Київ
0 800 303 111

Нічого не знайдено, спробуйте змінити запит
Фільтри
Ціна
-

Що таке місцеві анестетики?

Місцеві анестетики — це речовини, які здатні тимчасово, оборотно блокувати чутливі рецептори. Насамперед блокуючи больові рецептори, а потім — нюхові, смакові, температурні та тактильні.

На сьогоднішній день багато видів операцій можуть бути безпечно і безболісно виконані, поки людина не спить. Місцева анестезія зазвичай є одноразовою ін'єкцією препарату, яка викликає оніміння невеликої ділянки тіла в місці введення. Вона використовується для таких процедур, як виконання біопсії (дослідження зразка тканини), відновлення зламаної кістки, зшивання глибокого розрізу та при стоматологічних процедурах.

Простими словами місцева анестезія включає знеболювання певної області тіла з використанням типу ліків, званих місцевими анестетиками. На відміну від загальних анестетиків, місцеві не викликають втрату свідомості. Це означає, що вони, як правило, безпечніше, зазвичай не вимагають будь-якої спеціальної підготовки перед їх використанням, і людина може швидше оговтатися від них.

Як працює місцева анестезія?

Місцевий анестетик працює, блокуючи нерви від ураженої частини тіла, тому вони не можуть передавати больові сигнали в мозок. Заблокована нервова передача означає, що уражена частина тіла оніміє, а біль не відчуватиметься. Ефект оніміння зазвичай виникає протягом декількох хвилин і може тривати кілька годин. Хоча при введенні місцевого анестетика людина не відчуває болю, вона може відчувати певний тиск або рух при маніпуляціях лікаря з ураженою ділянкою тіла.

Як використовуються місцеві анестетики?

Місцеві анестетики зазвичай застосовують стоматологи, хірурги, анестезіологи, лікарі загальної практики та інші. Деякі ліки, що містять місцевий анестетик, також доступні за рецептом або без рецепта в аптеках.

В залежності для чого вони використовуються, місцеві анестетики можуть вводитися у вигляді:

 • ін'єкцій;
 • кремів;
 • гелів;
 • спреїв;
 • мазей.

Види місцевої анестезії

Місцеві анестетики застосовуються кількома різними способами.

Лікування болю

Злегка болісні стани, такі як виразки у роті та біль у горлі, іноді можна лікувати безрецептурними гелями та спреями, які містять місцевий анестетик.

Ін'єкції місцевого анестетика та стероїдних препаратів можуть використовуватися для лікування тяжких станів, таких як довгостроковий біль у суглобах.

Запобігання болю під час та після операції

Місцевий анестетик, що зазвичай вводиться ін'єкцією, може використовуватися разом з седативними ліками, щоб людина, яка оперується, відчувала себе спокійною і розслабленою під час операції або процедури.

Місцеві анестетики переважно використовуються для відносно незначних процедур, таких як:

 • пломбування чи видалення зуба мудрості;
 • незначна операція на шкірі, така як видалення родимок та бородавок;
 • деякі види очної хірургії, такі як видалення катаракти;
 • біопсія (де береться зразок тканини для більш ретельного вивчення під мікроскопом).

Місцева анестезія може іноді використовуватися для більш серйозних операцій, коли для людини важливо не спати, наприклад, під час певних видів операцій на головному мозку, або для запобігання болю після серйозної операції, проведеної під загальним наркозом.

Епідуральні та спинальні анестетики

Епідуральна анестезія — це коли місцевий анестетик постійно вводиться через трубку в область нижньої частини спини, яка називається епідуральним простором (область між твердою мозковою оболонкою (мембраною) і стінкою хребця, що містить жир і дрібні кровоносні судини).

Спинальна анестезія є однією ін'єкцією в аналогічний простір у спині.

Обидва типи анестетика можуть бути використані для знеболювання великих областей тіла, зупиняючи больові сигнали, що проходять нервами в хребті. Вони часто використовуються під час пологів, щоб полегшити біль при пологах або якщо потрібний кесарів розтин. Вони також можуть бути використані для зменшення кількості загальної анестезії, яка потрібна під час деяких операцій, і можуть забезпечити полегшення болю згодом.

У деяких типах хірургії, таких як заміна колінного та кульшового суглобів, вони можуть використовуватися замість загальної анестезії.

Блоки периферичних нервів

Нервовий блок — це ін'єкція місцевого анестетика для знеболювання нервів, що забезпечують певну частину тіла, таку як рука чи нога. Він може бути використаний, щоб операція могла бути проведена без необхідності загальної анестезії або подальшого запобігання болю.

Ультразвукове сканування часто використовується для точного визначення правильного нерва. Ін'єкція не повинна бути болісною і зазвичай займає близько 30 хвилин, щоб виявити максимальну ефективність.

Коли периферичні нервові блоки та епідуральні або спинальні анестетики використовуються замість загальних анестетиків, вони часто поєднуються із седацією, щоб людина відчувала себе сонною та більш розслабленою. Це необхідно для того, щоб попередити можливу паніку та занепокоєння у пацієнта, який перебуває у свідомості під час операційних маніпуляцій.

Які бувають місцеві анестетики?

Місцеві анестетики поділяються на два різних класи залежно від їхньої структури:

 • анестетики на основі параамінобензойної кислоти (ПАБК), відомі як складні ефіри;
 • заміщені аміди ацетаніліду, ще називаються амідними місцевими анестетиками.

Місцеві анестетики ефіру включають:

 • Бензокаїн;
 • Хлорпрокаїн;
 • Прокаїн (Новокаїн);
 • Тетракаїн;
 • Анілокаїн;
 • Оксибупрокаїн.

Амідні місцеві анестетики включають:

 • Артикаїн (Ультракаїн);
 • Бупівакаїн;
 • Дибукаїн;
 • Етидокаїн;
 • Лівобупівакаїн;
 • Лідокаїн (також відомий як лігнокаїн);
 • Мепівакаїн;
 • Прилокаїн.

Механізм дії місцевих анестетиків працює за принципом пригнічення потенціалів дії збудливих тканин, блокуючи Na-канали з напругою. При цьому вони пригнічують потенціали дії в ноцицептивних волокнах і таким чином блокують передачу больових імпульсів.

Як підготуватись до місцевої анестезії?

Перш ніж пройти операцію або іншу процедуру, яка включає застосування місцевого анестетика, лікар повинен пояснити пацієнту, як до неї підготуватися. Загальні правила включають:

 1. Незадовго до операції не можна застосовувати препарати, які розріджують кров (наприклад, варфарин або аспірин);
 2. Бажано утриматися від їжі протягом кількох годин до операції. Також важливо не вживати алкоголю протягом 24 годин перед прийомом анестетика.
 3. Незабаром відразу після уколу пацієнт повинен проінформувати лікаря про оніміння ділянки тіла для подальшого, безпечного проведення процедури.

Наскільки безпечна місцева анестезія: побічні ефекти

Місцеві анестетики використовуються для місцевого оніміння та тимчасової втрати чутливості, але вони всмоктуються в організм та розносяться кров'ю по всьому тілу. Внаслідок цього можуть спостерігатися як місцеві, так і генералізовані побічні ефекти, у тому числі:

 • болючість та утворення синця в місці ін'єкції;
 • поколювання;
 • дзвін у вухах;
 • головний біль, запаморочення та сплутаність свідомості;
 • порушення серцевого ритму та артеріального тиску.

Багато лікарів вважають місцеву анестезію дуже безпечною. Для незначних операцій це безпечніше за загальну анестезію.

У дуже поодиноких випадках люди можуть відчувати серйозні ускладнення. Одне включає депресію центральної нервової системи, коли неврологічні функції організму занадто сильно уповільнюються, що призводить до зниження частоти серцевих скорочень і частоти дихання. Такий стан може призвести до зупинки серця, якщо кров перестає перекачуватись до серця.

У деяких людей також може бути алергічна реакція, яка призведе до кропив'янки, набряку та утруднення дихання. Тяжка алергічна реакція відома як анафілаксія, яка потребує негайної медичної допомоги.

Інші ускладнення можуть містити судоми. Хоча вони дуже рідкісні і найчастіше зустрічаються у дітей, ніж у дорослих.

З цих причин хоча місцева анестезія, як правило, безпечна, тільки висококваліфікований фахівець повинен її проводити.

Джерела

Local Anesthesia / ASAHQ (англ.)

Your Guide to Local Anesthesia / Health Line (англ.)

What to Know About Local Anesthesia / WebMD (англ.)

What is local anesthesia, what is it used for, and what are common side effects? / Medical News Today (англ.)

Local anaesthetic / Health Direct (англ.)

local anesthesia / NIH (англ.)

Відмова від відповідальності

Мережа аптек подорожник надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. Мережа аптек подорожник не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами мережі аптек подорожник інформації, розміщеної на сайті.