Розтяжки — це ділянки шкіри неправильної форми, які виглядають як смуги чи лінії. Поява розтяжок виникає при різкому наборі ваги, певних захворюваннях, гормональних порушеннях, а також під час вагітності. У разі цієї естетичної проблеми потрібен спеціальний догляд за шкірою від розтяжок.
Розтяжки виникають через розрив дерми. Часто це відбувається через швидке розтягування шкіри, пов'язане зі швидким зростанням або різкими змінами ваги. На розтяжки також можуть впливати гормональні зміни, пов'язані зі статевим дозріванням, вагітністю (найпоширеніша причина появи розтяжок), бодібілдингом або замісною гормональною терапією.
Шрами утворюються як частина процесу загоєння тіла. Людське тіло будує тканини для відновлення пошкодженої шкіри та закриття прогалин через травму. Шрами бувають всіх форм та розмірів. Вони можуть бути результатом нещасних випадків, опіків, операцій, прищів та хвороб. Згодом більшість шрамів зникають. Декілька процедур можуть зробити шрами менш помітними.
Розтяжки (стрії) — це смуги із зазубринами, які часто з'являються на животі, грудях, гомілках, сідницях та стегнах. Вони викликані розтягуванням шкіри і часто зустрічаються у ІІ та ІІІ триместрах вагітності.
Зверніть увагу! Якщо розтяжки вже з'явилися, то ніякий догляд не позбавить вас їх назовсім. Догляд за тілом під час вагітності може лише зменшити стрії або запобігти їх появі.
Не всі розтяжки однакові. Вони відрізняються в залежності від того, як довго вони були, чим вони були викликані, де вони знаходяться на тілі і від типу шкіри. Загальні варіанти включають:
Шрам — це природний спосіб організму гоїтися і замінювати втрачену або пошкоджену шкіру. Рубець зазвичай складається з фіброзної тканини. Рубці можуть утворюватися з різних причин, у тому числі внаслідок інфекцій, операцій, травм чи запалень тканин. Рубці можуть з'явитися будь-де на тілі, і їх склад може бути різним. Рубець може виглядати плоским, горбистим, запалим або кольоровим. Це може викликати біль та свербіж. Остаточний вид шраму залежить від багатьох факторів, включаючи тип шкіри та його розташування на тілі, напрямок рани, тип травми, вік людини зі шрамом та його харчовий статус.
Коли шрам вперше з'являється на світлій шкірі, він зазвичай буває рожевим чи червоним. З часом рожевий колір тьмяніє, а рубець стає трохи темнішим або світлішим за колір шкіри. У людей з темною шкірою, шрами часто виглядають, як темні плями. Іноді рубці сверблять, можуть боліти або бути чутливими.
Зовнішній вигляд шраму залежить від кількох факторів, у тому числі:
Рубці можна поділити на кілька видів:
Конкретні дерматологічні процедури для мінімізації рубців будуть визначені лікарем на підставі:
Шрами зазвичай зникають з часом. Макіяж може допомогти приховати шрам, поки він гоїться. Деякі шрами можна мінімізувати за допомогою певних дерматологічних методів. Однак лікування може лише покращити зовнішній вигляд рубця, але ніяк не позбавить його повністю.
Процедури для мінімізації рубців:
Розтяжки не потребують лікування. Вони нешкідливі і часто з часом тьмяніють. Однак належний догляд за ними допоможе прискорити їхнє зменшення, але вони, як правило, не зникають повністю.
Процедури догляду за розтяжками допоможуть покращити зовнішній вигляд та текстуру розтяжок. Догляд за шкірою при розтяжках включає:
Завжди необхідна консультація з лікарем, щоб вибрати найбільш відповідне лікування або комбінацію процедур для вас.
Чинники, які слід враховувати при доборі доглядових засобів та процедур від розтяжок, включають:
Багато кремів, мазей та інших продуктів запобігають або лікують розтяжки. Продукти з какао-олії, вітаміну Е та гліколевої кислоти, наприклад, не шкідливі, але для їх належної ефективності буде потрібно терпіння і час для того, щоб було видно значний результат.
Якщо ви вагітні або годуєте дитину грудьми, порадьтеся з лікарем, перш ніж використовувати альтернативні продукти, призначені для лікування або запобігання розтяжкам.
Якщо вчасно подбати про профілактику розтяжок на шкірі, можна уникнути їх появи. Регулярний догляд, а також дотримання певних правил дозволить запобігти появі стрій. Профілактика розтяжок при вагітності включає:
Засоби для догляду за шкірою від розтяжок, шрамів та рубців випускаються у кількох формах:
До складу кремів можуть входити екстракт з морських водоростей, різні олії: мигдальне, папайї, ши, какао, жожоба, а також амінокислоти та інші корисні мікроелементи. Креми добре живлять та зволожують шкіру. Вони мають пом'якшувальну дію, покращують пружність і еластичність шкіри.
Емульсія Бепантол містить у своєму складі колаген та еластин, завдяки чому зберігає еластичність шкіри, надає шкірі шовковистості, гладкості та пружності. Даний засіб можна застосовувати з перших днів вагітності та в період лактації як регулярний догляд. Також завдяки пантенолу, що входить до складу, дана емульсія має репаративну (відновлюючу) властивість і зміцнює ліпідні шари шкіри.
До складу олій входять базові олії, наприклад, какао або мигдальне, а також додаткові натуральні компоненти, наприклад, алое, ромашка. Найголовніша перевага олій у тому, що вони дуже інтенсивно зволожують шкіру за рахунок того, що здатні довго утримувати вологу. А, як відомо, у власників сухої шкіри значно збільшується ризик появи розтяжок під час вагітності.
Багато гелів від розтяжок містять гіалуронову кислоту, яка позитивно впливає на шкіру, вона відновлює колагенові та еластинові волокна. Гелі добре вбираються, не закупорюють пори шкіри та мають pH близький до pH шкіри. В аптеках також можна придбати будь-які інші олії на рослинних компонентах для масажу.
Найбільш безпечні олії для вагітних при розтяжках:
Небезпечні ефірні олії, які не можна застосовувати вагітним:
У разі вибору будь-якого засобу для профілактики та лікування розтяжок рекомендується консультація з лікарем.
На перших триместрах вагітності можуть виникати розтяжки на грудях. Через 4 чи 4,5 місяці виникають розтяжки на животі під час вагітності. Також розтягування на шкірі можуть утворитися на сідницях та стегнах. У поодиноких випадках розтяжки з'являються на передпліччя і спині.
Коли шкіра швидко розтягується або стискається, це призводить до розриву еластину та колагену у шкірі. Основна роль еластину у тому, щоб дозволити шкірі розтягуватися. А роль колагену полягає у забезпеченні структури, пружності, сили та підтримки шкіри. У міру загоєння шкіри у місцях розриву еластину з'являються розтяжки.
Розтяжки, або як їх ще називають стрії, виглядають як вузькі смуги на шкірі. На тілі їх видно відразу, оскільки пошкоджені ділянки відрізняються кольором — від білого до фіолетового.
У дермі шкіри виникають розриви в сполучних тканинах, наслідком є втрата нею пружності і еластичності.
Варто пам'ятати, якщо на період вагітності у вас утворюються розтяжки, то після пологів шкіра вже повністю не відновиться і стрії нікуди не дінуться. Розтяжки від вагітності з'являються внаслідок розривів шкіри через її перетягування.
Основні причини, що сприяють появі розтяжок:
Повністю позбутися шрамів за допомогою різних засобів, на сьогоднішній день неможливо. Можна лише запобігти появі шрамів, або ж візуально зменшити шрам, що вже утворився. Щоб позбутися шрамів можна вдатися до косметологічних процедур (наприклад, ін'єкції стероїдів або колагену, пілінги, лазерне шліфування). Також є різні місцеві засоби, які можуть допомогти зменшити рубець або запобігти його утворенню (наприклад, Контрактубекс, Наскар, Келотан, Келокод).
Найчастіше рубець може зажити протягом 12-18 тижнів. Однак те, як довго загоюється конкретний шрам, залежить від різних факторів, включаючи розмір, глибину, тип рубця і правильний догляд за раною. Також на його загоєння можуть впливати вік, стать, тип шкіри людини, анамнез захворювань та багато іншого. Хоча шрами не виглядають привабливо, вони є природною частиною процесу загоєння та вимагають догляду для прискорення регенерації.
Шрами є частиною процесу загоєння тіла. Як частина імунної системи, шкіра є бар'єром, що захищає від мікробів та інших шкідливих речовин. Коли шкіра пошкоджена, організм створює нову тканину з колагену, щоб допомогти їй закритися. Колаген грає безліч важливих ролей в організмі, у тому числі зміцнює шкіру та допомагає хрящам захищати суглоби. Коли утворюється рубець, колагенові волокна відновлюють пошкоджену шкіру та закривають будь-які відкриті ділянки. Нова тканина захищає від інфекції.
Загоєння рубців — це суто індивідуальний процес, на який можуть впливати кілька факторів, тому не слід брати до уваги лише розмір і тяжкість рани.
Наприклад, дуже важливий вік, чим людина старша, тим довше буде процес загоєння ран. Однак, навіть у віці від 10 до 30 років, надвиробництво сполучної тканини може поставити під загрозу процес загоєння ран. Крім того, у людей з дуже блідим або більш темним типом шкіри можуть бути більш помітні шрами, а також у людей, які страждають на гормональний дисбаланс, таких як підлітки і вагітні жінки. На процес рубцювання впливає розташування рани: рубці, як правило, утворюються на тих ділянках тіла, де шкіра більш напружена. За наявності будь-яких ускладнень після рани, таких як хронічне запалення (наприклад, вугровий висип), ризик отримати шрам буде набагато вищим.
Stretch Marks / NIH (англ.)
Skin changes during pregnancy: What can you expect? / Drugs.com (англ.)
Stretch marks / Mayo Clinic (англ.)
Stretch marks / MedlinePlus (англ.)
Stretch Marks / KidsHealth (англ.)Мережа аптек подорожник надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. Мережа аптек подорожник не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами мережі аптек подорожник інформації, розміщеної на сайті.
Лікування шрамів та розтяжок | Ціна |
---|---|
Крем від розтяжок Ріластіл (Rilastil), 200 мл | 1 104грн |
Контрактубекс гель від рубців, 20 г | 462,99грн |
Олазоль аерозоль, 60 г | 92,99грн |
Контрарубець гель для усунення рубців, 40 мл | 65,5грн |
Стратадерм гель для лікування рубців, 10 г | 801,99грн |