику. Ферменти виробляються в різних частинах системи травлення, включаючи ротову порожнину, шлунок, підшлункову залозу, допомагають розщеплювати вуглеводи, жири, білки, які надходять з їжею. Вони прискорюють біохімічні реакції в наших клітинах та впливають на всі функції організму
Травні ферменти, які розщеплюють вуглеводи:
- амілаза, виробляється в слині та підшлунковій залозі, розщеплює складні вуглеводи;
- лактаза, синтезується клітинами кишечника, розщеплює лактозу - молочний цукор;
- мальтаза, виробляється в ротовій порожнині та підшлунковій залозі, розщеплює вуглеводи.
Травні ферменти, що розщеплюють жири: ліпаза, секретується в підшлунковій залозі.
Травні ферменти, що розщеплюють білки, синтезуються в підшлунковій залозі, тонкому кишечнику, шлунку. До них відносяться:
- хімотрипсин;
- пептидаза;
- пепсин;
- трипсин;
- протеази.
Деякі рослинні продукти також містять ферменти, які розщеплюють білки, жири, вуглеводи.
Основні причини нетравлення шлунка
Незварення шлунка або диспепсія — комплекс симптомів таких як: дискомфорт, тяжкість, відчуття переповнення в шлунку, нудота, здуття живота. Виникає внаслідок низки причин:
- похибки в їжі, вживання великої кількості смаженої, копченої, жирної їжі;
- стрес;
- прийом лікарських засобів (еритроміцин, залізо чи нестероїдні протизапальні препарати).
Також диспепсія може бути при різних захворюваннях шлунково-кишкового тракту: виразкова хвороба, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба, захворювання підшлункової залози, жовчовивідних шляхів.
Препарати з панкреатином
Ферментні препарати для покращення травлення розроблені на основі панкреатину — витяжки із підшлункової залози тварин. Панкреатин — комплекс ферментів для розщеплення білків, жирів та вуглеводів. Препарати з панкреатином компенсують нестачу власних ферментів в організмі та покращують травлення при ферментному дефіциті будь-якого походження.
Вони заповнюють дефіцит ферментів підшлункової залози (ліпази, амілази та протеаз), які розщеплюють рослинні та тваринні жири, вуглеводи та білки, сприяючи їх більш повному всмоктуванню у тонкому кишечнику.
До препаратів цієї групи належать:
Креазим, Креон, Мезім, Панзінорм, Ерміталь. При захворюваннях підшлункової залози препарати цієї групи компенсують недостатність її функції та сприяють поліпшенню процесу травлення.
Інші ферменти для покращення травлення
Ферментні препарати бувають не лише тваринного походження, а й бактеріального, грибкового та рослинного. Найважливішими ферментами, що часто зустрічаються в рослинах, є протеаза, амілаза, ліпаза.
Протеаза розщеплює білок, який може бути присутнім у м'ясі, рибі, птиці, яйцях, сирі та горіхах. Амілаза допомагає вашому організму з розщепленням та подальшим засвоєнням вуглеводів та крохмалів. Ліпаза сприяє перетравленню жиру.
Основні джерела рослинних ферментів:
- Ананаси містять фермент, званий бромелайн. Цей фермент належить до протеаз, які розщеплюють білок на більш дрібні частки — амінокислоти.
- Папайя, ще один тропічний фрукт, який містить харчовий фермент — папаїн, що бере участь у розщепленні білків.
- Манго містить фермент амілазу, що розщеплює складні вуглеводи на прості.
- Авокадо містить ліпазу, здатну розщеплювати жири. Він також бере участь у розщепленні білка.
Проте ці ферменти менш активні проти ферментів тваринного походження.
Як джерело бактеріальних ліпаз використовують бактерії Bacillus spp., Pseudomonas spp., Staphylococcus spp., Burkholderia spp. Для її активації не потрібні жовчні кислоти, що виробляються печінкою, порівняно з ліпазою тваринного походження, якій для розщеплення жирів необхідні жовчні кислоти. Тому дефіцит жовчі, який спостерігається при патології печінки, жовчовивідних шляхів обмежує дію ферментів тваринного походження.
Багато ферментів рослинного та бактеріального, грибкового походження представлені на рику у вигляді біологічно активних добавок до їжі. Однак не рекомендується їх прийом за наявності алергічних захворювань, особливо для осіб з харчовою алергією.
Суспензії та таблетки від болю та здуття живота
Спазми кишечника зазвичай супроводжуються болем (кишкова колька) різної інтенсивності та локалізації. Вони можуть виникати внаслідок деяких захворювань кишечника чи інших органів та систем. У цьому випадку призначаються спазмолітичні засоби, що розслабляють гладку мускулатуру органів шлунково-кишкового тракту.
При метеоризмі найчастіше використовують препарати, що містять у своєму складі речовину — симетикон. Основний його принцип дії полягає в тому, що він зменшує поверхневий натяг бульбашок газу у вмісті шлунку і кишечника, внаслідок чого бульбашки руйнуються. Гази, що вивільняються, всмоктуються стінкою кишечника або виводяться під дією перистальтики кишечника.
Препарати цієї групи випускаються у вигляді таблеток та суспензії. Така форма випуску зручна для прийому малюкам від кольки в животі.
Джерела
Digestive Enzymes: What Are They, Do They Work, and More / Healthline
Will digestive enzymes help IBS? / Medical News Today
Dyspepsia: organic versus functional / National Labrary of Medicine
12 Foods That Contain Natural Digestive Enzymes / Healthline
Human pancreatic digestive enzymes / Pub Med
Pharmacologic Therapies in Gastrointestinal Diseases / ScienceDirect
Effects of medicines used to treat gastrointestinal diseases on the pharmacokinetics of coadministered drugs / Wiley Online Library
Відмова від відповідальності
Мережа аптек подорожник надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. Мережа аптек подорожник не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами мережі аптек подорожник інформації, розміщеної на сайті.