Як відомо,
діти хворіють частіше, ніж дорослі. Існують
дослідження, які свідчать про те, що діти можуть мати 8 або більше простудних захворювань на рік. Пов'язано це з тим, що існують сотні різних вірусів застуди, і маленькі діти не мають імунітету до жодного з них, оскільки вони ніколи не мали їх раніше. Імунна відповідь організму у дитини формується поступово на кожному її місяці, році життя, внаслідок чого згодом застудні та грипозні захворювання у дітей виникатимуть рідше.
Важливо розуміти, що
застуда і
грип — це різні захворювання, спричинені різними вірусами. Ці обидва стани є респіраторними вірусними захворюваннями, проте грип викликається лише вірусами грипу (типи А, В, С), тоді як застуда може бути викликана рядом різних вірусів, включаючи риновіруси, парагрипи та
сезонні коронавіруси.
Оскільки грип та застуда мають схожі симптоми, може бути важко визначити різницю між ними, ґрунтуючись лише на симптомах. Однак є деякі
характерні відмінності грипу від застуди:
- Грип гірший, ніж застуда, і симптоми, як правило, більш інтенсивні і починаються різкіше.
- Застуда зазвичай м'якше і легше переноситься, ніж грип.
- Люди із застудою частіше мають нежить або закладений ніс, ніж люди, які мають грип.
- Застуда зазвичай не призводить до серйозних проблем зі здоров'ям, таких як пневмонія, бактеріальні інфекції або госпіталізація.
- Грип може мати серйозні супутні ускладнення.
Симптоми застуди у дітей включають:
- нежить;
- закладеність носа;
- чхання;
- біль в горлі;
- кашель;
- почуття втоми;
- проблеми зі сном;
- метушливість;
- головний біль;
- субфебрильна температура до 38 °C;
- зниження апетиту;
- у поодиноких випадках діарея та блювання.
Симптоми грипу у дітей такі:
- лихоманка (температура тіла понад 38,5 °C);
- озноб (почуття холоду);
- інтенсивний головний біль;
- ломота в тілі та біль у м'язах (міалгія);
- біль у горлі у деяких випадках;
- кашель, що посилюється;
- занепад сил та втома, яка може тривати тижнями;
- іноді нежить;
- нудота та блювота;
- діарея.
Симптоми застудних захворювань у дітей найчастіше покращуються через 5-7 днів, проте у маленьких дітей вони можуть зберігатися до 2 тижнів. Симптоми грипу у дітей можуть зберігатись 1-2 тижні.
Деякі респіраторні віруси, які викликають застуду у дітей старшого віку та дорослих,
можуть викликати серйозні захворювання, коли вони заражають немовлят та малюків. Ці захворювання включають:
- Круп. Це стан, спричинений вірусною інфекцією. Вірус призводить до набряку гортані та трахеї. Ця припухлість робить дихальні шляхи вужчими, внаслідок чого стає важче дихати. У дітей з крупом розвивається різкий, лаючий кашель, і може видавати гучний, високий звук, коли вони вдихають (стридор). Круп переважно вражає дітей віком від 6 місяців до 5 років, але може вплинути і на дітей старшого віку. Небезпека цього стану полягає у затрудненні дихання у дітей віком, аж до задухи.
- Бронхіоліт. Він є поширеною інфекцією легень у маленьких дітей та немовлят. Це викликає запалення та застій у дрібних дихальних шляхах (бронхіолах) легень. Бронхіоліт майже завжди викликається вірусом. Симптоми включають хрипи, утруднене дихання, а також біль в очах, біль у горлі та набряк шиї. Небезпека цього стану також включає проблеми з диханням.
Як лікувати застуду у дитини?
Немає жодних ліків від застуди. Більшість дітей одужують від застуди самостійно. Антибіотики не працюють проти вірусних інфекцій, тому їх не призначають. Натомість лікування зосереджено на тому, щоб допомогти полегшити симптоми дитини, поки хвороба не пройде. Щоб допомогти дитині почуватися краще, необхідно дотримуватися кількох рекомендацій:
- Давати дитині багато рідини, таку як звичайна питна вода, вода багата електролітами (наприклад, вода Рео), і курячий бульйон. Це допомагає запобігти втраті рідини (зневоднення), а також дозволяє виводити токсини та відновити життєві сили організму.
- Забезпечити повноцінний відпочинок дитині.
- Для полегшення закладеності носа можна застосовувати сольові назальні спреї та розчини.
- Якщо у дитини біль у горлі можна використовувати полоскання сольовим та содовим розчинами.
- Забезпечити достатній приплив кисню, тобто провітрювати приміщення, в якому знаходиться хвора дитина.
- Не можна давати аспірин, як жарознижувальне та знеболювальне, дитині віком 16 років або молодше. Це може викликати рідкісний, але серйозний стан, що називається синдромом Рейє.
- Рекомендується використовувати зволожувач повітря в кімнаті дитини вночі, щоб полегшити дихання.
В цілому вважається, що діти віком до 6 років не повинні отримувати будь-які безрецептурні засоби від кашлю та застуди, включаючи протинабрякові засоби, якщо це не рекомендовано лікарем.
Препарати від застуди для дітей
Існує чотири типи ліків, які використовуються для лікування симптомів застуди у дітей. Однак варто пам'ятати, що ці ліки можуть полегшити дискомфорт певних симптомів, але вони не можуть вилікувати застуду. Вони включають такі:
1. Протинабрякові засоби для усунення назальних симптомів. Вони допомагають впоратися із закладеністю носа, усунути набряклість, а також підсушують слизову оболонку, за рахунок чого зменшують ринорею. Активним інгредієнтом у більшості судинозвужувальних засобів є фенілефрин або псевдоефедрин. Однак також є інші діючі речовини, такі як оксиметазолін і ксилометазолін.
Ці засоби не можна застосовувати більше 3 днів. Приклади препаратів:
- Називін 0,025% — дітям від 1 року, застосовувати не більше 3 разів на день, по одному впорскуванні або закопуванні в носову порожнину;
- Отривін 0,05% — від 2 років, використовувати до 2 разів на день з інтервалом 8-10 годин;
- Риназолін 0,025% — від 1-го року до 2-3 разів на добу;
- Назол Бебі — дітям з двох місяців по 1 краплі, від 1 до 2 років — 1-2 краплі, з 2 до 6 років — 2-3 краплі. Застосовувати не більше 4 разів на добу, а інтервал між застосуваннями має становити 4-5 годин;
- Назол Кідс — від 2 років по 1-2 впорскуванні кожні 6 годин.
2. Антигістамінні препарати. Вони допомагають полегшити такі симптоми, як нежить, чхання, закладеність та свербіж у носі та очах. Також вони дають змогу зменшити частоту проявів цих симптомів. Представники цієї групи:
- Алерзин краплі можна дітям з 2 років, застосовувати один раз на день;
- Еріус сироп — дітям від півроку до 1 року по 2 мл на добу, з 1 до 5 років по 2,5 мл на день, з 6-ти років по 5 мл на добу;
- Кларитин сироп від 2 років раз на добу;
- Бліс оральний розчин дітям від 2 років 1 раз на день.
3. Препарати від кашлю. В основному включають в себе відхаркувальні засоби у вигляді сиропів. Вони допомагають при сухому та вологому кашлі. Приклади включають:
- Алтейка — дітям з 2 років по 5 мл 4-6 разів на день;
- Амбробене — з 2 років 2-3 рази на день по 5 мл;
- Флюдітек — з 2 років по 5 мл 2 рази на день (переважно застосовується при вологому кашлі з виділенням мокротиння).
4. Ліки для зниження температури, болю та дискомфорту, такі як ацетамінофен (парацетамол), безпечні та ефективні для немовлят старше 2 місяців, а ібупрофен — для дітей віком 6 місяців і старше.
Протизастудні чаї не можна давати дітям молодше 6 років. Вони містять у своєму складі більше одного діючого компонента, мають комплексний вплив, внаслідок чого є протипоказані дітям до 6 років.
Противірусні засоби для дітей включають Амізончик (для дітей з 3 років), Лаферобіон (краплі та ректальні свічки дітям з 1 року, назальний спрей з 3 років), Назоферон (краплі в ніс можна з народження по 1 краплі до 5 разів на день, спрей — з 1 року), Аміксин ІС 0,06% (для дітей з 7-ми років). Доза даних препаратів, що застосовується, залежить від віку і ваги дитини. Перед застосуванням обов'язково необхідно проконсультуватися з лікарем.
Як лікувати грип у дітей?
Найкращий спосіб запобігти
грипу у дітей — це зробити щорічну вакцину проти грипу. Вона вводиться у вигляді щеплення (ін'єкції).
Щороку нова
вакцина проти грипу доступна до початку сезону грипу. Вперше, коли дитина віком від 6 місяців до 8 років отримує вакцину проти грипу, їй знадобиться друга вакцина проти грипу через місяць.
Вакцина рекомендується для всіх дітей віком від 6 місяців і старше. Але для деяких дітей важливіше зробити щеплення від грипу. Це діти, у яких є такі проблеми зі здоров'ям як:
- хвороби серця та/або легень;
- ендокринний розлад, такий як діабет;
- захворювання нирок та/або печінки;
- слабка імунна система від ВІЛ/СНІДу або довгострокових стероїдів;
- захворювання крові, таке як серповидноклітинна анемія.
Щеплення від грипу також має бути зроблено для:
- дітей, у яких є член сім'ї з хронічним захворюванням;
- дитини, яка приймає аспірин, як довгострокову терапію;
- дітей, у яких є високий ризик ускладнень від грипу.
Деякі побічні ефекти вакцини можуть бути схожими на легкі симптоми грипу, але вакцина не викликає грипу. Можливі побічні ефекти вакцини проти грипу включають:
- болючість у місці ін'єкції;
- короткострокові симптоми, такі як легкий головний біль або субфебрильна температура протягом 1 дня після уколу;
- у поодиноких випадках алергічна реакція у дитини, що має сильну алергію на яйця.
На додаток до вакцини проти грипу, рекомендується дотримуватися деяких запобіжних заходів, щоб допомогти знизити ризик зараження грипом у дитини:
- обмежити контакт дитини з інфікованими людьми, якщо це можливо;
- навчити дитину дотримуватися правил особистої гігієни (часто мити руки).
Якщо ж дитина вже інфікована вірусом грипу, то
лікування та загальні рекомендації щодо догляду за дитиною при грипі ті самі, що й при застудних захворюваннях. Можна також застосовувати симптоматичне лікування для полегшення симптомів грипу та якнайшвидшого одужання. Однак необхідно пам'ятати про
загрозливі симптоми при грипі у дітей:
- симптоми грипу, які не покращуються з часом або навіть стають лише гіршими;
- з'являються нові симптоми;
- виникають проблеми із диханням;
- сильна слабкість та млявість;
- блювота та діарея більше 4 годин;
- судоми;
- температура, яка тримається на тому самому показнику або підвищується протягом 3 днів поспіль.
Якщо у дитини відзначається один і більше з перерахованих вище симптомів, необхідно негайно звернутися до лікаря.
Джерела
Influenza seasonal / WHO (англ.)
Colds, coughs and ear infections in children / NHS (англ.)
Cough Remedies for Babies and Toddlers / WebMD (англ.)
Coughs and colds in children / Health Direct (англ.)
Treating Your Child’s Cold or Fever / WebMD (англ.)
Children's health / Mayo Clinic (англ.)
Influenza (Flu) in Children / HopkinsMedicine.org (англ.)
Flu Treatment / CDC (англ.)
Colds / KidsHealth (англ.)
The constant cold: Why kids are always sick and what to do about it / Mayo Clinic (англ.)
Common Cold in Children / StanfordChildrens.org (англ.)
Colds in children / NCBI (англ.)
Common Cold in Children / URMC (англ.)
Children and the Flu / WebMD (англ.)
Відмова від відповідальності
Мережа аптек подорожник надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. Мережа аптек подорожник не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами мережі аптек подорожник інформації, розміщеної на сайті.