Сверблячка шкіри — це неприємне відчуття, яке викликає бажання чухатися. Найчастіше свербіж шкіри зазвичай не є ознакою чогось серйозного.
Сверблячка виникає через подразнення клітин шкіри або нервових клітин, пов'язаних зі шкірою. Хоча сверблячка може бути неприємністю, вона служить важливим сенсорним і самозахисним механізмом, як і інші відчуття шкіри, такі як дотик, біль, вібрація, холод і тепло.
Сверблячка є домінуючим симптомом багатьох шкірних захворювань, а також зустрічається при деяких хворобах, що вражають весь організм. Відчуття сверблячки шкіри виникає через стимуляцію зудорецепторів — чутливих до сверблячки нервових закінчень — механічними, тепловими або хімічними медіаторами. До них відносяться:
Коли шкіра свербить, на ній може відзначатися висип. Однак іноді у людини може відзначатися сильний свербіж за відсутності будь-яких шкірних висипань.
Є багато різних причин, які можуть призвести до виникнення свербежу. Причини виникнення свербежу можуть бути ознакою шкірних і внутрішніх захворювань.
Сверблячка може бути генералізованою (по всьому тілу) або локалізованою в одній невеликій області або плямі.
Можливі причини цієї недуги численні та різноманітні. Сверблячка може бути результатом чогось серйозного, наприклад:
Однак варто відзначити, що перелічені вище хвороби викликають ряд інших більш очевидних для цих станів симптомів. Тому не варто намагатися самостійно встановити діагноз, ґрунтуючись лише на появі свербежу.
Сверблячка також може виходити від чогось менш серйозного, такого як:
Багато поширених шкірних захворювань можуть викликати свербіж шкіри. До таких відносяться:
При виникненні сверблячки, необхідно звертати увагу і на інші супутні симптоми. Це потрібно для того, щоб правильно встановити діагноз та призначити лікування.
У більшості випадків сверблячка шкіри не є чимось серйозним і може керуватися в домашніх умовах. Однак бувають винятки, за яких може знадобитися допомога кваліфікованого фахівця:
Якщо людина має один або кілька з вищеперелічених проблем, потрібно звернутися до лікаря якнайшвидше.
Іноді у всіх може виникнути сверблячка. Однак, якщо вона триває понад 6 тижнів, вона вважається хронічним свербінням і з більшою ймовірністю порушує повсякденне життя.
Якщо сверблячка не є причиною будь-якого серйозного захворювання або стану, то можна вдатися до деяких немедикаментозних рекомендацій дерматологів:
Також можна вдатися до прийому деяких безрецептурних ліків, таких як антигістамінні засоби (наприклад, лоратадин) або місцеві анестетики у вигляді спрею (наприклад, лідокаїн).
При шкірі, що свербить, потрібно уникати розчісування, так як це ще більше дратує шкіру і може збільшити ризик інфікування.
Необхідно звернутися до лікаря, якщо сверблячка сильна, не проходить через кілька тижнів або не має видимої причини. Деяким людям можуть знадобитися інші методи лікування, такі як протизапальні препарати, особливо глюкокортикостероїди або світлотерапія. Якщо людина має основне захворювання, яке викликає свербіж, то лікувати потрібно саме його.
Нерідко причину висипу можна визначити по тому, як він виглядає та його симптомам. Шкірне тестування, таке як біопсія, може бути використано, щоб допомогти з діагностикою.
Простий висип називається дерматитом, що означає запалення шкіри. Контактний дерматит викликаний речами, до яких торкається шкіра, такими як:
Більшість простих висипань покращаться при ніжному догляді за шкірою та уникненні подразнюючих речовин. Також можна дотримуватися кількох рекомендацій:
Крем із гідрокортизоном (1%) доступний без рецепта і може допомогти заспокоїти багато висипів. Антигістамінні препарати можуть допомогти полегшити свербіж шкіри (наприклад, пероральний Ерідез або місцевий Псило-бальзам).
Якщо висипання при належному догляді не проходять більше 2 тижнів, то обов'язково потрібно звернутися до лікаря для уточнення діагнозу.
Найчастіше при багатьох дерматологічних хворобах, що супроводжуються запаленням, лікарі призначають місцеві кортикостероїдні мазі та креми. Вибір місцевого стероїду залежатиме від віку людини, тяжкості захворювання та яка область тіла вражена:
Існує більш ніж 30 різних актуальних стероїдів для лікування дерматологічних захворювань. Між ними існують великі відмінності щодо сили їх дії (їх потенції). Як правило, їх можна розділити на чотири групи залежно від їхньої ефективності:
Також можливе перемикання між препаратами різної сили дії. Наприклад, деякі лікарі рекомендують починати лікування з високоефективного кортикостероїду, щоб якнайшвидше взяти запалення під контроль, а потім через кілька днів перейти на слабший кортикостероїд. Інші вважають за краще починати з кортикостероїду з низькою потенцією і переходити на сильніший тільки в тому випадку, якщо перші ліки не працюють досить добре.
Кортикостероїдні мазі чи креми наносять на уражені ділянки шкіри 1-2 рази на день. Багато людей роблять це вранці та/або ввечері. Це лікування триває доти, доки запалення не зникне. Важко сказати, скільки часу це займе. Лікування може тривати від кількох днів до 6 тижнів. Це залежатиме від сили кортикостероїду та уражених ділянок шкіри. Стероїдні препарати, як правило, не слід застосовувати до чутливих областей тіла довше, ніж кілька днів.
Важливо продовжувати використовувати зволожуючі засоби під час лікування стероїдами. Лікарі рекомендують почекати близько 15 хвилин між нанесенням місцевого кортикостероїду та зволожуючого засобу.
Якщо висипання та свербіж викликані грибковими інфекціями, то в такому випадку необхідні протигрибкові препарати, наприклад, пероральний ітракон, та місцевий ламізил.
Багато людей знаходять полегшення сверблячки та висипань із заходами по догляду за собою, такими як зволожуючі креми, ніжні засоби для чищення та теплі ванни. Тривале полегшення потребує виявлення та лікування причини шкірного висипу та свербежу. Поширеними методами лікування є лікувальні креми, вологі пов'язки та ліки проти сверблячки, що приймаються внутрішньо.
Однак, якщо свербіж та легкі висипання не є причиною чогось серйозного, можна дотримуватися деяких рекомендацій для того, щоб запобігти появі цих неприємних симптомів. До таких відносяться:
Itchy skin (pruritus) / Mayo Clinic (англ.)
Itchy skin / NHS (англ.)
10 REASONS YOUR SKIN ITCHES UNCONTROLLABLY AND HOW TO GET RELIEF / AAD (англ.)
Why Do I Feel So Itchy? / WebMD (англ.)
Itching / MedlinePlus (англ.)
Rash / Penn Medicine (англ.)
Rashes / WebMD (англ.)
Medications for Skin Rash / Drugs.com (англ.)Мережа аптек подорожник надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. Мережа аптек подорожник не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами мережі аптек подорожник інформації, розміщеної на сайті.
Лікування сверблячки та висипа | Ціна |
---|---|
Псило-бальзам гель 1% у тубі, 20 г | 152,99грн |
ПоксКлін (PoxClin) мус охолоджуючий, 100 мл | 217,2грн |
Цетиризин-Тева таблетки по 10 мг, 20 шт. | 95,63грн |
Спрей-димка Урьяж (Uriage) Ксемоз СОС проти свербежу, 200 мл | 888грн |
Олія для тіла Еуцерин (Eucerin) АтопіКонтрол очищуюча для атопічної шкіри, 400 мл | 565грн |