Сухість очей виникає, коли очі не виробляють достатньо сліз, щоб залишатися вологими, або коли очі не виробляють правильний тип сліз чи слізної плівки. Це може викликати значний дискомфорт у власних очах і навіть у деяких випадках негативно позначитися на зоровій функції.
Сльози зберігають очі вологими та гладкими, а також допомагають сфокусувати світло, щоб людина могла ясно бачити. Крім цього, сльози захищають очі від інфекцій та дратівливих речей, таких як бруд та пил.
Щоразу, коли людина моргає, тонкий шар сліз, званий «слізною плівкою», поширюється на поверхні рогівки (прозорий зовнішній шар ока). Сльози надходять із залоз над очима, потім стікають у слізні протоки (невеликі отвори у внутрішніх куточках очей) та вниз через ніс.
Синдром сухого ока: що це і як проявляється
Хвороба сухого ока є поширеним станом, який виникає, коли сльози не можуть забезпечити адекватне мастило для очей. Наприклад, сухість очей може виникнути, якщо слізні залози не виробляють достатньо сліз або якщо вони виробляють сльози низької якості. Ця нестабільність сліз призводить до запалення та пошкодження поверхні ока.
Слізна плівка покриває око і сприяє його чистоті і зволоженості. Слізна плівка має 3 різних шари, кожен із яких служить певної мети:
- Маслянистий (ліпідний) шар. Він є зовнішньою стороною слізної плівки. Це робить поверхню ока гладкою і не дає сльозам висихати надто швидко. Цей шар утворюється в мейбомієвих залозах ока.
- Водянистий (водний) шар. Він є серединою слізної плівки. Це становить більшу частину того, що ми бачимо як сльози. Він очищає око, змиваючи частинки, яким не місце у вічі. Цей шар виробляється із слізних залоз під верхньою частиною повік.
- Слизовий (муциновий) шар. Це внутрішній шар слізної плівки. Він допомагає розподілити водянистий шар по поверхні ока, зберігаючи його вологим. Без слизу сльози не прилипатимуть до очей. Слиз утворюється у кон'юнктиві.
Сльози мають структуру, схожу на слину. Вони в основному складаються з води, але також містять сіль, жирні олії та понад 1500 різних білків.
Електроліти в сльозах включають:
- натрій, який надає сльозам характерного солоного смаку;
- гідрокарбонати;
- хлорид;
- калій.
Сльози також містять більш нижчі рівні магнію та кальцію.
При
сухості очей можуть виникати такі
симптоми:
- печіння та біль в очах;
- відчуття ніби щось дряпає поверхню очей;
- почервоніння (гіперемія) білків очей;
- фотофобія (чутливість до світла);
- розмитий зір, який може покращитись при морганні.
Сухість очей може виникнути у певних ситуаціях, наприклад, у літаку, у кімнаті з кондиціонером, під час їзди на велосипеді або після роботи за комп'ютером, після перегляду телевізора чи телефону протягом кількох годин.
Що викликає синдром сухого ока: причини захворювання
Причин дисфункції слізної плівки та виникнення синдрому сухого ока багато, включаючи гормональні зміни, аутоімунні захворювання, запалені вікові залози чи алергічні захворювання очей. Для деяких людей причиною сухості очей є зниження виробництва сльози чи збільшення її випаровування.
Загальні причини виникнення синдрому сухого ока включають:
- Деякі захворювання. Алергія, аутоімунні ураження різних сполучних тканин в організмі (наприклад, склеродермія, синдром Шегрена), дефіцит ретинолу (віт. А) та омега-3 жирних кислот в організмі, хвороби щитовидної залози.
- Носіння контактних лінз. Зазвичай, сухість очей виникає при неправильному використанні лінз.
- Деяка професійна діяльність. Наприклад, офісні працівники, зварювальники, шахтарі, люди, що працюють на заводах.
- Забруднення навколишнього середовища та сухий клімат. Шкідливі частки віють у повітрі та можуть викликати швидке пересихання слізної рідини.
- Вік. У людей старше 50-60 років знижується вироблення природної сльози.
- Прийом певних лікарських засобів. Деякі групи ліків можуть викликати сухість очей, як один з їх побічних ефектів. Наприклад, ліки від депресії, гіпотензивні препарати, гормональні засоби, дофамінергічні препарати, судинозвужувальні, антиалергічні.
- Стать. Жінки більш схильні до цієї проблеми, особливо через гормональні стрибки, наприклад, при менструації, під час вагітності, а також при клімактеричному синдромі.
Як лікувати синдром сухого ока: найкращі краплі для лікування
Якщо сухість очей виникає нечасто, випадково при впливі на очі будь-яких зовнішніх подразників, то лікування є симптоматичним з використанням
місцевих, зволожуючих крапель від сухості очей:
Перераховані вище краплі від сухості очей спрямовані на відновлення або підтримання нормальної кількості сліз в очах, щоб звести до мінімуму сухість і пов'язаний з цим дискомфорт, а також для того, щоб зберегти здоров'я очей.
У деяких випадках лікування основної проблеми зі здоров'ям може допомогти прояснити ознаки та симптоми сухості очей. Наприклад, якщо ліки спричиняють сухість очей, лікар може порекомендувати інші ліки, які не спричиняють цього побічного ефекту. Якщо синдром сухого ока пов'язаний з основним захворюванням, то необхідно лікувати саме його.
Зверніть увагу! Якщо сухість очей турбує протягом тривалого часу, краплі-сльозозамінники не працюють належним чином, слід звернутися до лікаря для виявлення першопричини цієї проблеми та подальшого призначення лікування.
В якості профілактики виникнення
сухості очей можна дотримуватися наступних рекомендацій:
- Уникайте впливу на очі сигаретного диму, тривалого перебування у приміщенні під кондиціонером, сильного зустрічного вітру.
- Використовуйте зволожувач повітря, щоб повітря в будинку не було занадто сухим (особливо взимку).
- Обмежте екранний час і робіть перерви для розминки та відпочинку очей.
- Носіть сонцезахисні окуляри, коли ви на вулиці.
- Дотримуйтесь денного питного режиму.
- Достатньо висипайтеся, не менше 7-8 годин.
- Додайте в свій раціон продукти багаті на вітамін А і омега-3 жирними кислотами або використовуйте добавки цих речовин, після попередньої консультації з лікарем.
Джерела
Хвороба “сухого ока”: причини та профілактика / Міністерство Охорони Здоров'я України
Dry eyes / Drugs.com (англ.)
Dry eyes / NHS (англ.)
Dry eye syndrome / MedlinePlus (англ.)
Dry eye syndrome / Health Line (англ.)
What Causes Dry Eyes? / WebMD (англ.)
Dry eye / АОА (англ.)
Dry Eye Disease (Keratoconjunctivitis Sicca) / Medscape (англ.)
Відмова від відповідальності
Мережа аптек подорожник надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. Мережа аптек подорожник не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами мережі аптек подорожник інформації, розміщеної на сайті.