Правильна та часта гігієна рук, гарний відпочинок, здорове харчування, вживання великої кількості рідини протягом кожного дня, уникнення тісного контакту з хворими людьми та вакцинація проти грипу можуть знизити ймовірність застуди та грипу. У той час, як певні ліки можуть допомогти полегшити такі симптоми, як лихоманка, біль, нежить і кашель при грипі та застуді. Також прийом медикаментів може допомогти знизити ризик ускладнень цих захворювань, інколи ж навіть вчасно запобігти їх розвитку.
Перше, що необхідно знати при застуді та грипі, це те, що обидва вони викликаються вірусами, але різними їх видами. Саме тому антибіотикотерапія при лікуванні цих захворювань марна і небажана. У поодиноких випадках можуть знадобитися антибіотики для характерних ускладнень грипу, коли підключається бактеріальна інфекція.
Ліки від застуди: доступні варіанти, показання
На фармацевтичному ринку представлений величезний асортимент ліків, що застосовуються при застуді. Варто уточнити, що вони не лікують простуду, а лише полегшують і усувають її симптоми, щоб людина відчула себе краще.
Вибір препаратів при застуді здійснюється залежно від симптомів, які є у хворого. Це можуть бути окремі групи ліків, спрямовані лише на якийсь один симптом, наприклад,
засоби від нежиті (Нокспрей, Делуфен, Чистонос). Або це можуть бути комбіновані препарати від застуди, які усувають більше одного симптому, наприклад, протизастудні чаї (Колдрекс, Айдрінк, Терафлю). Виходячи з цього, підбір кращих ліків від застуди залежить від того, яких симптомів хоче позбутися людина.
Препарати при застуді мають показання, які спрямовані на лікування її симптомів, тобто вони усувають жар і головний біль, зменшують набряклість слизових оболонок носа та горла, а також знижують ринорею (рясні виділення з носа).
Зверніть увагу! При перших ознаках застуди (незадовго до зараження та наявності будь-яких симптомів) можуть бути ефективні противірусні засоби (наприклад, Гропринозин, Аміксин, Римантадин).
Також до
варіантів вибору засобів від застуди можуть підійти такі:
- Знеболюючі та жарознижувальні (наприклад, Піарон, Мефенамінка).
- Засоби від алергії (наприклад, Кларітін, Еріус). Незалежно від того, чи страждає людина сезонною алергією або застудою, ці ліки можуть допомогти зменшити чхання або нежить.
- Препарати від кашлю та болю в горлі (наприклад, Горлоспас, Т-Септ, Декатилен, АЦЦ).
Принцип виникнення застуди
Застуда є звичайним явищем, тому що деякі віруси-збудники не виробляють стійкого імунітету після зараження, а деякі віруси мають численні серотипи (штами), імунітет для яких також не може бути сформований належним чином.
Хоча
застуду можуть викликати багато типів вірусів, найпоширенішою причиною є риновіруси. Вірус застуди проникає в організм через слизові оболонки рота, очей чи носа. Вірус може поширюватися повітряно-крапельним шляхом, коли хвора людина кашляє, чхає чи розмовляє. Він також поширюється при контакті з рук в руки із застудною людиною або при спільному використанні заражених предметів (наприклад, столові прилади). Якщо людина після контакту з вірусом торкнеться очей, носа або рота, швидше за все відбудеться зараження і вона застудиться.
Основні симптоми застуди
Застуда — це вірусна інфекція, що вражає слизові оболонки носа, пазух, вух, очей і горла. Багато різних вірусів можуть викликати застуду.
Симптоми застуди зазвичай з'являються протягом 1-3 днів після дії вірусу, що викликає застуду. Вони включають:
- нежить і чхання;
- біль та почервоніння у горлі (іноді може бути осиплість голосу);
- може спостерігатися субфебрильна температура до 38,0 °C;
- набряклість слизової носа та утруднене дихання;
- іноді може бути легкий кашель;
- біль у тілі та головний біль;
- загальна слабкість організму;
- лімфаденопатія (збільшення лімфовузлів) — не завжди.
Більшість застуд нешкідливі і проходять самі собою протягом тижня. Однак у деяких людей можуть розвинутись ускладнення від застуди, такі як синусит, бронхіт або вушна інфекція. Люди з певними захворюваннями, такими як астма та діабет, можуть виявити, що застуда посилює їхній стан. Якщо симптоми застуди не покращуються більше 10 днів, бажано звернутися до медичного фахівця.
Ліки від кашлю: доступні варіанти, показання
Кашель — це природний спосіб організму вивести мікроби та слиз з легень, тому він є життєво важливою частиною процесу одужання. Але в той же час нічний кашель може заважати повноцінному нічному відпочинку, який вкрай необхідний для поповнення життєвих сил та прискореного одужання.
Препарати від кашлю включають наступні групи:
- Протикашльові. Вони діють на кашльовий центр і призводять до пригнічення позивів кашлю. До них відносяться препарати на основі таких діючих речовин як дексометрофан, преноксдіазин та глауцин. Ця група ліків використовується при сухому (непродуктивному) кашлі без утворення харкотиння. Ці препарати краще використовувати перед сном.
- Експекторанти (відхаркувальні). Вони сприяють розрідженню бронхолітичного секрету. Вони використовуються для симптоматичного полегшення респіраторних захворювань, що характеризуються непродуктивним кашлем, а також можуть застосовуватися при продуктивному (вологому) кашлі. Представники цієї групи найчастіше рослинного походження (Гербіон, Проспан, Пертусин, Мукалтин, Геделікс).
- Муколітики. Вони призводять до розщеплення слизу, допомагаючи відхаркувати і виводити густі, в'язкі виділення. Медикаменти цієї групи використовуються тільки при продуктивному кашлі. Представники: АЦЦ, Лангес, Бромгексин, Лазолван.
До появи кашлю може спочатку виникнути біль у горлі, внаслідок осілих на слизову оболонку горла та гортані різних вірусів та бактерій. Найчастіше поява стійкого та частого кашлю є наслідком недолікованого горла. В результаті цього інфекція опускається до нижніх дихальних шляхів і спричиняє більш тривале запалення. Саме тому при будь-якому першінні або болі в горлі рекомендується приймати додаткові
ліки від горла, наприклад, Бронхо Веда льодяники, Ісла Моос, Доктор Мом, Стрепсілс, Гербалор пастилки, Лекадол.
Основні причини кашлю
Кашель вважається «гострим», якщо він триває менше трьох тижнів. Він вважається "хронічним", якщо триває довше восьми тижнів (чотирьох тижнів у дітей).
Деякі
причини кашлю включають:
- застуда та грип;
- вірусні або бактеріальні інфекції верхніх та нижніх дихальних шляхів (наприклад, синусит, бронхіт, пневмонія);
- хвороби легень (наприклад, хронічне обструктивне захворювання легень);
- алергія та астма;
- шкідливі звички (паління та вживання алкоголю);
- вдихання подразників із повітрям;
- кислотний рефлюкс (їжа, що потрапила назад у стравохід, призводить до подразнення слизової горла);
- прийом певних ліків (наприклад, інгібітори
- АПФ — ліки від високого кров'яного тиску);
- нервово-м'язові захворювання, що послаблюють координацію верхніх дихальних шляхів та ковтальних м'язів;
- застосування назальних засобів.
Принцип виникнення кашлю
Періодичний кашель є нормальною здоровою функцією людського організму. Горло і дихальні шляхи мають нерви, які відчувають подразники і прагнуть їх усунути. Ця відповідь майже миттєва і дуже ефективна.
Горло та легені зазвичай виробляють невелику кількість слизу, щоб підтримувати вологість дихальних шляхів та мати тонкий покривний шар, який працює як захисний бар'єр від подразників та мікробів, які людина може вдихнути. Нечастий кашель допомагає усувати слиз і не чинить шкідливого впливу на організм. Кашель також дозволяє швидко видалити будь-які небажані частинки, які людина випадково вдихнула.
Спонтанний кашель викликається стимуляцією чутливих нервових закінчень, які, як вважають, в першу чергу є рецепторами, що швидко адаптуються, і С-волокнами. Ініціювати кашльовий рефлекс можуть як хімічні (наприклад капсаїцин), так і механічні (наприклад, тверді частинки в забрудненому повітрі) подразники. Коли ці подразники потрапляють у верхні та нижні дихальні шляхи виникає кашльовий рефлекс.
Ліки від грипу: доступні варіанти, показання
Грип — це заразне респіраторне захворювання, що викликається вірусами грипу, що вражають ніс, горло та легені. Деякі люди, наприклад люди віком 65 років і старші, маленькі діти і люди з
певними захворюваннями, схильні до більш високого ризику серйозних ускладнень грипу. Два основних типи вірусів грипу — це А та В. Віруси грипу А та В, які зазвичай поширюються серед людей (віруси людського грипу), щорічно викликають
сезонні епідемії грипу.
Найкращий спосіб знизити ризик зараження грипом та його потенційно серйозними ускладненнями — це щорічна
вакцинація.
При появі перших ознак грипу (1-2 дні) зазвичай використовуються противірусні
препарати для зменшення тяжкості і тривалості симптомів грипу. У деяких випадках їх можна використовувати для профілактики грипу. До них відносяться такі засоби як:
- Озельтамівір (наприклад, Таміфлю, Флукап, Натфлу, Сельтавір). Ці препарати випускаються у вигляді капсул для перорального застосування.
- Занамівір (наприклад, Реленца). Цей препарат випускається у формі порошку для інгаляцій.
- Фавіпіравір (наприклад, Ковіфлу). Таблетки для вживання всередину.
- Балоксавір (наприклад, Ксофлуза). Має таблетовану форму для орального застосування.
Противірусні препарати при грипі показані для лікування та профілактики вірусу грипу типу А та В).
Також
для зменшення симптомів грипозних станів є спеціальні комбіновані
таблетки від грипу. Вони допомагають усунути несприятливі симптоми та покращити загальний стан організму при цьому захворюванні. До них відносяться:
Основні причини грипу
Люди часто плутають застуду та грип. Вони різні, але у людини можуть бути ті самі симптоми. Більшість людей застуджуються кілька разів на рік. Навпаки, люди зазвичай хворіють на грип лише раз на кілька років. Хоча поширюється грип так само як і застуда.
Іноді людина може заразитися вірусом, який викликає блювання чи діарею. Дехто називає це «шлунковим грипом». Це назва, що вводить в оману, тому що цей вірус не є справжнім грипом. Грип в основному вражає ніс, горло та легені.
Чинники, які можуть збільшити
ризик розвитку грипу або його ускладнень, включають:
- Вік. Сезонний грип, як правило, має більш тяжкі наслідки для дітей віком до 2 років та дорослих віком від 65 років.
- Умови життя чи роботи. Люди, які живуть або працюють в установах, наприклад, як будинки для людей похилого віку або військові казарми, більш схильні до захворювання на грип. Люди, які перебувають у лікарні, також перебувають у групі підвищеного ризику.
- Ослаблена імунна система. Лікування раку, ліки проти відторгнення, тривалий прийом стероїдів, трансплантація органів, рак крові або ВІЛ/СНІД можуть послабити імунну систему. Це може полегшити зараження грипом та збільшити ризик розвитку ускладнень.
- Хронічні хвороби. Приклади включають астму та інші захворювання легень, діабет, хвороби серця, захворювання нервової системи, порушення обміну речовин, проблеми з дихальними шляхами, захворювання нирок, печінки чи крові.
- Використання аспірину віком до 19 років. Вони схильні до ризику розвитку синдрому Рея при зараженні грипом.
- Вагітність. Вагітні жінки більш схильні до розвитку ускладнень грипу, особливо у другому та третьому триместрах. Цей ризик зберігається до двох тижнів після народження дитини.
- Ожиріння. Люди з індексом маси тіла (ІМТ) 40 та вище мають підвищений ризик ускладнень грипу.
Принцип виникнення грипу
Віруси грипу, які є частиною сімейства вірусів Orthomyxoviridae, викликають грип.
Існує чотири типи вірусу: А та В, які викликають епідемії сезонного грипу у людей; C, який зустрічається відносно рідко, викликає легке респіраторне захворювання та, як вважається, не викликає епідемій; і D, який в першу чергу вражає велику рогату худобу і, як відомо, не вражає людей.
Вірус грипу А, який також інфікує птахів, свиней, коней та інших тварин, далі поділяється на підтипи на основі двох антигенів (білків) на поверхні вірусу: гемаглютинін (H), яких налічується 18 підтипів, та нейрамінідазу (N ), з них 11 підтипів.
Грип поширюється кількома шляхами: через повітряно-краплинний кашель або чхання, через дотик до забруднених поверхонь, таких як дверні ручки чи клавіатури, через контакт, такий як рукостискання чи обійми, і через слину, яку людина розносить через напої чи поцілунки.
Основні симптоми грипу
Грип — це вірусна респіраторна інфекція, яка викликає симптоми, схожі на звичайну застуду, але більш тяжкі. Симптоми грипу часто починаються швидко. Людина, що заразилася, може почати почуватися погано приблизно через 1-7 днів після контакту з вірусом. Найчастіше симптоми з'являються протягом 2-3 днів.
Грип легко поширюється. Він може торкнутися великої групи людей за дуже короткий проміжок часу. Наприклад, учні та колеги часто хворіють протягом 2-3 тижнів після появи грипу в школі або на робочому місці.
Першим найбільш яскраво вираженим симптомом грипу є лихоманка від 39°C до 41°C. Дорослий часто має нижчу температуру, ніж дитина.
Інші загальні
симптоми грипу включають:
- біль у тілі;
- озноб;
- інтенсивний головний біль та запаморочення;
- приплив крові до обличчя;
- нестача енергії;
- нудота та блювання;
- діарея.
Лихоманка, ломота та болі починають проходити з 2-го по 4-й день. Але з'являються нові симптоми, зокрема:
- сухий кашель;
- посилення симптомів, які впливають на дихання;
- нежить (прозорий та водянистий);
- чхання;
- хворе горло.
Більшість симптомів зникають через 4-7 днів. Кашель та почуття втоми можуть тривати тижнями. Іноді лихоманка повертається. Деяким людям може не хотітися їсти.
Грип може посилити астму, проблеми з диханням та інші тривалі (хронічні) захворювання та стани.
Також
грип може призвести до таких ускладнень зі здоров'ям, як:
- пневмонія;
- енцефаліт (інфекція головного мозку);
- менінгіт (запалення мозкової та спинної оболонок);
- напади астми;
- проблеми з серцем;
- вушні інфекції;
- гострий респіраторний дистрес синдром (тип дихальної недостатності);
- судоми.
Варто пам'ятати, що пневмонія — одне з найважчих ускладнень грипу. Для літніх людей з хронічними захворюваннями вона може бути смертельною.
Джерела
A Guide to Cold Medicine for Adults / WebMD (англ.)
Cold and Cough Medicines / MedlinePlus (англ.)
Best Cold Medicine for Your Symptoms / КHealth (англ.)
Common cold / Mayo Clinic (англ.)
Cough and cold medicines – adults / Health Navigator (англ.)
Treatment of the Common Cold / AAFP (англ.)
The Common Cold and the Flu / Cleveland Clinic (англ.)
Flu Treatment / WebMD (англ.)
What You Should Know About Flu Antiviral Drugs / CDC (англ.)
How Do You Treat a Cold or the Flu? Medications, Home Remedies, and Other Treatment Options / Everyday Health (англ.)
Influenza (Flu) Antiviral Drugs and Related Information / FDA (англ.)
Influenza (flu) / Mayo Clinic (англ.)
Cough Hacks: How to Find Relief / WebMD (англ.)
Chronic cough / Mayo Clinic (англ.)
Cough / Health Direct (англ.)
Відмова від відповідальності
Мережа аптек подорожник надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. Мережа аптек подорожник не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами мережі аптек подорожник інформації, розміщеної на сайті.