Чим відрізняється псоріаз від екземи
Псоріаз — хронічне захворювання шкіри, при якому відбувається прискорене утворення клітин шкіри, у результаті формуються запалені ділянки, вкриті білими лусочками (бляшками). Псоріаз вражає 2-4% чоловіків та жінок.
Захворювання може початися у будь-якому віці, з піками прояву у 15–25 та 50–60 років. Має тенденцію зберігатися протягом усього життя, вагаючись за ступенем та тяжкістю. Може вражати людей будь-якої раси, проте найчастіше поширений серед представників європеоїдної раси.
Є аутоімунним захворюванням, бо означає, що своя імунна система організму атакує власні нормальні клітини організму. Псоріаз не заразний, ви не зможете заразитися ним при контакті (наприклад, при дотику до ділянок шкіри).
Екзема (також відома як атопічний дерматит) — хронічне алергійне захворювання шкіри, спадково обумовлене. Цей стан може розпочатися у будь-якому віці.
Люди з екземою зазвичай мають реактивну імунну систему, яка реагуючи на зовнішні або внутрішні подразники, викликає запалення.
Як екзема, так і псоріаз можуть вражати людей різного віку, але екзема зазвичай вперше з'являється у немовлят і дітей, тоді як псоріаз має тенденцію проявлятися пізніше, часто у віці від 15 до 35 років. Наявність у дитини екземи збільшує ризик виникнення харчової алергії, бронхіальної астми, алергічного риніту.
Запалена шкіра при псоріазі більш щільна, піднята, ніж при екземі, тому що симптоми псоріазу викликають надмірне накопичення клітин шкіри, які не встигають відлущуватися.
Типовий життєвий цикл клітин зовнішнього шару шкіри — кератиноцитів, що становить 28 днів. У людей з псоріазом він може статися за кілька днів, у зв'язку з цим клітини шкіри не встигають оновлюватися, тому вони накопичуються утворюючи нерівні червоні плями вкриті лусочками.
Характерною особливістю псоріазу є феномен кривавої роси, якщо шкребти скупчення лусочок, порушивши їх цілісність, під ними можна побачити дрібні криваві крапельки, які виникають внаслідок пошкодження близько розташованих дрібних судин.
Подібно до псоріазу екзема може локалізуватися на різних ділянках шкіри, проте найчастіше має тенденцію виникати у природних складках шкіри, на шиї, внутрішніх, згинальних поверхнях ліктів, колін, а також в області обличчя. Псоріаз, навпаки, локалізується на зовнішній поверхні шкіри в області ліктів, колін.
Причини виникнення захворювань: спадковість, стрес, порушення імунної системи, алергічні реакції, погані звички
Екзема та псоріаз є двома різними станами. При псоріазі виникає хронічний аутоімунний процес, що призводить до швидкого зростання занадто великої кількості нових клітин шкіри.
У розвитку псоріазу дуже важливу роль відіграє генетичний компонент. Родичі людей із псоріазом мають підвищену частоту розвитку псоріазу.
Основними тригерами, які запускають каскад реакцій при псоріазі є:
- переохолодження;
- травма;
- стрес;
- алкоголь;
- куріння;
- супутні хронічні захворювання.
Екзема — хронічне алергічне захворювання, у її виникненні беруть участь безліч факторів:
- захворювання травного тракту;
- стрес;
- зниження імунітету;
- мікробна інфекція.
Деякі люди з екземою мають мутацію в гені, який відіграє важливу роль у формуванні шкірного бар'єру, роблячи шкіру більш уразливою для подразників (мило, миючі засоби, ароматизатори та деякі тканини) та алергенів, таких як пил, лупа домашніх тварин та пилок.
Також факторами, що провокують виникнення екземи, можуть бути шкідливі звички, наприклад, паління, різні інфекції.
Симптоми псоріазу та екземи: різні форми висипань, свербіж, лущення, почервоніння шкіри
Симптоми псоріазу залежить від форми псоріазу і проявляються по-різному. Розрізняють псоріаз шкіри голови, нігтів, бляшкову, пустульозну, еритродермічну форму псоріазу.
Найбільш поширеною формою псоріазу є
бляшковий псоріаз, при якому характерні різко окреслені, округлі або овальні, розміром з монету, бляшки.
Ураження спочатку можуть бути у вигляді:
- еритематозних плям (плоских, діаметром менше 1 см);
- папул (утворення у вигляді горбка), які поширюються по периферії та зливаються.
З поступовим периферичним поширенням псоріаз може мати різну конфігурацію:
- звивистий псоріаз — переважають вигнуті лінійні візерунки;
- кільцеподібний псоріаз — виникають кільцеподібні ураження;
- фолікулярний псоріаз, при якому дрібні лускаті папули присутні у гирлі волосяних фолікулів.
Також при цьому виді псоріазу спостерігається виражена сухість шкіри, печіння, свербіж у місці почервоніння.
Пустулезна форма характеризується пустульозними висипаннями, що частіше локалізуються в області долонь і підошв, мають тенденцію до злиття.
Псоріаз нігтів частіше локалізується у ділянці нігтів рук. Нігтьова пластинка потовщується, деформується, набуває жовтого кольору. Можливо її відшарування. Часто таке ураження нігтів нагадує грибкове.
Еритродермічний псоріаз. Найменш поширений тип псоріазу, при якому хаотично на всьому тілі з'являються почервоніння з псоріатичними бляшками, що супроводжуються свербінням, хворобливістю. Вогнища почервоніння нагадують опік. Може підвищуватись температура, збільшуватись лімфатичні вузли. При такій формі псоріазу може порушуватись терморегуляторні можливості шкіри, її бар'єрні функції, може приєднатися вторинна інфекція. Лікування проводять у стаціонарі.
Псоріаз волосистої частини голови — може виявлятися на шкірі голови у вигляді товстих лусочок або дрібних лущень, які супроводжуються почервонінням, свербінням.
Псоріаз, як правило, локалізується на певних ділянках тіла, в області:
- зовнішньої поверхні ліктів, колін;
- шкіру голови;
- долонь рук;
- підошв ніг;
- сідниць.
Виділяють такі стадії псоріазу:
- прогресуюча – коли захворювання загострюється;
- стаціонарна — стан стабілізується;
- регресуюча — захворювання сходить нанівець.
Екзема характеризується:
- вираженим свербінням;
- почервонінням, запаленням шкіри;
- лущенням шкіри;
- висипання у вигляді бульбашок.
Розрізняють кілька видів екземи:
- мікробна;
- ідіопатична;
- себорейна;
- дитяча.
Справжня екзема характеризується симетричними ділянками запалення, найчастіше перетворюється на хронічну форму. Для неї характерна поява висипань у вигляді бульбашок, заповнених прозорою рідиною (везикули), після того, як вони лопаються, на їх місці утворюються кірки, надалі зберігається лущення.
Мікробна екзема відрізняється тим, що має асиметричну локалізацію, частіше у складках шкіри, на нижніх кінцівках. З'являються почервоніння шкіри, елементи мокнення, гнійні скоринки, поодинокі висипання по периферії. При цьому виді екземі представниками мікробної флори можуть бути бета-гемолітичний стрептокок, стафілокок, протей, клебсієла.
Себорейна екзема патологічний процес локалізується на волосистій частині голови, грудях, спини, згинальних поверхнях кінцівок, за вушними раковинами, пахвових западинах, у природних складках. Клінічно екзема волосистої частини голови проявляється різкими межами ураження, наявністю кірок, після зняття яких спостерігається мокнуча поверхня.
Дитяча екзема проявляється почервонінням і лущенням шкіри в області обличчя, тулуба, розгинальних поверхонь кінцівок. Найчастіше перші прояви екземи виникають вже у перші місяці життя — зазвичай, це дуже характерні плямисто-папульозні висипання на шкірі (частіше локалізовані на щоках) з елементами мокнення, кірками. Така шкіра стає більш чутливою до різних інфекцій, тому найчастіше виникають ускладнення, зумовлені приєднанням вторинної інфекції: бактеріальної, грибкової, вірусної.
Методи лікування захворювань
Основні цілі лікування спрямовані на:
- усунення гостроти процесу;
- зменшення чи стабілізації патологічного процесу (відсутність свіжих висипів) на шкірі;
- зняття суб'єктивних відчуттів;
- збереження працездатності;
- підвищення якості життя.
Псоріаз є хронічним рецидивним захворюванням, яке часто потребує тривалої терапії. Лікування псоріазу залежить від клінічної тяжкості уражень, відсотка площі ураженої поверхні тіла та якості життя людини.
Традиційні методи лікування
У комплексному лікуванні використовуються такі групи препаратів:
- Зовнішні кортикостероїдні препарати у формі лосьйону, крему або мазі (Молескін, Адвантан, Елоком, Фторокорт, Бетасалік, Кутівейт, Флуцинар, Локоїл ліпокрем).
- Антисептики та дезінфекційні засоби (Сірчана мазь, лінімент Вишневського).
- Антибактеріальні препарати для місцевого застосування. Якщо ваша шкіра мокне, з'являється жовтувате відділення на місці запалення або шкіра покривається кіркою, швидше за все приєдналася вторинна бактеріальна інфекція. У цьому випадку може знадобитися застосування антибіотиків (Неоміцин, Офлокаїн, Банеоцин, Псорикап).
- Кортикостероїди для системного застосування (Дексаметазон, Гідрокортизон, Депос).
- Системні ретиноїди (Ацитретин) — природні чи синтетичні молекули, пов'язані з вітаміном А. Ці речовини діючи через ядерні рецептори клітини нормалізують поділ та диференціювання кератиноцитів (клітин зовнішнього шару шкіри). Не рекомендуються жінкам, які планують вагітність, а також вагітним, оскільки можуть спричинити вроджені дефекти плода.
Насамперед при загостренні псоріазу необхідно звернутися до лікаря, оскільки лікування при різних стадіях відрізняється.
Зверніть увагу! Перевищення дози зовнішніх стероїдів можуть спричинити побічні дії, у тому числі стоншувати шкіру.
У лікуванні псоріазу шкіри голови використовують зовнішні засоби, до складу яких входить цинк, саліцилова кислота, кортикостероїди, наприклад:
- Дипросалік лосьйон. Виявляє протизапальне, протисвербіжну та судинозвужувальну дію. Призначається для зменшення запальних проявів псоріазу, себорейного дерматиту волосистої частини голови, псоріатичних уражень іншої локалізації, а також інших дерматозів, чутливих до терапії кортикостероїдами.;
- Скін-кап спрей. Застосовують для лікування дорослих та дітей старше 3 років як зовнішній засіб. Призначають при лікуванні різних форм псоріазу. Препарат має антисептичну, в'яжучу та протизапальну дії.
Для легких та середньоважких форм псоріазу крім зовнішньої терапії застосовується фототерапія (лікування ультрафіолетовими середньохвильовими променями). Використовується лише у тому випадку, коли стан починає стабілізуватися чи регресувати, не призначають у період загострення.
Люди з псоріазом часто мають симптоми депресії, у них часто проблеми з самооцінкою, у цьому випадку рекомендована психологічна підтримка фахівця для нормалізації ментального здоров'я.
Екзема має тенденцію до хронізації процесу, частим загостренням, позбутися її раз і назавжди неможливо. Тому основний напрямок у лікуванні полягає у зменшенні проявів захворювання та попередженні появ додаткових симптомів.
Основні напрямки у лікуванні екземи:
- Зовнішні методи лікування екземи включають місцеві стероїдні креми, мазі. Вони бувають різною інтенсивністю.
- Для зменшення симптомів сверблячки використовують антигістамінні засоби (Едем, Цетрін, Алерон, L-цет, Фенкарол).
- Зволожуючі засоби (Белобаза крем, Дермалекс Атопік крем).
Також призначається лікування ультрафіолетовим випромінюванням, яке зазвичай надається у спеціалізованому лікарняному відділенні.
Нетрадиційні методи лікуванняАльтернативні методи лікування, які використовуються людьми з псоріазом, включають вітаміни, рослинні продукти, що наносяться на шкіру. Однак жоден з цих методів не підкріплений переконливими доказами, але вони, як правило, безпечні і можуть зменшувати симптоми лущення у осіб з легким ступенем псоріазу.
- Крем з екстрактом алое. Взяти з листя рослини алое віра сік, можете додавати у зволожуючий крем. Можливо, вам доведеться використовувати крем кілька разів на день протягом місяця або більше, щоб побачити будь-які поліпшення на вашій шкірі.
- Добавки риб'ячого жиру. Пероральна терапія риб'ячим жиром, що використовується в поєднанні з терапією UVB, може зменшити рівень висипу.
- Овес вважається найкращим природним заспокійливим засобом. Ванна з додаванням вівса у воду може зменшити свербіж та почервоніння.
При лікуванні екземи використовують народні засоби такі як:
- теплі ванни з відварами трав (ромашки, бузини);
- компреси із сирої картоплі;
- сік з алое. Ви можете додавати його в крем для зволоження і наносити на шкіру.
Рекомендації щодо догляду за шкірою: використання зволожуючих засобів, м'яких гіпоалергенних засобів для миття, дотримання правильного харчування
При екземі дотримуйтесь наступних рекомендацій:
- Зволожуйте шкіру як найчастіше 2-3 десь у день. Краще використовувати зволожуючу емульсію або крем. Це найважливіша частина догляду за шкірою.Усі зволожуючі засоби містять різну кількість активних інгредієнтів, таких як зволожувач або керамід, а також допоміжні інгредієнти, такі як емульгатори. Зволожувачі, такі як гліцерин або сечовина, сприяють утриманню та залученню води роговим шаром. Кераміди являють собою внутрішньоклітинні ліпіди, виявлені в роговому шарі, які зменшуються у ураженій екзематозній шкірі.
- Уникайте використання мила, піни для ванни, гелів для душу, які сушать шкіру, використовуйте зволожуючий гель.
- При використанні побутової хімії користуйтеся не гумовими рукавичками, а ганчірковими.
- Носіть бавовняний одяг, уникайте безпосереднього контакту з вовною та синтетикою.
- Слідкуйте за вологістю в приміщенні, де ви живете, занадто сухе повітря може посилити сухість шкіри.
- При пранні одягу використовуйте подвійний цикл полоскання, використовуйте порошки без фосфатів.
- Необхідно виключити із раціону харчування гострі продукти, шоколад, спеції, томати, цитрусові, які можуть спровокувати загострення захворювання.
Процедури догляду за шкірою малюків з екземою включають:
- нанесення зволожуючих засобів на шкіру дитини;
- замість мила купайте малюка пом'якшувальними засобами без ароматів;
- якщо вода дуже жорстка за структурою, необхідно використовувати фільтри (пом'якшувачі води);
- підтримуйте оптимальну вологість у кімнаті дитини. Сухе повітря в опалюваній кімнаті може посилити свербіж та сухість шкіри, тому в цьому випадку рекомендовано ставити зволожувачі повітря;
- одягайте дитину в одяг із бавовни або інших натуральних тканин;
- використовуйте гіпоалергенні порошки для прання одягу.
При псоріазі виконуйте такі рекомендації:
- Використовуйте вільний бавовняно-паперовий одяг, щоб не спровокувати появу нових псоріатичних висипань, а також уникайте тертя одягом вашої шкіри.
- При прийнятті ванни вода не повинна бути занадто гарячою або холодною, не тріть мочалкою, застосовуйте м'яку губку. Після душу не тріть шкіру рушником, відразу промокніть шкіру і нанесіть пом'якшувальний засіб.
- Так як в основі псоріазу лежить запальний процес уникайте прийому продуктів, які можуть його посилити, наприклад: червоне м'ясо, рафіновані продукти, продукти з високим ступенем переробки. Слід обмежити вживання жирної, гострої їжі, легкозасвоюваних вуглеводів (цукор, мед, варення).
- Вживайте більше продуктів, що містять омега-3 жирні кислоти, такі як лосось, сардини, скумбрія, а також додайте в раціон харчування волоські горіхи, насіння льону, бобові. Виключіть алкоголь.
Профілактика рецидивів
При екземі дуже важливо регулярно використовувати медичні зволожуючі засоби (емолентів), тому це допомагає відновити бар'єрний шар шкіри. Це основна профілактика рецидивів. Чим суші шкіра, тим частіше ви повинні наносити зволожуючий крем.
На жаль, екзема є хронічним захворюванням, тому зміна способу життя є першочерговою дією у профілактиці загострень. Наприклад, ведення харчового щоденника, дотримання раціону харчування з винятком алергенів, які провокують цей стан є дуже важливою складовою профілактики рецидивів.
При псоріазі уникайте нервово-психічних перенапруг, зводячи до мінімуму стресові ситуації, оскільки вони можуть стати причиною загострення псоріазу. При необхідності зверніться до свого лікаря для призначення седативних препаратів.
На загострення псоріазу може вплинути загострення супутнього хронічного захворювання, тому в період ремісії основної патології рекомендується проводити санацію хронічних осередків інфекції (хронічні тонзиліти, риніти, холецистити та ін.).
Також необхідно профілактувати гострі застудні захворювання, які можуть призводити до зниження загального імунітету.
Джерела
Psoriasis Pathogenesis and Treatment / PubMed
Psoriasis: epidemiology, clinical features, and quality of life / PubMed
Eczema / PubMed
Understanding the Difference Between Eczema and Psoriasis / Healthline
Psoriasis vs. Eczema: How to Tell the Difference / WebMD
Everything You Need to Know About Psoriasis / Healthline
Psoriasis / Drugs.com
PSORIASIS: SIGNS AND SYMPTOMS / American Academy of Dermatology.