Герпесвіруси є групою вірусів, які можуть викликати кілька різних інфекцій. Види герпесу включають простий герпес 1 і 2 типу, вірус вітряної віспи, цитомегаловірус, вірус Епштейна-Барра, вірус герпесу людини 6 (варіанти A і B), вірус герпесу людини 7 і вірус саркоми Капоші або вірус герпесу людини 8. Захворювання яке більшість людей називають «герпесом», називається простий герпес, є лише одним із видів герпесвіруса.
Як тільки людина заражена герпесвірусом, вірус залишається в його організмі на все життя. Це означає, що в деяких випадках вірус може стати активним. Коли це відбувається, симптоми герпесу можуть знову з'явитися.
Герпес є заразною вірусною інфекцією, спричиненою вірусом простого герпесу (ВПГ). Існує два типи сімейства вірусів простого герпесу — ВПГ-1 та ВПГ-2:
Хоча, як правило, це легка інфекція, герпес може призвести до сверблячки та болісних пухирів, які періодично повторюються, впливаючи на повсякденну діяльність людини. Вірус простого герпесу звичайно не викликає серйозних проблем зі здоров'ям. Однак така інфекція може призвести до потенційно смертельних ускладнень для новонароджених, вагітних жінок та людей з ослабленою імунною системою.
Простий герпес — це вірус, що викликає шкірні інфекції. Інфекція триває все життя, і вона викликає болісні або сверблячі виразки та пухирі, які виникають і проходять.
Контакт із людиною інфікованою герпесом збільшує ризик зараження ним. ВПГ найбільш заразний, коли людина має виразки та пухирі на уражених ділянках шкіри.
Вірус також може виділятися зі слизових оболонок, коли немає видимих поразок. Таким чином, людина може бути заразною, не маючи спалаху герпесу.
1. Прямий контакт із вірусом, від поцілунків чи обміну особистими речами, чи контакту шкіра до шкіри, збільшує ймовірність зараження ВПГ.
2. Люди зі шкірними захворюваннями, такі як екзема, можуть бути особливо схильні до герпетичної інфекції.
3. Медичні працівники, такі як стоматологи, гігієністи порожнини рота та респіраторні терапевти, схильні до ризику розвитку герпетичного захворювання через контакт з ротом людей.
4. Медичні умови або методи лікування, які послаблюють імунну систему людини, можуть збільшити ризик серйозних ускладнень вірусу. До них відносяться:
Після зараження вірус проникає в нервові клітини і переміщується вгору по нерву, поки не досягне місця, званого ганглієм (мішковидний набряк, утворений з тканини, що вистилає суглоб або сухожилля). Там він спокійно перебуває на стадії, яку називають «сплячою» або «латентною». Іноді вірус може стати активним і знову почати розмножуватися і переміщатися нервом до шкіри, викликаючи спалах застуди. Точний механізм, що лежить в основі цього, незрозумілий, але відомо, що деякі умови, мабуть, викликають рецидив герпесу, у тому числі:
Герпес зазвичай проходить сам собою без лікування від одного до двох тижнів залежно від тяжкості герпетичної інфекції.
У деяких людей герпес може повторюватися від 2 до 3 разів на рік, тоді як у інших людей спалахи герпесу можуть виникати 1 раз на рік, інколи ж рідше.
Обидва види ВПГ можуть викликати виразки на і навколо вульви, піхви, шийки матки, ануса, пеніса, мошонки, сідниці, внутрішньої частини стегон, губ, рота, горла і, в окремих випадках, очей (ускладнений герпес). Проте вважається, що ВПГ-1 найчастіше викликає симптоми орального герпесу, а ВПГ-2 — генітального.
Ознаки герпесу включають:
Герпетичні висипання, як правило, сухі та лущаться, при цьому може виникати біль та/або свербіж. У деяких пацієнтів є «продром», який призводить до виникнення певних симптомів, таких як фактичні виразки стануть цілком очевидними. Продром до герпетичної інфекції зазвичай включає грипоподібні симптоми, печіння та поколювання статевих губ, а також біль під час сечовипускання.
Лікування герпесу є симптоматичним, оскільки неможливо раз і назавжди вилікувати герпетичну інфекцію. Вона просто матиме періоди згасання і за певних обставин може виникати знову, викликаючи спалах герпесу.
Зазвичай симптоми герпесу покращуються і згодом проходять самі по собі, але у випадку, якщо людина відчуває тяжкі або часті спалахи, то можуть застосовуватись спеціальні лікарські засоби, які дозволяють прискорити процес одужання та усунути небажані симптоми герпесу.
Щоб лікування герпесу виявило найбільш високу ефективність, його потрібно починати спочатку прояви герпесу, тобто, до появи висипів. Також бажано, щоб лікування було комплексним. Для цього необхідно використовувати:
Герпетичні інфекції різних видів прийнято лікувати противірусними засобами. Для лікування ВПГ-1 та ВПГ-2 найчастіше використовується фармакологічна група антивірусних ліків — аналоги нуклеозидів. Їх механізм дії полягає в тому, що вони пригнічують реплікацію (розподіл) вірусу декількома механізмами або шляхом конкурентного інгібування вірусної полімерази, або шляхом припинення ланцюга ДНК. Приклади включають:
Незважаючи на те, що герпес не виліковується назавжди, противірусні засоби допомагають набагато швидше позбутися вірусу та скоротити тривалість захворювання.
Як допоміжна терапія можуть застосовуватися інші препарати з різних фармакологічних груп для усунення неприємних симптомів герпесу, а також для більш легкого перенесення цієї інфекції:
Крім основного лікування герпесу не варто забувати про профілактичні заходи герпетичної інфекції, тобто уникати тригерів. Це дозволяє зменшити кількість повторів цієї вірусної інфекції.
Профілактика герпесу включає:
Oral Herpes / Hopkins Medicine (англ.)
Understanding Cold Sores -- Treatment / WebMD (англ.)
Cold Sores / Health Line (англ.)
Cold sores / NHS (англ.)
Cold Sores (Oral Herpes, Herpes Labialis) / MedicineNet (англ.)
Cold sore / Mayo Clinic (англ.)
COLD SORES: DIAGNOSIS AND TREATMENT / AAD (англ.)
Oral & Genital Herpes / Planned Parenthood (англ.)
Symptoms, causes, and treatment of herpes / Medical News Today (англ.)
Genital Herpes – CDC Basic Fact Sheet / CDC (англ.)
Herpes Simplex / Cleveland Clinic (англ.)
Herpes Simplex Virus: HSV-1 & HSV-2 / WebMD (англ.)
Онлайн аптека Подорожник надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. Онлайн аптека Подорожник не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами мережі аптек подорожник інформації, розміщеної на сайті.
Лікування герпесу та губ | Ціна |
---|---|
Герпевір мазь 2,5% у тубі, 5 г | 85,5грн |
Пен-Герпевір крем від герпесу по 10 мг/г, 2 г | 142,99грн |
Агерп крем від герпесу 5%, 2 г | 101,99грн |
Агерп крем від герпесу 5%, 10 г | 121,5грн |
Новірин противірусні таблетки по 500 мг, 40 шт. | 287,99грн |