Нежить — це слиз, що виділяється з носа. Це може бути викликано холоднішими температурами зовнішнього повітря чи застудою, грипом або алергією.
Дихальний процес людини починається у носі. Повітря потрапляє у легені через ніс. Він допомагає фільтрувати, зволожувати, нагрівати або охолоджувати повітря, яке проходить через нього, щоб воно було чистим.
Слизова оболонка або волога тканина покриває область всередині носа і складається з багатьох слизових залоз. Коли бактерії, алергени або інші шкідливі частинки потрапляють у ніс, слиз, що містить антитіла та ферменти, захоплює їх та запобігає подальшому попаданню в нижні дихальні шляхи.
Слизова носа також включає війки, крихітні волосоподібні структури. Вони постійно перебувають у русі і переміщають зібрані шкідливі частинки і слиз, які потрапляють через ніс, у задню частину горла. Потім він проковтується і руйнується соляною кислотою у шлунку. Також ці чужорідні речовини можуть усуватися з організму за рахунок кашлю чи чхання.
Риніт — це захисна функція організму, при якій посилюється ринорея (надлишок носового слизу), внаслідок запалення слизової оболонки носа. Нежить виникає за умов коли якісь чужорідні речовини потрапляють на слизову оболонку носа та викликають роздратування.
Більшість типів риніту викликані запаленням та пов'язані з іншими симптомами ЛОР-органів. Існує кілька підтипів риніту. Найбільш поширені види риніту включають:
Варто зазначити, що риніт не є конкретним захворюванням, це лише ознака деяких патологічних чи непатологічних станів організму.
Симптоми риніту включають:
До більш тяжких симптомів риніту відносяться такі:
Риніт може ускладнюватись появою синуситу, при якому запалюються різні пазухи носа:
Причини риніту можуть бути різноманітними. Нежить є типовим побічним ефектом грипоподібних інфекцій та застуди. Він є власним захисним механізмом організму, який спрямований на видалення вірусів, бактерій та інших шкідливих речовин із організму.
Найбільш поширеними причинами риніту є:
Також у багатьох випадках нежить можна зарахувати ні до інфекції, ні до алергії. Це також може бути пов'язане з неспецифічними подразниками. Іншими можливими факторами є дуже гостра чи гаряча їжа, проблеми із психічним здоров'ям, стрес, зміни у навколишньому середовищі.
Для того, щоб знати, як лікувати нежить, необхідно знати його причину, оскільки різні форми риніту лікуються різними способами, такими як антибіотики, антигістамінні препарати, хірургія, ін'єкції, що десенсибілізують (іноді звані уколами алергії) і уникнення подразників.
Нежить можна запобігти або усунувши основну причину, або прийнявши ліки для зменшення симптомів.
Наприклад, якщо у когось нежить, тому що у нього алергія на будь-які речовини, уникнення цих тригерів, прийом антигістамінних препаратів або те й інше має запобігти розвитку нежитю в майбутньому.
В якості альтернативи, якщо нежить виникає через застуду, доти, поки імунна система не впорається з інфекцією, потрібно приймати медикаменти для полегшення симптомів.
Симптоматичне лікування риніту включає застосування таких місцевих назальних засобів:
Ліки на основі судинозвужувальних речовин — оксиметазолін, нафазолін, ксилометазолін, тетризолін. Вони звужують судини, тим самим полегшують дихання за рахунок зменшення набряку слизової оболонки носа, також вони підсушують слизову оболонку і знижують виділення слизу. Приклади включають: Нокспрей, Нафтизин, Евказолін, Тизин Ксило, Отривін, Назалонг та інші.
Застереження: судинозвужувальні препарати можна безперервно застосовувати не більше 10 днів, інакше може виникнути звикання. При цьому слизова оболонка носа стоншується і в результаті людина вже не зможе не застосовувати цю групу ліків, оскільки буде постійний набряк слизової оболонки носа.
Н1-гістаміноблокатори — фенілефрин, диметиндену малеат. Вони найчастіше застосовуються при алергічному риніті, але також можуть бути ефективні при інших видах риніту, наприклад, при нежиті під час застуди. Вони зменшують вироблення гістаміну, речовини, відповідальної за прояв алергічних симптомів, тим самим усувають різні назальні симптоми. Приклади препаратів: Едем Ріно, Віброцил, Лоризан, Мілт, Алергомакс.
При алергічному риніті, цю групу ліків потрібно почати приймати заздалегідь, до прояву якихось алергічних симптомів. Внаслідок цього ефективність від їх використання буде набагато вищою.
Засоби для промивання носа на основі морської солі — ізотонічні (концентрація до 0,9%) та гіпертонічні (концентрація понад 0,9%). Вони зволожують слизову оболонку носа, а також вимивають шкідливі частинки з носової порожнини. Представники включають: Хьюмер, Атомер, Марімер, Носален, Пшик.
Ця група засобів є найбезпечнішою і не менш ефективною. Соляні розчини можна застосовувати дітям з раннього віку, а також вагітним і жінкам, що годують.
Місцеві спреї та краплі від нежитю, які можуть вплинути на його причину включають:
Засоби на основі гормонів кори надниркових залоз — мометазон, будесонід. Найчастіше використовуються для лікування сінної лихоманки (алергічного риніту). Вони зменшують запальний процес, знижують реакцію гіперчутливості, за рахунок чого дозволяють усунути алергічні симптоми. Представники: Назонекс, Флікс, Глен Спрей, Тафен Назаль, Форінекс.
Застереження: слід суворо дотримуватися кількості доз, що застосовуються, оскільки можуть виникати важкі побічні ефекти
Препарати, що містять антибіотики та противірусні компоненти — мупіроцин, фраміцетин, неоміцин, поліміксин, оксолін, інтерферон альфа-2b. Вони діють на саму причину риніту, тим самим пригнічуючи розмноження вірусів та бактерій у слизовій оболонці носа. Внаслідок цього пригнічується запалення та зменшуються симптоми риніту. Представники: Ізофра, Полідекса, Бактробан, Лаферобіон, Авіру Спрей.
Застереження: такі медикаменти необхідно приймати за призначенням лікаря, якщо причина риніту точно встановлена.
На основі ефірних олій лікарських рослин — сосна, м'ята, евкаліпт, прополіс, звіробій, шавлія та інші. Біологічні речовини лік. рослин мають безліч фармакологічних властивостей, що дозволяє застосовувати їх при багатьох видах риніту, крім алергічного.
Застереження: дана група ліків може викликати алергічні реакції.
Ліки, що містять колоїдне срібло. Вони мають протимікробну, противірусну та протигрибкову дії. Можуть допомогти впоратися з ринітом, причиною якого є різні мікроби, віруси та грибки. Приклади: Дефлю Сільвер, Протаргол.
Ефективний засіб від нежитю може бути підібраний виходячи з того, чим саме викликаний риніт, щоб його лікування було правильним, ефективним та безпечним.
Rhinitis / HopkinsMedicine.org (англ.)
Allergic rhinitis / NHS (англ.)
Nonallergic rhinitis / Mayo Clinic (англ.)
Everything You Need to Know About Rhinitis / Health Line (англ.)
Runny nose / Mayo Clinic (англ.)
Runny Nose / Cleveland Clinic (англ.)
Chronic Rhinorrhea (Runny Nose) / Stanford Children's (англ.)
What to do about a runny nose / Medical News Today (англ.)
Review of Rhinitis: Classification, Types, Pathophysiology / National Center for Biotechnology Information (англ.)
Онлайн аптека Подорожник надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. Онлайн аптека Подорожник не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами мережі аптек подорожник інформації, розміщеної на сайті.
Назальная терапия | Ціна |
---|---|
Гриппостад Рино спрей 0,1%, 10 мл | 127,99грн |
Мералис Адванс спрей назальный 0,1%, 10 мл | 144,45грн |
Аква Марис Бэби Интенсив спрей назальный, 150 мл | 224грн |
Мералис Адванс спрей назальный 0,05%, 10 мл | 139,48грн |
Эвказолин АКВА спрей назальный, 10 мл | 95,99грн |