Найчастіше кашель та біль у горлі є симптомами будь-яких вірусних та бактеріальних інфекцій. Окремо ці симптоми можуть виникати з різних причин, але при спільному — це швидше за все свідчить про наявність застудних або грипозних захворювань.
Кашель — це рефлекторна реакція організму, призначена для підтримки чистоти дихальних шляхів. Він може виникати через будь-який стан, такий як астма або респіраторна інфекція, або тому, що людина має труднощі з ковтанням.
Біль у горлі — це болісне, сухе або дратівливе почуття у горлі. Хворе горло здебільшого є симптомом вірусної чи бактеріальної інфекції.
За даними Центру з контролю та профілактики захворювань (CDC), віруси є найбільш поширеною причиною виникнення кашлю та болю у горлі. Однак існує низка інших причин, внаслідок яких виникають ці симптоми.
До них відносяться:
Грип
Грип є вірусною інфекцією, яка досягає піку на щорічній основі, зазвичай у період з жовтня до березня. За оцінками
Центрів з контролю та профілактики захворювань (CDC), до 20% людей страждають від грипу щороку. Ця інфекція може спричинити біль у горлі, вологий або сухий кашель, лихоманку, озноб та інші симптоми, які можуть тривати протягом кількох днів чи тижнів.
Застуда
Ця вірусна інфекція може викликати такі симптоми, як біль у горлі, кашель, застійні явища, чхання та біль у тілі, які можуть затримуватися протягом тижня або більше.
Синусова інфекція
Синусові інфекції можуть бути вірусними та розвиватися внаслідок застуди, або вони можуть бути спричинені бактеріями чи грибками. Незалежно від її походження, синусова інфекція може викликати протягом декількох тижнів або навіть місяців неприємні симптоми, включаючи біль у горлі та постійний кашель.
Стрептококове горло
Стрептококове горло є бактеріальною інфекцією, яка може спричинити запалення та значний біль у горлі. Стрептококове горло рідко викликає кашель, але це може призвести до нудоти, головного болю та лихоманки. Цей стан може виникати у людей різного віку, хоча найчастіше він вражає дітей та підлітків.
Конкретні запальні захворювання горла
Багато запальних процесів у горлі, можуть викликати сильний біль і виснажливий кашель:
- Ларингіт (запалення всієї слизової гортані). Він викликає захриплість голосу і сухий, болісний кашель.
- Тонзиліт (запалення піднебінних мигдалин). При цьому виникає сильний біль у горлі, дискомфорт при ковтанні, висока температура, також може відзначатися кашель.
- Фарингіт (запалення горлянки). Виникає біль і свербіж у горлі, сухий кашель та біль при розмові.
Алергії
Алергія може викликати широкий спектр проблем, включаючи біль у горлі, кашель, чхання, червоні очі, застійні явища та інші набридливі симптоми, які можуть зберігатися до зміни сезону.
Хронічна обструктивна хвороба легень (ХОХЛ)
ХОЗЛ, хронічне запальне захворювання легень, яке викликає утруднений повітряний потік з легень, включає хронічний бронхіт та емфізему. Хронічний бронхіт може спричинити продуктивний (вологий) кашель з виділенням мокротиння. Емфізема викликає задишку і пошкоджує повітряні мішечки в легенях (альвеоли). Більшість людей з ХОЗЛ є нинішніми чи колишніми курцями.
Деякі ліки від артеріального тиску
Відомо, що інгібітори ангіотензинперетворюючого ферменту (АПФ), які зазвичай призначають при високому кров'яному тиску та серцевій недостатності, викликають хронічний кашель у деяких людей за рахунок свого фармакологічного механізму дії.
Також є кілька інших факторів, які можуть викликати біль у горлі та кашель:
- сухе повітря у приміщенні;
- забруднення повітря всередині приміщень чи зовні;
- подразники, такі як сигаретний дим, алкоголь та хімічні речовини у побутових товарах;
- надто довгі розмови без перерви та відпочинку;
- інші медичні умови, включаючи шлунково-кишкову рефлюксну хворобу (ГЕРХ) та деякі інфекції, що
- передаються статевим шляхом (ІПСШ).
Хоча біль у горлі і кашель зазвичай не вказують на небезпечний для життя стан, важливо знати про загрозливі симптоми, якщо раптом у людини з'явився сильний біль у горлі при ковтанні, стало дуже важко дихати, а також з'явилася сильна слинотеча. У такому разі необхідно звернутися у швидку допомогу.
Як лікувати кашель та біль у горлі?
Щоб знати, як впоратися з кашлем і болем у горлі, необхідно знати конкретну причину виникнення цих симптомів. Наприклад, якщо ці симптоми викликані дратівливими чинниками, такими як куріння, алергічні тригери, слід позбутися їх для полегшення стану. Якщо кашель і біль у горлі викликає кислотний рефлюкс, необхідно приймати медикаменти, які усувають цю конкретну проблему.
У разі коли біль у горлі та кашель викликані будь-якими запальними процесами у горлі або вірусними та бактеріальними інфекціями, то необхідно приймати відповідні препарати для лікування основної причини та засоби для полегшення даних симптомів.
Препарати від болю в горлі включають різні лікарські форми з антисептичними, бактерицидними, протизапальними та анестетичними компонентами:
Спреї та аерозолі для горла: Орасепт,
Тантум Верде,
Фортеза,
Гексорал,
Фіорд,
Горлоспас,
Інгаліпт, Гівалекс.
Льодяники для горла: Стрепсілс, Грамідін,
Доктор Мом,
Тантум Верде, Лізобакт, Нео-Ангін,
Травісил.
Таблетки від болю у горлі: Деквадол,
Фарингосепт,
Декатилен,
Ісла-Моос,
Септефрил, Дорітрицин, Гексорал, Фарисил,
Лізак.
Також для того, щоб позбутися болю в горлі, дуже ефективними варіантами є:
- Полощення горла. Воно сприяє вимиванню патогенної флори зі слизової оболонки, а також виявляє бактерицидну дію.
- Змащування горла. За рахунок такого способу застосування, препарат залишається на слизовій оболонці довше, внаслідок чого має більш тривалий протизапальний та бактерицидний ефекти.
Для цих цілей підійдуть такі препарати як:
- Фурацилін;
- Фортеза;
- Декасан;
- Хлорофіліпт;
- Розчин Люголю.
Лікування кашлю повинне здійснюватися виходячи з його виду:
- Продуктивний (вологий) кашель. Для відходження та виведення мокротиння слід застосовувати препарати з групи муколітичних (АЦЦ, Амбробене, Лангес, Мукалтин, Бромгексин) та відхаркувальних (Гербіон, Проспан, Бронхіпрет, Доктор Мом) засобів.
- Непродуктивний (сухий) кашель. Найчастіше застосовуються відхаркувальні (препарати ті ж, що і при вологому кашлі) засоби для утворення слизу та мокротиння та їх подальшого виведення. При виснажливому та сильному сухому кашлі можуть застосовуватися протикашльові препарати центральної (Глауцин) та периферичної (Лібексин) дії.
Препарати від кашлю також випускаються у різних лікарських формах:
- Капсули і таблетки від кашлю — вони, як правило, можуть застосовуватися для лікування продуктивного і непродуктивного кашлю, оскільки мають різні фармакологічні властивості і вчиняють комплексний ефект. Приклади включають: Пектолван Плющ, Ренгалін, Аскорил, Екстратерм.
- Сиропи від кашлю: Лазолван, Геделікс, Бронхолітин, Лінкас, Алтейка, Синекод, Бронхікум. Ця лік. форма препаратів є відмінним варіантом для лікування кашлю у дітей.
- Саше для приготування розчину та шипучі таблетки. Такі лік. форми переважно застосовуються для лікування продуктивного кашлю. Представники: АЦЦ, АЦЦ Лонг, Пульмобріз, Евкабал, Рапіра, Проспан Форте, Флуімуцил.
Підбір того чи іншого лікарського засобу для лікування болю в горлі та кашлю має здійснюватися лікарем залежно від причини, що викликає ці симптоми.
Джерела
Sore Throat / CDC (англ.)
Sore throat / NHS Inform (англ.)
Is Your Sore Throat a Cold, Strep Throat, or Tonsillitis? / WebMD (англ.)
Common Causes of a Sore Throat and Cough / ННma (англ.)
Sore throat / Mayo Clinic (англ.)
Coughs: Meds or Home Remedies? / Seattle Children's (англ.)
All about coughs and their causes / WebMD (англ.)
What Is a Cough? Symptoms, Causes, Diagnosis, Treatment, and Prevention / Everyday Health (англ.)
Learn About Cough / ALA (англ.)
Відмова від відповідальності
Мережа аптек подорожник надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. Мережа аптек подорожник не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами мережі аптек подорожник інформації, розміщеної на сайті.