Хропіння (рохнопатія) значно погіршує якість життя людини. Люди з цією патологією найчастіше піддаються порушенням роботи серцево-судинної, нервової систем. Понад чверть дорослих відчувають хропіння на регулярній основі.
Причини виникнення хропіння та погіршення сну
Під час сну відбувається м'язове розслаблення, знижується тонус м'язів верхніх дихальних шляхів. При хропінні виникає коливання м'яких тканин носоглотки, особливо м'якого піднебіння, піднебінного язичка під час проходження повітряного потоку. Це відбувається при надмірному зниженні тонусу м'язів гортані. Хропіння призводить до порушення повноцінного сну самої людини та оточуючих її людей.
Імовірність появи хропіння збільшується за таких обставин:
- ожирінні;
- вживанні алкоголю;
- прийомі седативних препаратів;
- при хронічній закладеності носа;
- вагітності.
Ризик виникнення хропіння збільшується також при анатомічній зміні верхніх дихальних шляхів:
- викривленні носової перегородки;
- поліпах носа;
- уродженої вузькості носових ходів;
- збільшенні мигдаликів;
- маленькій зміщеної щелепи.
Хропіння може стати причиною багаторазових пробуджень. Порушення нормальної структури сну призводить до того, що організм не встигає відпочити протягом ночі. В результаті людина постійно відчуває втому та сонливість.
Види хропіння
- Епізодичне хропіння — виникає в результаті незручного становища під час сну, емоційної перенапруги, є тимчасовим явищем.
- Постійне хропіння — спостерігається не рідше трьох разів на тиждень;
- Ускладнене хропіння — виникає в результаті обструктивного синдрому апное.
Хропіння може проявлятися або як самостійне явище, або як симптом розладу сну, такого як обструктивне апное сну.
Синдром обструктивного апное сну характеризується епізодами звуження просвіту верхніх дихальних шляхів, які відбуваються протягом ночі. Це призводить до кисневої недостатності життєво важливих органів та систем. Є частою і недооцінюваною патологією, що зачіпає від 2 до 5% населення середнього віку. При цій патології спостерігаються такі симптоми як:
- постійне хропіння;
- часті пробудження;
- епізоди припинення дихання;
- сонливість;
- головні болі;
- неврологічні розлади.
Якісний сон відіграє важливу роль у загальному самопочутті. Часте пробудження при обструктивному апное призводить до ряду негативних наслідків в організмі, які включають:
- порушення концентрації уваги;
- ослаблення імунної системи. Сон — це спосіб організму відновити і зміцнити багато його функцій. Люди, позбавлені сну, з більшою ймовірністю мають слабкішу імунну систему. Вони можуть легко захворіти, їм потрібно більше часу, щоб оговтатися від хвороби, вони наражаються на більш високий ризик хронічних захворювань.
- збільшення ваги. Лептин та грелін є гормонами, які контролюють почуття голоду чи ситості. Ці гормони підтримуються на здоровому рівні завдяки правильному сну. Крім того, коли ви позбавлені сну, ваше тіло виділяє більше інсуліну, що призводить до збільшення накопичення жиру (збільшення ваги) і наражає вас на більш високий ризик розвитку діабету 2 типу.
- порушення синтезу статевих гормонів — нестача сну знижує вироблення тестостерону у чоловіків, що призводить до багатьох проблем зі здоров'ям. Серед цих ризиків для здоров'я: діабет, ожиріння, високий кров'яний тиск, серцеві хвороби, еректильна дисфункція.
Порушення сну або безсоння (інсомнія) відноситься до типу розладу сну, що характеризується нездатністю заснути, частими пробудженнями серед ночі, супроводжується такими симптомами, як дратівливість чи втома під час неспання.
Виникає внаслідок низки причин, таких як:
- зміна часових поясів при перельоті, тривалих поїздках;
- хронічний стрес;
- гормональні порушення;
- робота у нічні зміни;
- вживання кофеїну перед сном;
- занепокоєння;
- депресія;
- зміни у звичках сну, засинання після 23.00;
- цукровий діабет, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба
Порушення сну може заважати нормальному фізичному, розумовому, соціальному та емоційному функціонуванню організму. Поганий сон сам по собі також пов'язаний із ризиком серцево-судинних захворювань, включаючи серцеві напади та інсульт. Фактично було показано, що лише одна ніч втрати сну підвищує кров'яний тиск у здорових людей, а також призводить до підвищення гормону стресу — кортизолу.
Погрозливі симптоми, що вимагають негайного звернення до лікаря:
- тривале (понад 2 тижнів) порушення сну;
- повна відсутність сну більше 2-х діб;
- порушення сну супроводжується підвищенням артеріального тиску, сильним головним болем, запамороченням, втратою свідомості, болем за грудиною, яка поширюється в ліву половину тіла, прискореним серцебиттям;
- безсоння супроводжується відчуттям жару пітливістю сухістю в роті судомами;
- важке засинання та часті пробудження викликані необхідністю відвідування туалету;
- безсоння з'явилося при застосуванні або відміні препарату.
Лікування порушення сну
Для лікування безсоння використовують:
- медикаментозне лікування;
- фізіотерапію;
- психотерапію.
Починати лікування безсоння краще з рослинних снодійних заспокійливих препаратів. Вони викликають менше побічних дій і можуть бути скасовані будь-коли.
При застосуванні комбінованих препаратів рослинного походження, що містять звіробій, необхідно уникати тривалого впливу ультрафіолетового опромінення, оскільки існує ризик виникнення фотосенсибілізації (підвищена чутливість організму до ультрафіолету). Це призводить до появи пігментації після перебування на сонці.
Тривалість лікування снодійними та седативними засобами не повинна перевищувати 4-6 тижнів, проте оптимальною є терапія протягом 10-14 днів.
У людей похилого віку снодійні та седативні засоби здатні погіршити якість когнітивних процесів, запам'ятовування та уваги. Пов'язане з віковими змінами збільшення часу елімінації (виведення) препарату може призвести до накопичення лікарського засобу та розвитку синдрому відміни.
Зверніть увагу! При постійному застосуванні снодійних седативних засобів існує небезпека розвитку залежності, толерантності, синдрому відміни.
Мелатонін — гормон сну, який продукується в нашому організмі, його кількість зменшується з віком, тому люди похилого віку частіше мають проблеми зі сном. У цій віковій групі для поліпшення сну призначаються препарати, що містять мелатонін (
Мелафреш,
Меладіва,
Мелатонін,
Омнісон).
Загальні рекомендації для людей, які страждають на безсоння:
- притримуйтесь раціонального режиму сну: намагайтеся лягати спати і прокидайтесь в один і той же час, не лягайте спати протягом дня;
- відмовтеся від куріння, прийому алкогольних напоїв;
- уникайте інтенсивних фізичних навантажень, занять спортом перед сном;
- більше гуляйте на свіжому повітрі.
Лікування хропіння включає в себе:
- Усунення факторів ризику, що викликають цю патологію, а саме нормалізація маси тіла, усунення закладеності носа, обмеження прийому алкоголю та седативних засобів.
- Застосування апаратів СІПАП — апарат з автоматичним регулюванням позитивного тиску в дихальних шляхах, який реагує на патерни дихання і змінюють тиск за потреби, тим самим покращуючи дихання та якість сну.
- При неефективності медикаментозного лікування використовують хірургічні методи лікування. Якщо м'яке піднебіння є передбачуваним джерелом хропіння, проводиться операції, такі як радіочастотна терапія або імплантати м'якого піднебіння за конкретними показаннями, беручи до уваги індивідуальну анатомію пацієнта. У разі викривлення носової перегородки проводять оперативне лікування — септопластику.
Гомеопатичні препарати для покращення сну
Як альтернативний метод лікування для поліпшення сну застосовують препарати з групи гомеопатії. Гомеопатичні ліки є натуральними, приготованими з найдрібніших кількостей трав, мінералів та продуктів тваринного походження. Ці препарати застосовуються у дітей усіх вікових груп, а також у вагітних. При порушенні сну найчастіше використовують такі препарати як:
Переваги гомеопатії
Гомеопатичні препарати націлені на підвищення рівня здоров'я шляхом стимуляції механізму саморегуляції. У багатьох випадках хронічного захворювання гомеопатичне лікування може досягти результатів, які вважалися б неможливими при звичайному лікуванні. На відміну від інших ліків, гомеопатичні ліки нетоксичні та нешкідливі та не мають жодних побічних ефектів. Пацієнти, нездатні використовувати звичайні ліки, що відпускаються за рецептом через побічні ефекти, часто можуть безпечно використовувати гомеопатичні ліки.
Джерела
Snoring / WebMD
Snoring / Healthline
The Diagnosis and Treatment of Snoring in Adults / Pub Med
The negative health effects of having a combination of snoring and insomnia / National Library of Medicine
Snoring / Pub Med
Insomnia / Pub Med
Відмова від відповідальності
Мережа аптек подорожник надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. Мережа аптек подорожник не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами мережі аптек подорожник інформації, розміщеної на сайті.